2018-04-15 15:08

2018-04-15 15:08

Nathalie och Thea tog SM-brons

INNEBANDY: Vann matchen om tredje pris i överlägsen stil

Lockerud Mariestad tog brons i junior-SM-slutspelet som under helgen avgjordes i Uppsala.

Mariestadslaget, med tidigare Degerforsspelarna Nathalie Ljungberg och Thea Heiche, mötte i semifinalen Nacka Wallenstam. Där blev det förlust med 7–12.

I bronsmatchen tog dock Lockerud Mariestad revansch och vann med överlägsna 11–2 mot Lindome.

RIG Umeå segrade i finaluppgörelsen mot Nacka Wallenstam. Resultatet blev 6–3.

Nathalie Ljungberg och Thea Heiche hade inför helgens SM-brons blivit svenska mästarinnor tre år i följd. Först två gånger i rad med Värmlands distriktslag. I fjol blev det guld i junior-SM tillsammans med lagkompisarna i Lockerud Mariestad.

Både Nathalie och Thea har spelat i klubbens A-lag under säsongen. Det blev kval till högsta serien, där dock Kalmarsund blev för svårt.

Mariestadslaget, med tidigare Degerforsspelarna Nathalie Ljungberg och Thea Heiche, mötte i semifinalen Nacka Wallenstam. Där blev det förlust med 7–12.

I bronsmatchen tog dock Lockerud Mariestad revansch och vann med överlägsna 11–2 mot Lindome.

RIG Umeå segrade i finaluppgörelsen mot Nacka Wallenstam. Resultatet blev 6–3.

Nathalie Ljungberg och Thea Heiche hade inför helgens SM-brons blivit svenska mästarinnor tre år i följd. Först två gånger i rad med Värmlands distriktslag. I fjol blev det guld i junior-SM tillsammans med lagkompisarna i Lockerud Mariestad.

Både Nathalie och Thea har spelat i klubbens A-lag under säsongen. Det blev kval till högsta serien, där dock Kalmarsund blev för svårt.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga samt publicera kommentar i papperstidningen.