2018-01-21 16:04

2018-01-21 17:26

Flyers ser fram emot ny hockeyfest

ISHOCKEY: Gamla KHC-profiler lyfts fram då det är fri entré 16 februari

Fredag 16 februari är det fri entré i Nobelhallen när HC Flyers avslutar division 2-serien mot Fagersta. Klubben hoppas på en ny hockeyfest och publiksuccé. Och på ett mycket viktigt ekonomiskt tillskott.

Karlskoga HC, föregångaren till HC Flyers, firar i år 45-årsjubileum. Med tanke på det riktas fokus den här gången på gamla profiler från klubben.

– Det finns många ledare, inte minst ledare, från KHC:s historia som vi vill passa på att uppmärksamma den här kvällen, berättar Sebastian Weidenhag som är en drivande kraft bakom satsningen som kallas Supportermatchen.

Och även bakom mycket annat i Karlskogaklubben.

– Vi är många som jobbar för att det här ska bli så bra som möjligt. Inte minst Matti Kivelö som är ny i styrelsen, poängterar ”Sebban”.

Matchen kan även ha stor sportslig betydelse. Det kan avgöras då om HC Flyers ska gå till play off mot division 1 eller tvingas kvala för att få stanna i tvåan.

Storpublik tidigare

Det här är tredje året som HC Flyers gör en liknande satsning.

– Första gången, när vi spelade i division 3, kom över 1 100 åskådare. Vi fick då in mer än 200 000 kronor. Förra året satsade vi på Christian Berglund Night, hans sista match som hockeyspelare. Publiksiffran gick över 1 600 då. Intäkterna blev lite mindre, runt 180 000, men då hade vi större omkostnader då vi ville göra något extra för Christian och hans familj här i hallen den kvällen, berättar Weidenhag.

Nu ligger budgeten på 50 000 kronor i överskott.

– Där har vi tänkt 500 åskådare som vardera är ”värda” 100 kronor.

”Jätteviktiga pengar”

När han gör en avstämning på söndagseftermiddagen är den summan redan uppe i 85 kronor.

– Det är möjligt att vi kommer upp i 200 per åskådare. I så fall får vi in 100 000. För oss, som kommer att omsätta mellan 300 000 och 400 000 är det förstås jätteviktiga pengar, förklarar Weidenhag som är mycket nöjd med det gensvar som klubben fått från både företag och privatpersoner.

De som satsar mest lägger tio kronor per åskådare. Det finns flera olika lösningar, beroende på om man vill lägga en fast summa eller betala för varje åskådare som går in i hallen.

Bland kända hockeynamn som finns med och sponsrar kan vi nämna NHL-spelaren Mario Kempe, Linus Söderström i HV71 och Johan Larsson som tidigare spelat i både BIK och KHC men numera återfinns i Tyskland.

Gratis korv och kaffe

Eftersom det återstår nästan en månad tills det är dags för matchen mot Fagersta är förstås inte allt på plats.

– Vår förhoppning är att precis som förra året kunna ha restaurang och bar öppna. Vi kan redan nu, genom en sponsor, lova att de 100 första som kommer till hallen får gratis korv med bröd och kaffe. Och det finns fler planer på hur vi ska kunna skapa en festlig kväll, förklarar HC Flyers-profilen.

Han ber att få återkomma vilka gamla KHC-kändisar som presenteras den kvällen.

– Det har vi planerat att presentera under veckan innan matchen, säger han.

En vecka i Spanien

Weidenhag vill redan nu slå ett slag för det lotteri som arrangeras i samband med Supportermatchen.

– Där hoppas vi göra ett överskott på 20 000. Förstapriset vi har att erbjuda känns riktigt lockande, en vecka i en lägenhet i Spanien. Det har blivit möjlighet tack vare vår samarbetspartner Chrispin Stridh som lånar ut sin lägenhet där till oss.

Sportsligt sett har det gått dåligt den här säsongen. Laget är sist i serien.

– Vi har framför allt fokuserat på att bygga från grunden med ekonomi och organisation för om vi inte har det blir det väldigt svårt att ta nästa steg sportsligt sett.

Mer info finns på klubbens hemsida: khc.se

Karlskoga HC, föregångaren till HC Flyers, firar i år 45-årsjubileum. Med tanke på det riktas fokus den här gången på gamla profiler från klubben.

– Det finns många ledare, inte minst ledare, från KHC:s historia som vi vill passa på att uppmärksamma den här kvällen, berättar Sebastian Weidenhag som är en drivande kraft bakom satsningen som kallas Supportermatchen.

Och även bakom mycket annat i Karlskogaklubben.

– Vi är många som jobbar för att det här ska bli så bra som möjligt. Inte minst Matti Kivelö som är ny i styrelsen, poängterar ”Sebban”.

Matchen kan även ha stor sportslig betydelse. Det kan avgöras då om HC Flyers ska gå till play off mot division 1 eller tvingas kvala för att få stanna i tvåan.

Storpublik tidigare

Det här är tredje året som HC Flyers gör en liknande satsning.

– Första gången, när vi spelade i division 3, kom över 1 100 åskådare. Vi fick då in mer än 200 000 kronor. Förra året satsade vi på Christian Berglund Night, hans sista match som hockeyspelare. Publiksiffran gick över 1 600 då. Intäkterna blev lite mindre, runt 180 000, men då hade vi större omkostnader då vi ville göra något extra för Christian och hans familj här i hallen den kvällen, berättar Weidenhag.

Nu ligger budgeten på 50 000 kronor i överskott.

– Där har vi tänkt 500 åskådare som vardera är ”värda” 100 kronor.

”Jätteviktiga pengar”

När han gör en avstämning på söndagseftermiddagen är den summan redan uppe i 85 kronor.

– Det är möjligt att vi kommer upp i 200 per åskådare. I så fall får vi in 100 000. För oss, som kommer att omsätta mellan 300 000 och 400 000 är det förstås jätteviktiga pengar, förklarar Weidenhag som är mycket nöjd med det gensvar som klubben fått från både företag och privatpersoner.

De som satsar mest lägger tio kronor per åskådare. Det finns flera olika lösningar, beroende på om man vill lägga en fast summa eller betala för varje åskådare som går in i hallen.

Bland kända hockeynamn som finns med och sponsrar kan vi nämna NHL-spelaren Mario Kempe, Linus Söderström i HV71 och Johan Larsson som tidigare spelat i både BIK och KHC men numera återfinns i Tyskland.

Gratis korv och kaffe

Eftersom det återstår nästan en månad tills det är dags för matchen mot Fagersta är förstås inte allt på plats.

– Vår förhoppning är att precis som förra året kunna ha restaurang och bar öppna. Vi kan redan nu, genom en sponsor, lova att de 100 första som kommer till hallen får gratis korv med bröd och kaffe. Och det finns fler planer på hur vi ska kunna skapa en festlig kväll, förklarar HC Flyers-profilen.

Han ber att få återkomma vilka gamla KHC-kändisar som presenteras den kvällen.

– Det har vi planerat att presentera under veckan innan matchen, säger han.

En vecka i Spanien

Weidenhag vill redan nu slå ett slag för det lotteri som arrangeras i samband med Supportermatchen.

– Där hoppas vi göra ett överskott på 20 000. Förstapriset vi har att erbjuda känns riktigt lockande, en vecka i en lägenhet i Spanien. Det har blivit möjlighet tack vare vår samarbetspartner Chrispin Stridh som lånar ut sin lägenhet där till oss.

Sportsligt sett har det gått dåligt den här säsongen. Laget är sist i serien.

– Vi har framför allt fokuserat på att bygga från grunden med ekonomi och organisation för om vi inte har det blir det väldigt svårt att ta nästa steg sportsligt sett.

Mer info finns på klubbens hemsida: khc.se

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga samt publicera kommentar i papperstidningen.