2016-10-10 14:36

2016-10-10 14:36

Wolves siktar på seniorlag 2017

AMERIKANSK FOTBOLL: På sikt hägrar spel i högsta ligan

Karlskoga Wolves siktar på att ha ett seniorlag igen till nästa säsong.
– Vi tror att vi ska få ihop minst 25–30 spelare så att det blir möjligt med den här satsningen, säger Bo Fredell i Karlskogas amerikanska fotbollsklubb.

Karlskoga Wolves har förflutet i högsta ligan men har den gångna säsongen inte haft något seniorlag i seriespel på grund av spelarbrist. Det var även orsaken till att klubben fick dra sig ur division 1 året innan.

– Under helgen har vi haft en upptaktsträff. Vi ser positivt på möjligheterna att komma i gång. Naturligtvis kommer det att krävas mycket hårt jobb och mycket träning men drömmen är att vi ska ta oss till superserien i framtiden, säger Fredell.

Framgångsrikt år

Att det finns anledning till optimismen på sikt bekräftas då man ser på hur det gått för klubbens lag under 2016:

• U11-laget började träna så sent som i april men vann ändå Dukes Tourney i Skövde sista helgen i juli.

• U15-laget kan bli tvåa i sin serie om det blir seger i avslutningsmatchen borta mot Göteborg Marvels.

• U17-laget vann alla sina seriematcher och blev överlägsen seriesegrare.

• U19-laget slutade på andra plats i serien och tog sig på så sätt fram till SM-semifinal. Där blev Uppsala för svårt, efter en riktigt hård uppgörelse; Uppsala som den gångna helgen bärgade SM-guldet för 19-årslag.

– Vi har fått många ya spelare till föreningen som slussats in i de olika lagen, informerar Fredell.

Fler tjejer sökes

Klubbens cheerleader-tjejer har även de kommit i gång.

– De har stöttat våra lag vid flera matcher och vill gärna att fler tjejer kommer till deras träningar, meddelar Fredell.

Karlskoga Wolves har förflutet i högsta ligan men har den gångna säsongen inte haft något seniorlag i seriespel på grund av spelarbrist. Det var även orsaken till att klubben fick dra sig ur division 1 året innan.

– Under helgen har vi haft en upptaktsträff. Vi ser positivt på möjligheterna att komma i gång. Naturligtvis kommer det att krävas mycket hårt jobb och mycket träning men drömmen är att vi ska ta oss till superserien i framtiden, säger Fredell.

Framgångsrikt år

Att det finns anledning till optimismen på sikt bekräftas då man ser på hur det gått för klubbens lag under 2016:

• U11-laget började träna så sent som i april men vann ändå Dukes Tourney i Skövde sista helgen i juli.

• U15-laget kan bli tvåa i sin serie om det blir seger i avslutningsmatchen borta mot Göteborg Marvels.

• U17-laget vann alla sina seriematcher och blev överlägsen seriesegrare.

• U19-laget slutade på andra plats i serien och tog sig på så sätt fram till SM-semifinal. Där blev Uppsala för svårt, efter en riktigt hård uppgörelse; Uppsala som den gångna helgen bärgade SM-guldet för 19-årslag.

– Vi har fått många ya spelare till föreningen som slussats in i de olika lagen, informerar Fredell.

Fler tjejer sökes

Klubbens cheerleader-tjejer har även de kommit i gång.

– De har stöttat våra lag vid flera matcher och vill gärna att fler tjejer kommer till deras träningar, meddelar Fredell.