2017-04-14 18:18

2017-04-14 18:50

Ronny Spjuths sköna revansch på Qbik

FOTBOLL: division 1: Rävåsens IK Karlskoga–Qbik 4–2 (2–1)

Förra året sparkades Ronny Spjuth från tränarjobbet i Qbik. Under fredagen stod han som segrare – mot Qbik.
– Visst är det en revansch, säger den nye RIK-tränaren efter 4–2-segern i premiären.

Qbik åkte förra året ur elitettan, även med en annan tränare, och har nu fått göra en nystart i division 1 där RIK siktar på att vara i toppen.

Inför matchen sade Spjuth:

– Spelare, ledare och många runt om laget har jag gott förtroende till. Mina negativa känslor är mot dem som styrde förra året, de gjorde ett bedrövligt jobb och hade dåligt tålamod. Vi hade en ny stor grupp och att byta tränare mitt i säsongen var det mest korkade som de kunde göra. Gruppen blev inte bättre utan snarare sämre och konsekvensen i slutändan blev att de åkte ur. Nu är de personerna som styrde borta och jag hoppas att de kan lyckas bra i framtiden.

”Helt välförtjänt”

Efter premiärsegern som RIK-tränare, och sedan han betonat att han lagt det gamla bakom sig och nu lägger allt fokus på att Rävåsen ska vinna matcher, säger han:

– Det syntes att det var nervöst i vårt lag men vi gjorde fyra mål, vann och tog tre poäng. Mina förväntningar är att vi ska vara ett bättre lag än Qbik, ett mycket bättre lag, och jag tycker att vi vann helt välförtjänt.

Så gick målen till

RIK:s segermarginal kunde ha varit större. Nu kom 1–0 i 40:e minuten genom ett fint amerikanskt samarbete. Jade Flory, som gjorde succé i RIK redan förra säsongen, spelade fram till McKenna Meuer. I 42:a minuten satte Flory 2–0 efter ett snyggt sologenombrott. Qbik:s reducering kom minuten senare när Anna Lindgren satte bollen utan chans för Alexandra Blom efter misstag från lagkompisar.

När det gått 25 minuter i andra svarade Viktoria Ström för en fint slagen hörna som en Qbik-spelare styrde in i eget mål. Och i 82:a minuten slog Flory till med 4–1 genom ett bra skott. Malin Larsson reducerade förvisso men RIK:s seger var aldrig hotad.

Trio höjde sig

RIK:s spelare jobbade överlag starkt även om laget inte fick i gång det passningsspel som Spjuth tror kommer att lossna framöver.

Alexandra Blom gjorde några riktigt bra ingripanden då hon kom ut med pondus sedan hennes lag försatt sig i svårigheter.

Madeleine Melander fortsatte att övertyga i den trebackslinje som RIK använt i de senaste träningsmatcherna, som laget med bra resultat körde med nu och som Spjuth planerar att fortsätta med.

Framåt visade Jade Flory vilken klasspelare hon är i ettan.

I kortbyxor vid bänken

Till sist; vem är det som står där vid RIK-bänken – i kortbyxor; i minusgrader och ihållande snöfall? Tänkte undertecknad.

Det visade sig vara Tomas Sachs.

– Är det seriepremiär så är det, konstaterar målvaktstränaren.

– Han hade smörjt in sig med jättemycket liniment, avslöjade Spjuth.

Men det förnekades ihärdigt av Sachs – en eftermiddag när det av förklarliga skäl var många glada miner i RIK:s klubbhus.

Qbik åkte förra året ur elitettan, även med en annan tränare, och har nu fått göra en nystart i division 1 där RIK siktar på att vara i toppen.

Inför matchen sade Spjuth:

– Spelare, ledare och många runt om laget har jag gott förtroende till. Mina negativa känslor är mot dem som styrde förra året, de gjorde ett bedrövligt jobb och hade dåligt tålamod. Vi hade en ny stor grupp och att byta tränare mitt i säsongen var det mest korkade som de kunde göra. Gruppen blev inte bättre utan snarare sämre och konsekvensen i slutändan blev att de åkte ur. Nu är de personerna som styrde borta och jag hoppas att de kan lyckas bra i framtiden.

”Helt välförtjänt”

Efter premiärsegern som RIK-tränare, och sedan han betonat att han lagt det gamla bakom sig och nu lägger allt fokus på att Rävåsen ska vinna matcher, säger han:

– Det syntes att det var nervöst i vårt lag men vi gjorde fyra mål, vann och tog tre poäng. Mina förväntningar är att vi ska vara ett bättre lag än Qbik, ett mycket bättre lag, och jag tycker att vi vann helt välförtjänt.

Så gick målen till

RIK:s segermarginal kunde ha varit större. Nu kom 1–0 i 40:e minuten genom ett fint amerikanskt samarbete. Jade Flory, som gjorde succé i RIK redan förra säsongen, spelade fram till McKenna Meuer. I 42:a minuten satte Flory 2–0 efter ett snyggt sologenombrott. Qbik:s reducering kom minuten senare när Anna Lindgren satte bollen utan chans för Alexandra Blom efter misstag från lagkompisar.

När det gått 25 minuter i andra svarade Viktoria Ström för en fint slagen hörna som en Qbik-spelare styrde in i eget mål. Och i 82:a minuten slog Flory till med 4–1 genom ett bra skott. Malin Larsson reducerade förvisso men RIK:s seger var aldrig hotad.

Trio höjde sig

RIK:s spelare jobbade överlag starkt även om laget inte fick i gång det passningsspel som Spjuth tror kommer att lossna framöver.

Alexandra Blom gjorde några riktigt bra ingripanden då hon kom ut med pondus sedan hennes lag försatt sig i svårigheter.

Madeleine Melander fortsatte att övertyga i den trebackslinje som RIK använt i de senaste träningsmatcherna, som laget med bra resultat körde med nu och som Spjuth planerar att fortsätta med.

Framåt visade Jade Flory vilken klasspelare hon är i ettan.

I kortbyxor vid bänken

Till sist; vem är det som står där vid RIK-bänken – i kortbyxor; i minusgrader och ihållande snöfall? Tänkte undertecknad.

Det visade sig vara Tomas Sachs.

– Är det seriepremiär så är det, konstaterar målvaktstränaren.

– Han hade smörjt in sig med jättemycket liniment, avslöjade Spjuth.

Men det förnekades ihärdigt av Sachs – en eftermiddag när det av förklarliga skäl var många glada miner i RIK:s klubbhus.