2017-08-12 06:37

2017-08-12 06:38

RIK-tränarens tuffa kritik mot kommunen

FOTBOLL: Spelare och ledare krattar själva planen spelduglig inför lördagens match: "Man blir helt förtvivlad"

Ronny Spjuth berättar att det låg löst gräs överallt när han anlände till Kilsta IP. 21.30 var, tack vare insatser från spelare och ledare, halva planen färdigkrattad inför lördagens match.
– All träning och allt engagemang vi lägger ner... Och sen får man det här inför årets säsongs viktigaste match, säger Spjuth besviket.

Kommunen klippte på fredagsförmiddagen till Kilsta IP inför lördagens match, då trean Rävåsen tar emot femman Gauthiod.

Vid lunchtid fick Spjuth informationen att skötseln inte hade levt upp till föreningens förväntningar.

– Jag fick ett sms av Ralf (Sundhäll, sportchef) om hur situationen var. Han skrev att han hade bett spelare om hjälp med att kratta. Då tänkte jag att ”det kanske ser lite risigt ut, några tussar här och där”. Men när jag kom dit fick jag se att halva fotbollslaget stod och krattade. Jag fick panik. Jag tänkte att ”det här är inte sant”, säger Spjuth.

Tränaren berättar att hans oro växte ännu mer när han väl klev ut på planen.

– Föreställ dig stora mängder med nyklippt gräs... Och när du ändå kommer ut och känner på gräset så är det alldeles för långt ändå. Det skulle behövas klippas ytterligare en gång i morgon förmiddag, enligt mig. Klipper man fotbollsplaner så har man naturligtvis en insikt om hur en plan ska se ut och då måste man se att det här inte är okej, säger Spjuth vars lag – med en match mindre spelad – har två poäng upp till serieledande Skövde KIK som just nu kvalar till andradivisionen elitettan kommande säsong.

– All tid spelarna lägger ner för att spela på den här nivån... Det krävs så otroligt mycket tid, träning och engagemang och vi gör det, i stort sett, ideellt allihop. Och sen får man det här inför årets viktigaste match... I min värld rimmar inte det över huvud taget.

”Skulle vara hemskt”

Spjuth avbröt spelarnas krattande och tog med dem till en annan av områdets planer för att träna, A-planen har varit avstängd under veckan.

När tidningen besökte Kilsta IP runt 20.30 så stod fortfarande ett par spelare och ledare och krattade. 21.30 avslutade de dagens jobb och då var halva planen färdigkrattad inför lördagens match.

– Man blir helt förtvivlad. Att de själva ska behöva kratta planen för att kunna spela där i morgon, det är bedrövligt... Jag lider med tjejerna samtidigt som jag beundrar deras hängivenhet för föreningen och varandra, de är enorma.

Spjuth ber nu för att Rävåsen, trots förutsättningarna, ska vinna matchen.

– Det skulle vara hemskt, om vi tappar viktiga poäng efter det här. Men det handlar inte bara om det. Vi bjuder hit ett motståndarlag också och det är pinsamt att behöva visa upp det här.

Trasig maskin

Niclas Tjernström, anläggningschef på Kultur- och föreningsförvaltningen som i sin tur köper skötseltjänsten av Gatu- och parkförvaltningen, berättar att han själv fick en chock och skämdes när han såg planernas skick när han kom tillbaka efter semestern förra fredagen.

Tjernström berättar att anledningen till det inträffade är att kommunens cylindergräsklippare har gått sönder.

– Den maskinen gör det snyggt och fint i vanliga fall, det brukar aldrig vara problem. Nu har den stått trasig i fem veckor och när jag tittade till planerna blev det uppenbart att något även är fel på vår rotorklippare, som vi har som reserv. Jag ringde till arbetsledaren och sa att ”det här går inte, vad ska vi göra?”.

Kommunen hade en plan för att lösa situationen med vattensjuka och gräsöverbelastade Kilsta IP. När ingen från Rävåsen hörde av sig så utgick Tjernström från att fredagens skötsel blev lyckad.

– Det var lite synd att ingen från Rävåsen ringde mig under dagen, då hade jag kunnat komma ut och kika. Jag har gott i tron att det löste sig och nu är det ju kört, jag är bakbunden nere i Strömstad, säger Tjernström.

– Jag lider med spelarna. De ska definitivt inte behöva gå och kratta och jag förstår tränarens reaktion till fullo. Jag vill inte anmärka på Gatu- och parkförvaltningen heller, att de har gjort något de inte ska. Vi sa att vi skulle klippa mindre med tanke på planens skick. Det finns inget försvar, jag är ansvarig och har gott i tron att det hade löst sig. Jag borde kanske ha varit förbi själv, men samtidigt har vi många platser att se till.

Kommunen klippte på fredagsförmiddagen till Kilsta IP inför lördagens match, då trean Rävåsen tar emot femman Gauthiod.

Vid lunchtid fick Spjuth informationen att skötseln inte hade levt upp till föreningens förväntningar.

– Jag fick ett sms av Ralf (Sundhäll, sportchef) om hur situationen var. Han skrev att han hade bett spelare om hjälp med att kratta. Då tänkte jag att ”det kanske ser lite risigt ut, några tussar här och där”. Men när jag kom dit fick jag se att halva fotbollslaget stod och krattade. Jag fick panik. Jag tänkte att ”det här är inte sant”, säger Spjuth.

Tränaren berättar att hans oro växte ännu mer när han väl klev ut på planen.

– Föreställ dig stora mängder med nyklippt gräs... Och när du ändå kommer ut och känner på gräset så är det alldeles för långt ändå. Det skulle behövas klippas ytterligare en gång i morgon förmiddag, enligt mig. Klipper man fotbollsplaner så har man naturligtvis en insikt om hur en plan ska se ut och då måste man se att det här inte är okej, säger Spjuth vars lag – med en match mindre spelad – har två poäng upp till serieledande Skövde KIK som just nu kvalar till andradivisionen elitettan kommande säsong.

– All tid spelarna lägger ner för att spela på den här nivån... Det krävs så otroligt mycket tid, träning och engagemang och vi gör det, i stort sett, ideellt allihop. Och sen får man det här inför årets viktigaste match... I min värld rimmar inte det över huvud taget.

”Skulle vara hemskt”

Spjuth avbröt spelarnas krattande och tog med dem till en annan av områdets planer för att träna, A-planen har varit avstängd under veckan.

När tidningen besökte Kilsta IP runt 20.30 så stod fortfarande ett par spelare och ledare och krattade. 21.30 avslutade de dagens jobb och då var halva planen färdigkrattad inför lördagens match.

– Man blir helt förtvivlad. Att de själva ska behöva kratta planen för att kunna spela där i morgon, det är bedrövligt... Jag lider med tjejerna samtidigt som jag beundrar deras hängivenhet för föreningen och varandra, de är enorma.

Spjuth ber nu för att Rävåsen, trots förutsättningarna, ska vinna matchen.

– Det skulle vara hemskt, om vi tappar viktiga poäng efter det här. Men det handlar inte bara om det. Vi bjuder hit ett motståndarlag också och det är pinsamt att behöva visa upp det här.

Trasig maskin

Niclas Tjernström, anläggningschef på Kultur- och föreningsförvaltningen som i sin tur köper skötseltjänsten av Gatu- och parkförvaltningen, berättar att han själv fick en chock och skämdes när han såg planernas skick när han kom tillbaka efter semestern förra fredagen.

Tjernström berättar att anledningen till det inträffade är att kommunens cylindergräsklippare har gått sönder.

– Den maskinen gör det snyggt och fint i vanliga fall, det brukar aldrig vara problem. Nu har den stått trasig i fem veckor och när jag tittade till planerna blev det uppenbart att något även är fel på vår rotorklippare, som vi har som reserv. Jag ringde till arbetsledaren och sa att ”det här går inte, vad ska vi göra?”.

Kommunen hade en plan för att lösa situationen med vattensjuka och gräsöverbelastade Kilsta IP. När ingen från Rävåsen hörde av sig så utgick Tjernström från att fredagens skötsel blev lyckad.

– Det var lite synd att ingen från Rävåsen ringde mig under dagen, då hade jag kunnat komma ut och kika. Jag har gott i tron att det löste sig och nu är det ju kört, jag är bakbunden nere i Strömstad, säger Tjernström.

– Jag lider med spelarna. De ska definitivt inte behöva gå och kratta och jag förstår tränarens reaktion till fullo. Jag vill inte anmärka på Gatu- och parkförvaltningen heller, att de har gjort något de inte ska. Vi sa att vi skulle klippa mindre med tanke på planens skick. Det finns inget försvar, jag är ansvarig och har gott i tron att det hade löst sig. Jag borde kanske ha varit förbi själv, men samtidigt har vi många platser att se till.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga samt publicera kommentar i papperstidningen.