2016-09-30 19:34

2016-09-30 19:34

Hemmaderby för KFUM Karlskoga

BASKET: Frågan till kommunen: Varför tillåts inte stolar i hallen?

KFUM Karlskoga saknade två ordinarie spelare i premiärförlusten mot Vällingby. Mot KFUM Örebro är dessa redo för spel och laget förstärks även av division 1-meriterade Sandro Reljanovic.
– Jag tycker vi har ganska goda chanser, säger KFUM Karlskoga-tränaren Jari Vitakangas.

Sandro Reljanovic, 24, kommer ursprungligen från Lidköping och har både spelat och coachat i division 1.

– Han hamnade i Karlskoga på grund av jobb, han driver Bullseye. Han har varit med ett par träningar och får hoppa in direkt, säger Vitakangas.

– Vi kommer använda honom som guard, etta eller tvåa. Han är en smart spelare, det känns ganska skönt att få in en sån spelartyp. Många av våra spelare är lite orutinerade och han kan hjälpa till att styra upp lite.

KFUM Karlskoga saknar endast Jonathan Jansson i söndagens derby mot KFUM Örebro, som inledde division 2 Svealand med 64–85-förlust mot AIK.

– Jag tycker vi har ganska goda chanser om vi spelar bra. Vårt problem är just att vi är lite orutinerade, vilket gör att våra dalar blir lite för djupa och för långa. Klarar vi att hålla en hög lägstanivå är vi med och krigar om seger, det tror jag.

Sportsligt har Vitakangas en bra känsla. Detsamma gäller inte de hallmässiga omständigheterna. Kommunen har gett KFUM Karlskoga beskedet att det inte är tillåtet att sitta på stolar på det nya golvet i Bergslagshallen.

”Gör mig lite upprörd”

Vitakangas har varit i kontakt med kommunen och frågat hur sekretariatet förväntas utföra sitt jobb och var lagens avbytare förväntas sitta.

– Det gör mig lite upprörd. Tills viss del kan jag förstå det, förvaltaren vill ha en fin hall och kommunen har lagt ner några miljoner på golvet, säger Vitakangas.

– Problemet är att jag har varit med som ledare sedan 1985 och folk har flängt runt med stolar överallt. Vi spelade i Vällingbyhallen i helgen. Det var fint golv där, men det var inga problem med stolar.

Vitakangas fick förslaget att avbytarna kunde sitta på bänkarna som finns i hallen.

– Men de är 35 centimeter höga. Det blir en onormal sittställning för våra långa spelare.

– Det retar mig till vansinne att det inte finns tillgång till en hall där man får ta in stolar i Karlskoga, att det inte finns någon tanke på spelare som är två meter. Ta vilken annan idrott som helst... Ishockeyspelarna har högre bänkar så att de kan sitta med raka ben, som vuxna människor gör.

Eftersöker ny sporthall

KFUM-tränaren berättar att nästa förslag blev att lagens spelare kunde sätta ihop två bänkar och sitta på dessa eller sitta på den vanliga läktaren.

– Det ska sägas att kommunen har gjort det bra med golvet, men det är svårt för oss att arrangera matcher när man inte får ta in stolar på golvet.

Det här problemet har fått KFUM Karlskoga att känna ett ännu större behov av en ny sporthall i Karlskoga.

– Åk till vilken kommun som helst och det finns en sporthall. Det är dags att politikerna gör något åt våra föreningar om de vill ha ett levande föreningsliv i Karlskoga.

Tidningen har inte lyckats nå kommunen för en kommentar.

Sandro Reljanovic, 24, kommer ursprungligen från Lidköping och har både spelat och coachat i division 1.

– Han hamnade i Karlskoga på grund av jobb, han driver Bullseye. Han har varit med ett par träningar och får hoppa in direkt, säger Vitakangas.

– Vi kommer använda honom som guard, etta eller tvåa. Han är en smart spelare, det känns ganska skönt att få in en sån spelartyp. Många av våra spelare är lite orutinerade och han kan hjälpa till att styra upp lite.

KFUM Karlskoga saknar endast Jonathan Jansson i söndagens derby mot KFUM Örebro, som inledde division 2 Svealand med 64–85-förlust mot AIK.

– Jag tycker vi har ganska goda chanser om vi spelar bra. Vårt problem är just att vi är lite orutinerade, vilket gör att våra dalar blir lite för djupa och för långa. Klarar vi att hålla en hög lägstanivå är vi med och krigar om seger, det tror jag.

Sportsligt har Vitakangas en bra känsla. Detsamma gäller inte de hallmässiga omständigheterna. Kommunen har gett KFUM Karlskoga beskedet att det inte är tillåtet att sitta på stolar på det nya golvet i Bergslagshallen.

”Gör mig lite upprörd”

Vitakangas har varit i kontakt med kommunen och frågat hur sekretariatet förväntas utföra sitt jobb och var lagens avbytare förväntas sitta.

– Det gör mig lite upprörd. Tills viss del kan jag förstå det, förvaltaren vill ha en fin hall och kommunen har lagt ner några miljoner på golvet, säger Vitakangas.

– Problemet är att jag har varit med som ledare sedan 1985 och folk har flängt runt med stolar överallt. Vi spelade i Vällingbyhallen i helgen. Det var fint golv där, men det var inga problem med stolar.

Vitakangas fick förslaget att avbytarna kunde sitta på bänkarna som finns i hallen.

– Men de är 35 centimeter höga. Det blir en onormal sittställning för våra långa spelare.

– Det retar mig till vansinne att det inte finns tillgång till en hall där man får ta in stolar i Karlskoga, att det inte finns någon tanke på spelare som är två meter. Ta vilken annan idrott som helst... Ishockeyspelarna har högre bänkar så att de kan sitta med raka ben, som vuxna människor gör.

Eftersöker ny sporthall

KFUM-tränaren berättar att nästa förslag blev att lagens spelare kunde sätta ihop två bänkar och sitta på dessa eller sitta på den vanliga läktaren.

– Det ska sägas att kommunen har gjort det bra med golvet, men det är svårt för oss att arrangera matcher när man inte får ta in stolar på golvet.

Det här problemet har fått KFUM Karlskoga att känna ett ännu större behov av en ny sporthall i Karlskoga.

– Åk till vilken kommun som helst och det finns en sporthall. Det är dags att politikerna gör något åt våra föreningar om de vill ha ett levande föreningsliv i Karlskoga.

Tidningen har inte lyckats nå kommunen för en kommentar.