2018-05-17 15:53

2018-05-17 15:53

Tobias Sjökvists nya klubbadress

ISHOCKEY: Klart med Karlskogakillens tredje division 1-lag

Karlskogakillen Tobias Sjökvist, 22 år, har klart med ny klubbadress.

På torsdagen presenterade division 1-klubben Borlänge Sjökvist som nyförvärv inför kommande säsong.

Den offensiva kraften har tre division 1-säsonger som senior bakom sig efter att som junior huvudsakligen ha spelat hemma i Karlskoga men sista året i Färjestad.

Fint snitt

Efter ett år i Örnsköldsvik har han de senaste två säsongerna spelat i Köping. I seriesammanhang snittade han på en poäng per match: 32 poäng via 17 mål och 15 målpass.

– Tobias är en spelare med bra skridskoåkning som tar ansvar i båda delarna av banan. Han besitter ett rappt och hårt skott som jag gillar och stod för 17 mål i Köping under förra säsongen. En spelare som jag tror kan fortsätta utvecklas och förhoppningsvis kan ta nästa steg i utvecklingen i vår miljö, säger Borlänges sportchef Mats ”Horndal” Johansson på klubbens hemsida.

Borlänge kvalade den gångna säsongen till allsvenskan men nådde inte ända fram.

På torsdagen presenterade division 1-klubben Borlänge Sjökvist som nyförvärv inför kommande säsong.

Den offensiva kraften har tre division 1-säsonger som senior bakom sig efter att som junior huvudsakligen ha spelat hemma i Karlskoga men sista året i Färjestad.

Fint snitt

Efter ett år i Örnsköldsvik har han de senaste två säsongerna spelat i Köping. I seriesammanhang snittade han på en poäng per match: 32 poäng via 17 mål och 15 målpass.

– Tobias är en spelare med bra skridskoåkning som tar ansvar i båda delarna av banan. Han besitter ett rappt och hårt skott som jag gillar och stod för 17 mål i Köping under förra säsongen. En spelare som jag tror kan fortsätta utvecklas och förhoppningsvis kan ta nästa steg i utvecklingen i vår miljö, säger Borlänges sportchef Mats ”Horndal” Johansson på klubbens hemsida.

Borlänge kvalade den gångna säsongen till allsvenskan men nådde inte ända fram.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga samt publicera kommentar i papperstidningen.