2018-01-12 10:34

2018-01-12 16:20

Tropps beslut om framtiden

FOTBOLL: Nobbade elitettan-klubben Lidköping

Rävåsens IK Karlskogas lagkapten Jenny Tropp fortsätter i klubben och tackar därmed nej till Lidköpings erbjudande om spel i elitettan.
– Nu har jag tagit ett beslut och ser fram emot säsongen väldigt mycket, säger Tropp.

Det var i tisdags som tidningen skrev om Rävåsens lagkapten och mittfältare Jenny Tropp – som förra veckan var och provspelade med elitettan-klubben Lidköping.

Väl där imponerade hon och spelade till sig ett kontraktsförslag.

Efter några dagars funderade kom hon, på fredagen, med ett besked.

Tropp fortsätter sin fotbollskarriär i division 1-klubben Rävåsen där hon nu kommer att göra sin tionde raka säsong i klubbens A-lag.

– Det var väl egentligen skolan som vägde över till sist. Jag tror att det skulle vara väldigt svårt att komma tillbaka igen efter ett studieuppehåll, berättar Tropp.

”Väldigt uppskattad”

I onsdags hade hon ett möte med Ralf Sundhäll, sportchef i Rävåsen.

– De har verkligen jobbat för att hålla mig kvar och jag har känt mig väldigt uppskattad.

När Tropp berättade för Lidköping att valet föll på Rävåsen ville elitettan-klubben kontra igen.

– Det är så klart smickrande men till slut måste man ta ett beslut för att fortsätta i den riktning man vill. Jag hoppas självklart få chansen någon gång igen och då får man ta ställning till det då. Jag vill ju spela så högt upp som möjligt men känner att jag har många år kvar på fotbollsplanen.

Hur svårt var beslutet?

– Det har varit jättetufft, verkligen. Hjärtat sa Rävåsen men jag fick ett superbra bemötande av Lidköping, både sportsligt och allt runt omkring, vilket gjorde att man ändå stod där och velade.

– Nu har jag tagit ett beslut och ser fram emot säsongen väldigt mycket.

En säsong där Rävåsen åter står med en ny tränare – Petter Toivonen.

– Det kanske inte ser så bra ut att vi byter tränare inför varenda säsong men det är ingenting som har påverkat oss negativt. Jag har fått en riktigt bra uppfattning av Petter. Man får mycket personlig och spontan feedback under träningarna, något som jag kanske saknade förra året. Det uppskattas verkligen.

Nöjd sportchef

Målsättningen inför säsongen är glasklar.

– Vi ska hålla till på den övre halvan och allra helst i toppen. Det vore dumt och säga att vi ska hålla oss kvar, det är något man säger första året. Vi siktar uppåt och det ska man göra. Vi ska ut och vinna varje match.

Rävåsens sportchef Ralf Sundhäll är, av förklarliga skäl, mycket nöjd att Tropp fortsätter i föreningen.

– Vi är oerhört glada över att Jenny bestämt sig för att stanna ännu en säsong i RIK Karlskoga. Med sin karaktär och sitt sätt att ta ansvar både på och utanför planen är hon ett föredöme för tjejer som spelar fotboll. Förutom att Jenny är en duktig fotbollsspelare är hon också en stor kulturbärare som är betydelsefull för utvecklingen av damfotbollen i Karlskoga, säger Sundhäll till klubbens hemsida.

Det var i tisdags som tidningen skrev om Rävåsens lagkapten och mittfältare Jenny Tropp – som förra veckan var och provspelade med elitettan-klubben Lidköping.

Väl där imponerade hon och spelade till sig ett kontraktsförslag.

Efter några dagars funderade kom hon, på fredagen, med ett besked.

Tropp fortsätter sin fotbollskarriär i division 1-klubben Rävåsen där hon nu kommer att göra sin tionde raka säsong i klubbens A-lag.

– Det var väl egentligen skolan som vägde över till sist. Jag tror att det skulle vara väldigt svårt att komma tillbaka igen efter ett studieuppehåll, berättar Tropp.

”Väldigt uppskattad”

I onsdags hade hon ett möte med Ralf Sundhäll, sportchef i Rävåsen.

– De har verkligen jobbat för att hålla mig kvar och jag har känt mig väldigt uppskattad.

När Tropp berättade för Lidköping att valet föll på Rävåsen ville elitettan-klubben kontra igen.

– Det är så klart smickrande men till slut måste man ta ett beslut för att fortsätta i den riktning man vill. Jag hoppas självklart få chansen någon gång igen och då får man ta ställning till det då. Jag vill ju spela så högt upp som möjligt men känner att jag har många år kvar på fotbollsplanen.

Hur svårt var beslutet?

– Det har varit jättetufft, verkligen. Hjärtat sa Rävåsen men jag fick ett superbra bemötande av Lidköping, både sportsligt och allt runt omkring, vilket gjorde att man ändå stod där och velade.

– Nu har jag tagit ett beslut och ser fram emot säsongen väldigt mycket.

En säsong där Rävåsen åter står med en ny tränare – Petter Toivonen.

– Det kanske inte ser så bra ut att vi byter tränare inför varenda säsong men det är ingenting som har påverkat oss negativt. Jag har fått en riktigt bra uppfattning av Petter. Man får mycket personlig och spontan feedback under träningarna, något som jag kanske saknade förra året. Det uppskattas verkligen.

Nöjd sportchef

Målsättningen inför säsongen är glasklar.

– Vi ska hålla till på den övre halvan och allra helst i toppen. Det vore dumt och säga att vi ska hålla oss kvar, det är något man säger första året. Vi siktar uppåt och det ska man göra. Vi ska ut och vinna varje match.

Rävåsens sportchef Ralf Sundhäll är, av förklarliga skäl, mycket nöjd att Tropp fortsätter i föreningen.

– Vi är oerhört glada över att Jenny bestämt sig för att stanna ännu en säsong i RIK Karlskoga. Med sin karaktär och sitt sätt att ta ansvar både på och utanför planen är hon ett föredöme för tjejer som spelar fotboll. Förutom att Jenny är en duktig fotbollsspelare är hon också en stor kulturbärare som är betydelsefull för utvecklingen av damfotbollen i Karlskoga, säger Sundhäll till klubbens hemsida.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga samt publicera kommentar i papperstidningen.