2017-11-14 16:50

2017-11-14 16:50

Karlskogakille förlänger SHL-avtal

ISHOCKEY: Kvar till våren 2019

Karlskogasonen Jacob Johansson, 24, har förlängt sitt kontrakt med SHL-klubben Linköpings HC.

Han har därmed kontrakt till och med säsongen 2018–2019, meddelar klubben på sin webbplats.

Förstemålvakten Jonas ”Monstret” Gustavsson har å sin sida kontrakt ytterligare ett spelår.

Johansson är inne på sin andra säsong i LHC:s SHL-trupp. Även innan dess var han östgötaklubbens spelare men då utlånad till Mora i allsvenskan, om vi ser till seniorkarriären. Han har även hunnit med en säsong i Nordamerika.

– Det känns jättebra. Det var det självklara valet för mig. Jag har varit här från och till i närmare sex år och trivs jättebra, säger Johansson i en intervju på klubbens webbplats angående förlängningen.

– Målet är att fortsätta att utvecklas och att spela mer. Men det är ett tufft jobb. Bästa målvakten spelar och Jonas är en väldigt bra målvakt, fortsätter Karlskogakillen som spelade juniorhockey i Sunne innan han uppmärksammades av LHC.

Han har därmed kontrakt till och med säsongen 2018–2019, meddelar klubben på sin webbplats.

Förstemålvakten Jonas ”Monstret” Gustavsson har å sin sida kontrakt ytterligare ett spelår.

Johansson är inne på sin andra säsong i LHC:s SHL-trupp. Även innan dess var han östgötaklubbens spelare men då utlånad till Mora i allsvenskan, om vi ser till seniorkarriären. Han har även hunnit med en säsong i Nordamerika.

– Det känns jättebra. Det var det självklara valet för mig. Jag har varit här från och till i närmare sex år och trivs jättebra, säger Johansson i en intervju på klubbens webbplats angående förlängningen.

– Målet är att fortsätta att utvecklas och att spela mer. Men det är ett tufft jobb. Bästa målvakten spelar och Jonas är en väldigt bra målvakt, fortsätter Karlskogakillen som spelade juniorhockey i Sunne innan han uppmärksammades av LHC.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga samt publicera kommentar i papperstidningen.