2018-04-16 21:52

2018-04-17 15:43

Hemmaseger för Boforsviolerna

GYMNASTIK: Bofors Gymnastikförening följde upp lördagens kavalkad med sex pallplatser i regiontävlingen Mellantruppen

Bofors Gymnastikförenings Violer visade strålande dagsform i hemmatävlingen Mellantruppen. Laget vann både trampett och fristående och därmed även mångkampen.
– Jag är sjukt stolt, säger tränaren Maria Barsoma.

Violerna, där majoriteten av gymnasterna är födda 2005, tävlade senast i Katrineholmscupen den 25 mars.

Den gången blev det en andraplats i fristående, en åttondeplats i trampett och en elfteplats i tumbling.

– Det gick egentligen bra då också. Men det var lite andra redskap, ingen matta bland annat, som spökade till det lite. Det satte sig lite mentalt, säger Maria Barsoma, tränare för Violerna och en drivande kraft i föreningen.

På söndagen var det dags för nästa tävling – och det var sannerligen inte vilken tävling som helst. Mellantruppen, som är en regiontävling av nivå sju, skulle avgöras i Nobelhallen.

Tävlingen lockade över 600 gymnaster och gott om publik. Violerna, som tävlade i den öppna klassen för sjuåringar och uppåt, visade starka tävlingsnerver och fick den här gången ut hela sin kapacitet.

Laget vann två av tre grenar, fristående och trampett, och slutade trea i tumbling. Insatserna räckte även till seger i den sammanlagda mångkampen.

– Som ledare har jag sett att de kan ta det här, men det har nog varit lite tävlingsnerver och så. Den här gången hade de koll på allt, de gjorde ett riktigt bra tävlingsframförande, berömmer Barsoma.

Hur stolt var du som tränare?

– Sjukt stolt! Jag kunde inte vara med laget eftersom jag var domare åt föreningen. Men när jag satt högst upp i Nobelhallen och såg dem snurra varv på varv i fristående... De gjorde det otroligt bra och det var riktigt kul att se.

Bofors Gymnastikförening bärgade ytterligare två pallplatser i hemmatävlingen.

Gruppen Blåsippor Blå blev trea bakom Violerna och Örebro Gymnastikförening Blå i mångkampen i den öppna klassen.

I klassen yngre, som enbart var för gymnaster mellan sju och tolv år, slutade Bofors GF Snödroppar Turkos tvåa bakom AGF Örebro Grön i mångkampen.

– Vi hade även flera fjärdeplatser. Det var jättebra, det hade knappt kunnat bli bättre. Och sen var det ju kul att vi kunde vara i Nobelhallen också, i en så stor hall.

Förutom tävlingen arrangerade Bofors även en kavalkad på lördagen. Föreningens grupper visade då upp vad man tränat på under säsongen. Showen bjöd på familjegympa, bamsegympa, gympakidz, freerunning och truppgymnastik.

– Sittplatsläktaren var nästan full under kavalkaden, det var jättekul att se, säger Barsoma, vars förening är mycket nöjd med helgen.

Samtliga lokala resultat från tävlingen återfinns på sidan 17.

Violerna, där majoriteten av gymnasterna är födda 2005, tävlade senast i Katrineholmscupen den 25 mars.

Den gången blev det en andraplats i fristående, en åttondeplats i trampett och en elfteplats i tumbling.

– Det gick egentligen bra då också. Men det var lite andra redskap, ingen matta bland annat, som spökade till det lite. Det satte sig lite mentalt, säger Maria Barsoma, tränare för Violerna och en drivande kraft i föreningen.

På söndagen var det dags för nästa tävling – och det var sannerligen inte vilken tävling som helst. Mellantruppen, som är en regiontävling av nivå sju, skulle avgöras i Nobelhallen.

Tävlingen lockade över 600 gymnaster och gott om publik. Violerna, som tävlade i den öppna klassen för sjuåringar och uppåt, visade starka tävlingsnerver och fick den här gången ut hela sin kapacitet.

Laget vann två av tre grenar, fristående och trampett, och slutade trea i tumbling. Insatserna räckte även till seger i den sammanlagda mångkampen.

– Som ledare har jag sett att de kan ta det här, men det har nog varit lite tävlingsnerver och så. Den här gången hade de koll på allt, de gjorde ett riktigt bra tävlingsframförande, berömmer Barsoma.

Hur stolt var du som tränare?

– Sjukt stolt! Jag kunde inte vara med laget eftersom jag var domare åt föreningen. Men när jag satt högst upp i Nobelhallen och såg dem snurra varv på varv i fristående... De gjorde det otroligt bra och det var riktigt kul att se.

Bofors Gymnastikförening bärgade ytterligare två pallplatser i hemmatävlingen.

Gruppen Blåsippor Blå blev trea bakom Violerna och Örebro Gymnastikförening Blå i mångkampen i den öppna klassen.

I klassen yngre, som enbart var för gymnaster mellan sju och tolv år, slutade Bofors GF Snödroppar Turkos tvåa bakom AGF Örebro Grön i mångkampen.

– Vi hade även flera fjärdeplatser. Det var jättebra, det hade knappt kunnat bli bättre. Och sen var det ju kul att vi kunde vara i Nobelhallen också, i en så stor hall.

Förutom tävlingen arrangerade Bofors även en kavalkad på lördagen. Föreningens grupper visade då upp vad man tränat på under säsongen. Showen bjöd på familjegympa, bamsegympa, gympakidz, freerunning och truppgymnastik.

– Sittplatsläktaren var nästan full under kavalkaden, det var jättekul att se, säger Barsoma, vars förening är mycket nöjd med helgen.

Samtliga lokala resultat från tävlingen återfinns på sidan 17.

Resultat

Yngre klassen (7–12 år):

Fristående: 1) Kumla GF Rosa 1, 13,60 poäng, 4) Bofors GF Snödroppar Blå, 11,10, 6) Bofors GF Snödroppar Turkos, 10,40, 8) Bofors GF Solrosor Turkos, 8,55, 10) Bofors GF Solrosor Blå, 7,60.

Tumbling: 1) Kumla GF 12,65 poäng, 4) Bofors GF Solrosor Blå, 11,00, 5) Bofors GF Solrosor Turkos, 10,85, 8) Bofors GF Snödroppar Turkos, 10,50, 9) Bofors GF Snödroppar Blå, 10,15.

Trampett: 1) AGF Örebro Killar, 11,65 poäng, 7) Bofors GF Snödroppar Turkos, 10,40, 9) Bofors GF Solrosor Blå, 9,90, 10) Bofors GF Solrosor Turkos, 9,85, 11) Bofors GF Snödroppar blå, 9,50.

Mångkamp (alla grenar inräknat): 1) AGF Örebro Grön 34,65 poäng, 2) Bofors GF Snödroppar Turkos, 31,30, 4) Bofors GF Snödroppar Blå, 30,75, 7) Bofors GF Solrosor Turkos, 29,25, 8) Bofors Gymnastikförening Solrosor Blå, 28, 50.

 

Öppna klassen för sjuåringar och uppåt:

Fristående: 1) Bofors GF Violer, 12,05 poäng, 5) Bofors GF Blåsippor Blå, 9,55, 6) Bofors GF Blåsippor Turkos, 9,40.

Tumbling: 1) AGF Örebro Svart, 11,80 poäng, 2) Kristinehamns GS Blå, 11,70, 3) Bofors GF Violer, 11,60, 9) Bofors GF Blåsippor Turkos, 10) Bofors GF Blåsippor Blå, 10,75.

Trampett: 1) Bofors GF Violer, 12,20 poäng, 4) Bofors GF Blåsippor Blå, 11,70, 6) BG Blåsippor Turkos, 11,45.

Mångkamp: 1) Bofors GF Violer, 35,85 poäng, 2) ÖGF Blå, 34,20, 3) Bofors GF Blåsippor Blå, 32,0 poäng, 4) Blåsippor Turkos, 31,65 poäng.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga samt publicera kommentar i papperstidningen.