2015-02-28 06:00

2015-02-28 06:00

Estetprogrammet är för dyrt

UTBILDNING: Gör det som tillvalk till samhällsvetenskapliga programmet

Jag tycker att man inte borde ha estet som ett program på gymnasiet eftersom det bara kostar pengar.

Man kan lika gärna ha sam (samhällsvetenskapligt program) där man får välja till bild, musik eller teater som ett extraval. Om man bara har estet som ett program kostar det väldigt mycket, men om man gör det till ett extraval till sam, så kostar det inte lika mycket och kommunerna sparar en massa pengar så att de kan rusta upp t.ex. Nobelhallen, badhuset, skolorna eller vägarna.

På vår skola har vi ca tre lärare som bara jobbar på estetprogrammet som kostar ungefär 1,5 miljoner på ett år och materialet kostar ca 200 000 kr. Sammanlagt blir det 1,7 miljoner kr per år. Antagligen kommer alla estetare tycka att det här är löjligt eller dumt, men som jag nämnde tidigare kan man ha bild, foto, teater eller musik som ett extraval tre gånger i veckan i en timme åt gången.

Många elever som går ut estetprogrammet orkar inte plugga vidare. Ca 30 % av alla som hoppar av universitetet har gått ett estetiskt program innan.

Vesslan

Man kan lika gärna ha sam (samhällsvetenskapligt program) där man får välja till bild, musik eller teater som ett extraval. Om man bara har estet som ett program kostar det väldigt mycket, men om man gör det till ett extraval till sam, så kostar det inte lika mycket och kommunerna sparar en massa pengar så att de kan rusta upp t.ex. Nobelhallen, badhuset, skolorna eller vägarna.

På vår skola har vi ca tre lärare som bara jobbar på estetprogrammet som kostar ungefär 1,5 miljoner på ett år och materialet kostar ca 200 000 kr. Sammanlagt blir det 1,7 miljoner kr per år. Antagligen kommer alla estetare tycka att det här är löjligt eller dumt, men som jag nämnde tidigare kan man ha bild, foto, teater eller musik som ett extraval tre gånger i veckan i en timme åt gången.

Många elever som går ut estetprogrammet orkar inte plugga vidare. Ca 30 % av alla som hoppar av universitetet har gått ett estetiskt program innan.

Vesslan

Detta är en opinionstext. Skribenten svarar för de åsikter som framförs i texten.