2016-04-30 06:00

2016-04-30 06:00

Mina betyg är skolmatens fel

Utbildning: Bättre mat för en bättre framtid

Jag är en tonårstjej som inte gillar skolmaten, jag har ätit samma mat i 13 år. Jag vill ha bättre mat och annan mat. Maten har blivit sämre med åren. Om man inte gillar maten, så tar man en macka eller ingen mat alls. Visst man kan ta sallad, men det blir lite svårt når det knappt finns någon. Den är torr och ser ofräsch ut.

Vissa rätter är goda, men dom flesta smakar inte som den ska göra, för lite krydda. Det är maten som påverkar resten av dagen. Utan energi så presterar man inte tillräckligt, och då får man inte bra betyg. Vår skola är miljövänlig. Men det finns en ”del” som inte är så miljövänlig och det är matsalen. Köttet är importerat och det är inte bra för miljön. Det finns bondgårdar bara nån mil härifrån, så jag tycker att man ska köpa svenskt kött. Det kanske är dyrare med svensk mat, men det blir dyrare i längden med importerat. Tänk på att det är vi människor som förstör jorden. Eftersom det kommer avgaser från flygplan och fartyg. Så ge oss bättre mat i skolan för bättre framtid.

En tonårstjej som inte gillar skolmaten

Jag är en tonårstjej som inte gillar skolmaten, jag har ätit samma mat i 13 år. Jag vill ha bättre mat och annan mat. Maten har blivit sämre med åren. Om man inte gillar maten, så tar man en macka eller ingen mat alls. Visst man kan ta sallad, men det blir lite svårt når det knappt finns någon. Den är torr och ser ofräsch ut.

Vissa rätter är goda, men dom flesta smakar inte som den ska göra, för lite krydda. Det är maten som påverkar resten av dagen. Utan energi så presterar man inte tillräckligt, och då får man inte bra betyg. Vår skola är miljövänlig. Men det finns en ”del” som inte är så miljövänlig och det är matsalen. Köttet är importerat och det är inte bra för miljön. Det finns bondgårdar bara nån mil härifrån, så jag tycker att man ska köpa svenskt kött. Det kanske är dyrare med svensk mat, men det blir dyrare i längden med importerat. Tänk på att det är vi människor som förstör jorden. Eftersom det kommer avgaser från flygplan och fartyg. Så ge oss bättre mat i skolan för bättre framtid.

En tonårstjej som inte gillar skolmaten

Detta är en opinionstext. Skribenten svarar för de åsikter som framförs i texten.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.