2017-08-13 09:53

2017-08-13 09:53

Jätteras sänkte KB

FOTBOLL: Nere på kvalplats efter storförlust borta mot Säffle: "I vårt fall är det bara gå vidare"

Joachim Broströms 2–0-mål i 32:a minuten blev starten på ett rejält ras för KB. Säffle vann första halvlek med 5–0 och fastställde slutresultatet till 6–0 i andra.
– 0–5 i halvtid... Det är helt åt skogen, så klart, säger Karlskogatränaren Mark Selmer.

KB tog en, för bottenstriden, mycket viktig 3–0-seger hemma mot jumbon Västanvik förra helgen. Tränare Selmer förstod att det skulle bli betydligt tuffare borta mot tabelltvåan Säffle, men hade likväl en rätt så lovande känsla inför uppgiften.

Den känslan förbyttes, tyvärr för KB:s del, dock snabbt mot oro.

– Det var inte alls det här vi hade tänkt oss i matchplansväg. Det var snarare de som utnyttjade det vi skulle utnyttja, säger Selmer.

Fyra mål på 13 minuter

Säffles Joachim Broström gjorde sitt andra mål redan efter 32 minuter och det blev starten på en rejäl ketchupeffekt. Blott 13 minuter senare fastställde Desmond Richards halvtidsresultatet till förkrossande 5–0.

– 0–5 i halvtid... Det är helt åt skogen, så klart, säger Selmer vars lag till slut förlorade med 0–6.

– Det var såna konstiga mål... 0–6 går inte att förklara bort på misstag och allt sånt där. Men det var två omställningar, ett oturligt självmål där bollen touchade huvudet på en av våra spelare och ett långt inkast. Det var sånt som vi egentligen ville använda oss av och nu gjorde dem det på oss... De utnyttjade det riktigt bra.

Fyra mål på tretton minuter, hände det något särskilt där?

– Jag vet inte... Självförtroendet lyser ju igenom lite. I senaste matchen hade vi gott självförtroende men när man, som bottenlag, släpper in mål så här så blir det ängsligt direkt. Vi hade inte jobbet vi skulle ha i positionerna, tog hellre ett tryggt spelalternativ och visade oss inte för varandra som vi ska. Då blir det gärna att man hamnar fel i både anfallsspelet och försvarsspelet.

”Bara gå vidare”

KB och Säffle hade spelat oavgjort i de tre senaste mötena inför matchen. Den här gången medger Selmer att det helt enkelt var rejäl klasskillnad.

– Vi hamnade alldeles fel och 0–6 går inte förklara bort. I vårt fall handlar det bara om att gå vidare. Vi kanske hade kunnat ta en bonuspoäng i dag om vi lyckats med matchplanen, nu får vi blicka framåt.

Fjolårstrean KB halkade, på grund av lördagens resultat, ner på den negativa kvalplatsen i division 3 västra Svealand. Laget har 17 poäng efter 15 matcher, en upp till FK Bosna 92 på säker mark och tre ner till Köping på nedflyttningsplats.

På lördag tar KB emot just Köping på Nobelstadion.

– Det blir en viktig match för oss, säger Selmer som hoppas återfå skadade duon Marcus Hedlund och Armin Mustafic tills dess.

KB tog en, för bottenstriden, mycket viktig 3–0-seger hemma mot jumbon Västanvik förra helgen. Tränare Selmer förstod att det skulle bli betydligt tuffare borta mot tabelltvåan Säffle, men hade likväl en rätt så lovande känsla inför uppgiften.

Den känslan förbyttes, tyvärr för KB:s del, dock snabbt mot oro.

– Det var inte alls det här vi hade tänkt oss i matchplansväg. Det var snarare de som utnyttjade det vi skulle utnyttja, säger Selmer.

Fyra mål på 13 minuter

Säffles Joachim Broström gjorde sitt andra mål redan efter 32 minuter och det blev starten på en rejäl ketchupeffekt. Blott 13 minuter senare fastställde Desmond Richards halvtidsresultatet till förkrossande 5–0.

– 0–5 i halvtid... Det är helt åt skogen, så klart, säger Selmer vars lag till slut förlorade med 0–6.

– Det var såna konstiga mål... 0–6 går inte att förklara bort på misstag och allt sånt där. Men det var två omställningar, ett oturligt självmål där bollen touchade huvudet på en av våra spelare och ett långt inkast. Det var sånt som vi egentligen ville använda oss av och nu gjorde dem det på oss... De utnyttjade det riktigt bra.

Fyra mål på tretton minuter, hände det något särskilt där?

– Jag vet inte... Självförtroendet lyser ju igenom lite. I senaste matchen hade vi gott självförtroende men när man, som bottenlag, släpper in mål så här så blir det ängsligt direkt. Vi hade inte jobbet vi skulle ha i positionerna, tog hellre ett tryggt spelalternativ och visade oss inte för varandra som vi ska. Då blir det gärna att man hamnar fel i både anfallsspelet och försvarsspelet.

”Bara gå vidare”

KB och Säffle hade spelat oavgjort i de tre senaste mötena inför matchen. Den här gången medger Selmer att det helt enkelt var rejäl klasskillnad.

– Vi hamnade alldeles fel och 0–6 går inte förklara bort. I vårt fall handlar det bara om att gå vidare. Vi kanske hade kunnat ta en bonuspoäng i dag om vi lyckats med matchplanen, nu får vi blicka framåt.

Fjolårstrean KB halkade, på grund av lördagens resultat, ner på den negativa kvalplatsen i division 3 västra Svealand. Laget har 17 poäng efter 15 matcher, en upp till FK Bosna 92 på säker mark och tre ner till Köping på nedflyttningsplats.

På lördag tar KB emot just Köping på Nobelstadion.

– Det blir en viktig match för oss, säger Selmer som hoppas återfå skadade duon Marcus Hedlund och Armin Mustafic tills dess.