2018-04-17 06:00

2018-04-17 06:00

Borde satsa påde yngre barnen

Utbildning: Det finns inga bra besparingar att göra

Har ni varit inne i vår nyrenoverade fina skola uppe på Rävåskullen? Vi är så nöjda och tacksamma för att det satsades på den. Men det är synd att politikerna bara satsar på ytskiktet och inte på förutsättningar för att alla barn ska kunna nå kunskapsmålen!

Den 5 april kunde vi läsa i våra lokaltidningar att ”Karlskoga Kommun klättrar i rankingen av landets rikaste kommuner”. För oss i skolans värld känns det som en stor LÖGN. Just nu sitter vi och diskuterar de nedskärningar i budget som ligger på oss inför hösten, och vilka konsekvenser de kommer att få framför allt för eleverna... Jag älskar mitt jobb som lärare och önskar att politikerna tyckte mitt jobb var lika viktigt som jag.

Jag skulle så gärna vilja jobba som lärare i många år till, men inför höstens neddragningar av tjänster så känner jag mig väldigt orolig. Som lärare för barn i yngre åldrar måste du vara glad, engagerad och ha stort tålamod, och stress motverkar dessa egenskaper. Dessutom måste man ha möjlighet att hinna hjälpa och se alla barn.

Med bra förutsättningar och rätt hjälp tidigt kan de flesta elever nå målen i läroplanen. De senaste åren har få satsningar gjorts på skolan, så vi lever med konstanta underskott och nu ska det skäras ner ytterligare! I stället för att dra ner borde en stor satsning ske. Att spara pengar för framtiden och ”ta några få dåliga år” känns inte som en genomtänkt plan! Vad blir konsekvenserna för de elever som går i Karlskoga Kommuns skolor under dessa år? Är detta samhällsekonomiskt lönsamt?

Det finns inga bra besparingar att göra på vår skola och i denna neddragning ska ytterligare två tjänster försvinna.

Jag hoppas verkligen att politikerna tänker om.

/ Lärare på Rävåsskolan

 

 

 

 

Den 5 april kunde vi läsa i våra lokaltidningar att ”Karlskoga Kommun klättrar i rankingen av landets rikaste kommuner”. För oss i skolans värld känns det som en stor LÖGN. Just nu sitter vi och diskuterar de nedskärningar i budget som ligger på oss inför hösten, och vilka konsekvenser de kommer att få framför allt för eleverna... Jag älskar mitt jobb som lärare och önskar att politikerna tyckte mitt jobb var lika viktigt som jag.

Jag skulle så gärna vilja jobba som lärare i många år till, men inför höstens neddragningar av tjänster så känner jag mig väldigt orolig. Som lärare för barn i yngre åldrar måste du vara glad, engagerad och ha stort tålamod, och stress motverkar dessa egenskaper. Dessutom måste man ha möjlighet att hinna hjälpa och se alla barn.

Med bra förutsättningar och rätt hjälp tidigt kan de flesta elever nå målen i läroplanen. De senaste åren har få satsningar gjorts på skolan, så vi lever med konstanta underskott och nu ska det skäras ner ytterligare! I stället för att dra ner borde en stor satsning ske. Att spara pengar för framtiden och ”ta några få dåliga år” känns inte som en genomtänkt plan! Vad blir konsekvenserna för de elever som går i Karlskoga Kommuns skolor under dessa år? Är detta samhällsekonomiskt lönsamt?

Det finns inga bra besparingar att göra på vår skola och i denna neddragning ska ytterligare två tjänster försvinna.

Jag hoppas verkligen att politikerna tänker om.

/ Lärare på Rävåsskolan

 

 

 

 

Detta är en opinionstext. Skribenten svarar för de åsikter som framförs i texten.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga samt publicera kommentar i papperstidningen.