2018-04-15 15:23

2018-04-15 15:23

Calle Källström flyttar norrut

ISHOCKEY: Fortsatt spel i division 1 nästa säsong

På söndagseftermiddagen presenterade Kirunas division 1-lag sitt första nyförvärv inför kommande hockeysäsong. Det handlar om 20-årige Karlskogakillen Calle Källström.

Efter att ha fått sin hockeyfostran i BIK har han de senaste två åren spelat division 1-hockey, även om han gjorde några matcher med J20-laget i Karlskogaklubben spelåret 2016–2017. Då representerade han annars framför allt Arboga, dit han var utlånad från BIK.

Den gångna säsongen har han spelat i Forshaga. Där stod forwarden för 13 mål och nio målgivande passningar i seriespelet på de 34 matcher som han fanns med.

– Vi har varit noggranna med vilken spelartyp vi har sökt efter och Calle passar in i kategorin stora, starka forwards. Det är jätteroligt när toppnamnen på önskelistan slår in, säger Robert Lahti i Kirunaledningen till klubbens hemsida.

Och fortsätter:

– Han är en enormt seriös kille som vill bli en professionell hockeyspelare och det är roligt att han ser den möjligheten här hos oss.

Efter att ha fått sin hockeyfostran i BIK har han de senaste två åren spelat division 1-hockey, även om han gjorde några matcher med J20-laget i Karlskogaklubben spelåret 2016–2017. Då representerade han annars framför allt Arboga, dit han var utlånad från BIK.

Den gångna säsongen har han spelat i Forshaga. Där stod forwarden för 13 mål och nio målgivande passningar i seriespelet på de 34 matcher som han fanns med.

– Vi har varit noggranna med vilken spelartyp vi har sökt efter och Calle passar in i kategorin stora, starka forwards. Det är jätteroligt när toppnamnen på önskelistan slår in, säger Robert Lahti i Kirunaledningen till klubbens hemsida.

Och fortsätter:

– Han är en enormt seriös kille som vill bli en professionell hockeyspelare och det är roligt att han ser den möjligheten här hos oss.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga samt publicera kommentar i papperstidningen.