2018-05-18 10:53

2018-05-18 10:53

Wolves drömmer om publikfest

AMERIKANSK FOTBOLL: Företag och privatpersoner sponsrar för varje åskådare

Lördag 26 maj hoppas Karlskoga Wolves mer än vanligt på en publikfest när det är derbydags på Nobelstadion.

Då gör klubben, för första gången, nämligen en satsning på att låta företag och privatpersoner betala för varje åskådare som kommer till matchen.

Att det inte gjorts tidigare beror mycket på att det nu i år är första gången som Karlskogaklubben har tillgång till Nobelstadions A-plan med de stora läktare som finns kring den.

– Vi hoppas på 400 åskådare, säger Bosse Fredell i Karlskogaklubben.

Hur har ni kommit fram till målet 400 åskådare?

– Vi hade nästan 200 i premiären mot Norrköping. Nu då det är derby hoppas vi att intresset ska bli ännu större, att det även dyker upp publik från Örebro för att se matchen. Alla som kommer bidrar dessutom till ett viktigt tillskott till vår ekonomi.

Redan 50 per åskådare

Redan nu, när det återstår en vecka till matchen, är klubben garanterad runt 50 kronor för varje åskådare som gästar Nobelstadion.

– Ett företag har redan gått in och lovat 20 kronor per åskådare. De flesta har så här långt ställt upp med en krona per åskådare. Vi kommer fortsätta jobba hårt med den här satsningen och att många fler väljer att gå med.

Förutom matchen mot Örebro Black Knights andralag planeras flera kringarrangemang den här lördagseftermiddagen.

Dels för att hålla ordning på hur många åskådare som verkligen kommer, och dels för att skapa ytterligare ett mervärde för åskådarna får alla som går in på Nobelstadion en biljett. Dessa fungerar i nästa steg som lotter som kan ge fina priser.

Nye quarterbacken

Dessutom är klubbens förhoppning att lagets nye quarterback, Rex Dausin, ska vara spelklar då; amerikanen som värvats då Wolves åkte på en mycket olycklig knäskada på Arvid Roos i premiären.

Wolves har inför söndagens bortamatch i Västerås tagit två raka segrar. Ytterligare en vinst den här helgen gör säkert att ”suget” efter derbyt.

Få fler intresserade

Vid sidan av att klubben hoppas på storpublik till den här matchen är en annan tanke att få dit många förstagångsbesökare som i nästa steg ska fatta intresse för sporten och komma tillbaka längre fram.

För åskådarna som ännu inte kan så mycket om amerikansk fotboll och fastnat för sporten är det bra att veta klubben sedan tidigare gjort sig känt för att ge mycket tydlig information via högtalarna om vad som händer på planen.

Då gör klubben, för första gången, nämligen en satsning på att låta företag och privatpersoner betala för varje åskådare som kommer till matchen.

Att det inte gjorts tidigare beror mycket på att det nu i år är första gången som Karlskogaklubben har tillgång till Nobelstadions A-plan med de stora läktare som finns kring den.

– Vi hoppas på 400 åskådare, säger Bosse Fredell i Karlskogaklubben.

Hur har ni kommit fram till målet 400 åskådare?

– Vi hade nästan 200 i premiären mot Norrköping. Nu då det är derby hoppas vi att intresset ska bli ännu större, att det även dyker upp publik från Örebro för att se matchen. Alla som kommer bidrar dessutom till ett viktigt tillskott till vår ekonomi.

Redan 50 per åskådare

Redan nu, när det återstår en vecka till matchen, är klubben garanterad runt 50 kronor för varje åskådare som gästar Nobelstadion.

– Ett företag har redan gått in och lovat 20 kronor per åskådare. De flesta har så här långt ställt upp med en krona per åskådare. Vi kommer fortsätta jobba hårt med den här satsningen och att många fler väljer att gå med.

Förutom matchen mot Örebro Black Knights andralag planeras flera kringarrangemang den här lördagseftermiddagen.

Dels för att hålla ordning på hur många åskådare som verkligen kommer, och dels för att skapa ytterligare ett mervärde för åskådarna får alla som går in på Nobelstadion en biljett. Dessa fungerar i nästa steg som lotter som kan ge fina priser.

Nye quarterbacken

Dessutom är klubbens förhoppning att lagets nye quarterback, Rex Dausin, ska vara spelklar då; amerikanen som värvats då Wolves åkte på en mycket olycklig knäskada på Arvid Roos i premiären.

Wolves har inför söndagens bortamatch i Västerås tagit två raka segrar. Ytterligare en vinst den här helgen gör säkert att ”suget” efter derbyt.

Få fler intresserade

Vid sidan av att klubben hoppas på storpublik till den här matchen är en annan tanke att få dit många förstagångsbesökare som i nästa steg ska fatta intresse för sporten och komma tillbaka längre fram.

För åskådarna som ännu inte kan så mycket om amerikansk fotboll och fastnat för sporten är det bra att veta klubben sedan tidigare gjort sig känt för att ge mycket tydlig information via högtalarna om vad som händer på planen.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga samt publicera kommentar i papperstidningen.