2015-12-05 06:00

2015-12-05 06:00

Fair play och respekt

LEDARE: ishockey

Under de första 19 omgångarna i SHL dömdes 19 spelare till 93 matchers avstängning och böter för tackling mot huvudet.

Den 16 november drabbades Djurgårdens Marcus Sörensen av en huvudtackling som fortfarande ger konsekvenser. Örebrospelaren, som utdelade tacklingen, fick som straff 8 matchers avstängning, två av dessa förvandlades till böter på 12000 kronor. Han sa i en intervju i Dagens Nyheter, att han skämdes för sitt beteende både under själva matchen och efter.

Tommy Boustedt, Svenska ishockeyförbundets generalsekreterare, menar att straffskalan är bra och tror inte på ytterligare skärpningar. Istället anser han att det gäller att utbilda morgondagens spelare i att tackla och att orsaken till de många avstängningarna i SHL beror på att spelarna inte är tillräckligt skickliga.

Jag har tidigare skrivit om de många huvudtacklingarna inom ishockeyn. BIK-spelarna drabbades förra säsongen av minst tio hjärnskakningar. BIK:s massageterapeut Håkan Persson uttryckte att det var skrämmande med de många huvudskadorna. Förhoppningsvis slipper vi se en liknande utveckling under denna säsong.

Professorn i idrottsmedicin Yelverton Tegner, lagläkaren för Luleå Hockey sedan 1974, har under många år lyft upp problematiken och tragiken, som svåra hjärnskakningar kan förorsaka. Upprepade hjärnskakningar kan leda till livslånga handikapp, såsom kronisk huvudvärk, depression och Parkinson. Ett 40-tal svenska hockeyspelare har tvingats sluta på grund av hjärnskador.

Idag är idrottsläkarna uppmärksamma på symptomen på hjärnskakningar och beordrar omedelbart så kallad hjärnvila. Hjärnan måste få lugn och ro för att återhämta sig.

- Vi måste lära våra spelare att vi ser väldigt, väldigt allvarligt på det här. Ofta är det brist på respekt för motspelaren, man ska stoppa dem till varje pris och då använder man ojusta medel, säger Tegner i ett uttalande i Dagens Nyheter.

Jag tror att det gäller att jobba med ungdomarna och hur man ser på sina motspelare. Det handlar om fair play och respekt i alla sammanhang. Klarar man inte av att minska antalet allvarliga huvudskador kommer det att bli svåra rekryteringsproblem i framtiden.

Det är inte rimligt att unga killar och tjejer ska riskera livslånga handikapp på en idrott de älskar.

 

Margareta Karlsson

Ledarskribent

Den 16 november drabbades Djurgårdens Marcus Sörensen av en huvudtackling som fortfarande ger konsekvenser. Örebrospelaren, som utdelade tacklingen, fick som straff 8 matchers avstängning, två av dessa förvandlades till böter på 12000 kronor. Han sa i en intervju i Dagens Nyheter, att han skämdes för sitt beteende både under själva matchen och efter.

Tommy Boustedt, Svenska ishockeyförbundets generalsekreterare, menar att straffskalan är bra och tror inte på ytterligare skärpningar. Istället anser han att det gäller att utbilda morgondagens spelare i att tackla och att orsaken till de många avstängningarna i SHL beror på att spelarna inte är tillräckligt skickliga.

Jag har tidigare skrivit om de många huvudtacklingarna inom ishockeyn. BIK-spelarna drabbades förra säsongen av minst tio hjärnskakningar. BIK:s massageterapeut Håkan Persson uttryckte att det var skrämmande med de många huvudskadorna. Förhoppningsvis slipper vi se en liknande utveckling under denna säsong.

Professorn i idrottsmedicin Yelverton Tegner, lagläkaren för Luleå Hockey sedan 1974, har under många år lyft upp problematiken och tragiken, som svåra hjärnskakningar kan förorsaka. Upprepade hjärnskakningar kan leda till livslånga handikapp, såsom kronisk huvudvärk, depression och Parkinson. Ett 40-tal svenska hockeyspelare har tvingats sluta på grund av hjärnskador.

Idag är idrottsläkarna uppmärksamma på symptomen på hjärnskakningar och beordrar omedelbart så kallad hjärnvila. Hjärnan måste få lugn och ro för att återhämta sig.

- Vi måste lära våra spelare att vi ser väldigt, väldigt allvarligt på det här. Ofta är det brist på respekt för motspelaren, man ska stoppa dem till varje pris och då använder man ojusta medel, säger Tegner i ett uttalande i Dagens Nyheter.

Jag tror att det gäller att jobba med ungdomarna och hur man ser på sina motspelare. Det handlar om fair play och respekt i alla sammanhang. Klarar man inte av att minska antalet allvarliga huvudskador kommer det att bli svåra rekryteringsproblem i framtiden.

Det är inte rimligt att unga killar och tjejer ska riskera livslånga handikapp på en idrott de älskar.

 

Margareta Karlsson

Ledarskribent