2015-02-24 16:56

2015-02-24 16:56

Först att få ny kvalitetsmärkning

KARLSTAD: Ridskolorna i länet granskas av förbundet

Här har man koll på allt! Karlstads ridklubb är först i länet att få nya utmärkelsen Kvalitetsmärkt ridskola.
– Jättekul, säger ordförande Karin Joghed.

Tidigare har landets ridskolor kunnat få flera olika kvalitetsmärkningar. 2014 gjordes systemet om och kraven skärptes. Nu finns bara en märkning – Kvalitetsmärkt ridskola.

Det är Värmlands ridsportförbund som åker runt till alla ridskolor och bedömer om de klarar kriterierna. Besöken sker vart tredje år och sedan den nya utmärkelsen kom till har sju ridskolor fått besök.

För att få den nya märkningen måste ridskolan leva upp till en hel rad kriterier. Karlstads ridklubb är den första i Värmland som får utmärkelsen.

Hårda krav

– Man måste ha en anläggning som uppfyller kraven för god hästhållning, ha utbildad personal och ett systematiskt arbetsmiljöarbete och ha alla dokument på plats, säger Rosie Johansson, som är distriktskonsulent i Värmlands ridsportförbund.

Bland annat krävs också att det finns en utbildningsplan, en miljöpolicy och att ridskolan jobbar med säkerhetsfrågor.

– Det är ganska stora krav. Godkänd kan man vara ändå, men man är lite bättre om man har en kvalitetsmärkning.

På Karlstads ridklubb är man så klart glada över att ha fått utmärkelsen.

– Det är jätteviktigt att ha en kvalitetsmärkt verksamhet, säger Karin Joghed, ordförande i föreningen.

– Det betyder att det är en trygg arbetsplats med utbildad personal, och det är en kvalitetsmärkning för våra medlemmar. När föräldrar lämnar sina barn här så vet de att vi har hög säkerhet och god hästhållning.

Karlstads ridklubb har i dag cirka 500 medlemmar.

Tidigare har landets ridskolor kunnat få flera olika kvalitetsmärkningar. 2014 gjordes systemet om och kraven skärptes. Nu finns bara en märkning – Kvalitetsmärkt ridskola.

Det är Värmlands ridsportförbund som åker runt till alla ridskolor och bedömer om de klarar kriterierna. Besöken sker vart tredje år och sedan den nya utmärkelsen kom till har sju ridskolor fått besök.

För att få den nya märkningen måste ridskolan leva upp till en hel rad kriterier. Karlstads ridklubb är den första i Värmland som får utmärkelsen.

Hårda krav

– Man måste ha en anläggning som uppfyller kraven för god hästhållning, ha utbildad personal och ett systematiskt arbetsmiljöarbete och ha alla dokument på plats, säger Rosie Johansson, som är distriktskonsulent i Värmlands ridsportförbund.

Bland annat krävs också att det finns en utbildningsplan, en miljöpolicy och att ridskolan jobbar med säkerhetsfrågor.

– Det är ganska stora krav. Godkänd kan man vara ändå, men man är lite bättre om man har en kvalitetsmärkning.

På Karlstads ridklubb är man så klart glada över att ha fått utmärkelsen.

– Det är jätteviktigt att ha en kvalitetsmärkt verksamhet, säger Karin Joghed, ordförande i föreningen.

– Det betyder att det är en trygg arbetsplats med utbildad personal, och det är en kvalitetsmärkning för våra medlemmar. När föräldrar lämnar sina barn här så vet de att vi har hög säkerhet och god hästhållning.

Karlstads ridklubb har i dag cirka 500 medlemmar.