2015-03-18 06:00

2015-08-28 13:39

Erbjuds tomt för moské på Rud

KARLSTAD: Islamiska kulturföreningen kan få bygga intill Nobelgymnasiet

I tio år har Islamiska kulturföreningen i Karlstad letat efter lokal eller en tomt som kan bli hemvist för deras planerade moské. Nu har kommunen erbjudit dem en tomt intill Nobelgymnasiet.
– Vi är väldigt nöjda och hoppas att snart kunna komma i gång med projektet, säger Rauf Ahmadi.

Kalstads pastorat sade i december nej till att låta Islamiska kulturföreningen köpa mark vid Ruds kyrkogård för bygget av en moské. Orsaken var enligt pastoratet att kyrkan hade behov för marken för framtida begravningsverksamhet.

Samtidigt hade planerna stött på hårt motstånd bland församlingsmedlemmarna. Nu har Karlstads kommun hittat en ny tomt som man erbjuder Islamiska kulturföreningen. Det handlar om marken norr om Nobelgymnasiet där Rudsrondellen tidigare låg.

– Det är en mycket bra placering för vår del och är väldigt nöjda med deras förslag. Vi har träffat kommunen i dag och diskuterat saken, säger Rauf Ahmadi, vice ordförande och talesman för Islamiska kulturföreningen.

– En ny detaljplan måste tas fram, men den kan göras med ett förenklat planförfarande och vi räknar med att den är klar i höst, säger stadsbyggnadsnämndens ordförande Peter Kullgren (KD).

Ganska snart efter det skulle moskébygget kunna påbörjas.

– Vi vill bygga en 500 kvadratmeter stor samlingslokal och har startkapital. Det blir både en församlingslokal och en mötespunkt. Byggnaden kommer att betyda otroligt mycket för våra medlemmar. Men alla kommer att vara välkomna dit och dra nytta av lokalen, säger Rauf Ahmadi.

Föreningen hyr i dag Solareturens gamla lokal på Kronoparken. Kontraktet går ut i slutet av 2016.

Kalstads pastorat sade i december nej till att låta Islamiska kulturföreningen köpa mark vid Ruds kyrkogård för bygget av en moské. Orsaken var enligt pastoratet att kyrkan hade behov för marken för framtida begravningsverksamhet.

Samtidigt hade planerna stött på hårt motstånd bland församlingsmedlemmarna. Nu har Karlstads kommun hittat en ny tomt som man erbjuder Islamiska kulturföreningen. Det handlar om marken norr om Nobelgymnasiet där Rudsrondellen tidigare låg.

– Det är en mycket bra placering för vår del och är väldigt nöjda med deras förslag. Vi har träffat kommunen i dag och diskuterat saken, säger Rauf Ahmadi, vice ordförande och talesman för Islamiska kulturföreningen.

– En ny detaljplan måste tas fram, men den kan göras med ett förenklat planförfarande och vi räknar med att den är klar i höst, säger stadsbyggnadsnämndens ordförande Peter Kullgren (KD).

Ganska snart efter det skulle moskébygget kunna påbörjas.

– Vi vill bygga en 500 kvadratmeter stor samlingslokal och har startkapital. Det blir både en församlingslokal och en mötespunkt. Byggnaden kommer att betyda otroligt mycket för våra medlemmar. Men alla kommer att vara välkomna dit och dra nytta av lokalen, säger Rauf Ahmadi.

Föreningen hyr i dag Solareturens gamla lokal på Kronoparken. Kontraktet går ut i slutet av 2016.