2017-06-19 06:36

2017-06-19 06:36

Dubbelsegrade när enduro debuterade

KILSTA: Endurosporten debuterade i motorsportveckan

När endurosporten i helgen tog hjulet in i motorsportveckan var det med två tävlingar där samtliga pallplatserna blev intakta.

Karlskogastjärnan Joakim Ljunggren var i högform med sin KTM 450:e och tog hem de båda tävlingarna, i första tävlingen rev han mållinjen med en rejäl marginal på hela två och en halv minut ned till Mikael Persson.

I första höll han sig också under 13 minuter i två av fem varv, totaltiden blev 1:05.

I andra höll körde han första varvet under tolv minuter, totalt tog det Ljunggren 1:02 att köra andra tävlingen.

Samtliga pallplatser i de två separata tävlingarna fylldes av samma åkare, alla tillhörande KEK, i de båda racen. Ljunggren följt av Mikael Persson och Dan Åkesson.

I första ingick 43 åkare i resultatet och i andra var det 37 stycken, samtliga tillhörde Karlskoga enduroklubb.

Nypreparerad bana

Sommartävlingen, som tävlingen benämndes, blev också den första tävlingen ett tag vid Kilsta Raceway.

– Banan är nypreparerad inför de här två tävlingarna, extremen är restaurerad och det har slätats och lagts till hopp, berättade Jörgen Olsson vid Karlskoga enduroklubb.

Vid lördagens tävlingar ingick fyra klasser i startfältet, ungdom, bredd, motionsserie. Klubbens Marie Linné var enda kvinnan i tävlingen.

Välkommen debut

Trots att Karlskoga motorsportvecka har arrangerats fem gånger, var det första året som endurosporten var representerad. Och det var välkommet hos KEK.

– Jag tycker det är jätteroligt att vi får vara med som alla andra, enduron har en lång tradition i regionen och tack vare Ljunggrenssläkten har Karlskoga placerat sig på endurokartan, fortsatte Jörgen Olsson.

Banan vid Kilsta raceway är en av tre banor som klubben förvaltar, den är också den centralaste i området.

– Den utmärker sig av att det är många backar upp och nerför berget. Den är relativt stenig men även en massa fina stigar och häftiga miljöer. Banan är inte svårkörd men visst finns det lite tuffare partier, konstaterade Olsson som tillade att de i nuläget bygger en knattebana vid Kilsta för de yngre.

En satsning som hälsas välkommen av åttaåriga Kristinehamnsjunioren Ebba Sjödahl, som med sin pappa Erik Sjödahl nyligen intresserat sig för sporten.

– Det är en häftig sport med fart, det gillar jag, säger hon medan hon ser Ljunggren hoppa över Kilstacisternerna, som ingår i banan.

– Det är en fysisk krävande sport men den är också väldigt social utanför banan, jag själv började köra motionsklassen för snart ett år sedan och hade aldrig testat det innan, tillägger Ebbas pappa, Erik Sjödahl.

Karlskogastjärnan Joakim Ljunggren var i högform med sin KTM 450:e och tog hem de båda tävlingarna, i första tävlingen rev han mållinjen med en rejäl marginal på hela två och en halv minut ned till Mikael Persson.

I första höll han sig också under 13 minuter i två av fem varv, totaltiden blev 1:05.

I andra höll körde han första varvet under tolv minuter, totalt tog det Ljunggren 1:02 att köra andra tävlingen.

Samtliga pallplatser i de två separata tävlingarna fylldes av samma åkare, alla tillhörande KEK, i de båda racen. Ljunggren följt av Mikael Persson och Dan Åkesson.

I första ingick 43 åkare i resultatet och i andra var det 37 stycken, samtliga tillhörde Karlskoga enduroklubb.

Nypreparerad bana

Sommartävlingen, som tävlingen benämndes, blev också den första tävlingen ett tag vid Kilsta Raceway.

– Banan är nypreparerad inför de här två tävlingarna, extremen är restaurerad och det har slätats och lagts till hopp, berättade Jörgen Olsson vid Karlskoga enduroklubb.

Vid lördagens tävlingar ingick fyra klasser i startfältet, ungdom, bredd, motionsserie. Klubbens Marie Linné var enda kvinnan i tävlingen.

Välkommen debut

Trots att Karlskoga motorsportvecka har arrangerats fem gånger, var det första året som endurosporten var representerad. Och det var välkommet hos KEK.

– Jag tycker det är jätteroligt att vi får vara med som alla andra, enduron har en lång tradition i regionen och tack vare Ljunggrenssläkten har Karlskoga placerat sig på endurokartan, fortsatte Jörgen Olsson.

Banan vid Kilsta raceway är en av tre banor som klubben förvaltar, den är också den centralaste i området.

– Den utmärker sig av att det är många backar upp och nerför berget. Den är relativt stenig men även en massa fina stigar och häftiga miljöer. Banan är inte svårkörd men visst finns det lite tuffare partier, konstaterade Olsson som tillade att de i nuläget bygger en knattebana vid Kilsta för de yngre.

En satsning som hälsas välkommen av åttaåriga Kristinehamnsjunioren Ebba Sjödahl, som med sin pappa Erik Sjödahl nyligen intresserat sig för sporten.

– Det är en häftig sport med fart, det gillar jag, säger hon medan hon ser Ljunggren hoppa över Kilstacisternerna, som ingår i banan.

– Det är en fysisk krävande sport men den är också väldigt social utanför banan, jag själv började köra motionsklassen för snart ett år sedan och hade aldrig testat det innan, tillägger Ebbas pappa, Erik Sjödahl.

  • Christoffer Tuulik

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga samt publicera kommentar i papperstidningen.