2016-09-30 22:50

2016-09-30 22:50

Degerfors utklassat av seriefavoriten

INNEBANDY: Väse vann med 15–3 i Vallahallen: "Det var klasskillnad, men vi vek ner oss för lätt"

Degerfors åkte på en mardrömsstart med 1–11-underläge efter halva matchen. Laget stoppade blödningen efter elfte målet och matchen slutade 3–15.
– Vi var inte i samma lokal, vi tappade allting, säger DIBK-tränaren Stefan ”Lillis” Gustavsson.

Seriesegrande Väse noterade 51 poäng och 231–43 i målskillnad på 17 matcher i division 4 östra förra säsongen och är favoriter även i årets Värmlandstrea.

Laget visade omedelbart varför i fredagskvällens premiär i Vallahallen. 3.46 in i andra perioden gjorde Degerfors kvällens första mål, lagkaptenen Alexander Parmhed slog till efter passning från Johan Helander.

Då hade Väse redan gjort åtta.

– Vi gav dem 1–11 i handikapp. Vi var inte i samma lokal, vi tappade allting, säger Stefan ”Lillis” Gustavsson.

Degerforstränaren kände att något behövde göras för att stoppa blödningen och valde därför att gå ner på två femmor.

Förändringen gav önskvärd effekt. Degerfors lyckades täta till defensiven och förlorade matchens andra halva med 2–4.

– Vi får ta helgen och glömma det här och ta med oss det positiva, andra halvan. Då var vi med i matchen, vi stod upp bra och visade att vi ville spela. Det var kämparglöd och kroppskontakt, det som vi saknade i första halvan kom fram då.

Hur känns det, att ni inledde matchen så?

– Klart det var jobbigt. Jag visste att de var bra, men jag trodde inte att de var så här bra. Deras spel... De var överallt, det kändes som de var sju man på plan. De fick alltid en kille fri, vi räknade inte in allihop och skotten satt i krysset. ”Perry” (målvakten Per Carlsson) var i princip bäst i vårt lag, det säger en hel del, säger Gustavsson.

– Jag blir förvånad om de inte springer igenom den här serien ganska lätt. Det var klasskillnad, men jag tycker ändå att vi vek ner oss för lätt i början. Speciellt i början av andra, vi tappade tre mål på en minut.

Tomasson målskytt

Degerfors laddar nu om för bortamatch mot Grums nästa helg.

– Grums är också bra, men jag skulle bli förvånad om de höll klassen med Väse. Det gäller att vi håller kämparglöden i 60 minuter.

Vid sidan av Per Carlsson får även 19-årige backen Hugo Larsson, som assisterade till Christoffer Parmheds 3–13-reducering, beröm.

– Jag tror han kommer blomma ut i år. Han kämpar, en duktig och stor back med bra räckvidd.

Prestigevärvningen Magnus Tomasson gjorde Degerfors andra mål, framspelad av Tobias Larsson.

Seriesegrande Väse noterade 51 poäng och 231–43 i målskillnad på 17 matcher i division 4 östra förra säsongen och är favoriter även i årets Värmlandstrea.

Laget visade omedelbart varför i fredagskvällens premiär i Vallahallen. 3.46 in i andra perioden gjorde Degerfors kvällens första mål, lagkaptenen Alexander Parmhed slog till efter passning från Johan Helander.

Då hade Väse redan gjort åtta.

– Vi gav dem 1–11 i handikapp. Vi var inte i samma lokal, vi tappade allting, säger Stefan ”Lillis” Gustavsson.

Degerforstränaren kände att något behövde göras för att stoppa blödningen och valde därför att gå ner på två femmor.

Förändringen gav önskvärd effekt. Degerfors lyckades täta till defensiven och förlorade matchens andra halva med 2–4.

– Vi får ta helgen och glömma det här och ta med oss det positiva, andra halvan. Då var vi med i matchen, vi stod upp bra och visade att vi ville spela. Det var kämparglöd och kroppskontakt, det som vi saknade i första halvan kom fram då.

Hur känns det, att ni inledde matchen så?

– Klart det var jobbigt. Jag visste att de var bra, men jag trodde inte att de var så här bra. Deras spel... De var överallt, det kändes som de var sju man på plan. De fick alltid en kille fri, vi räknade inte in allihop och skotten satt i krysset. ”Perry” (målvakten Per Carlsson) var i princip bäst i vårt lag, det säger en hel del, säger Gustavsson.

– Jag blir förvånad om de inte springer igenom den här serien ganska lätt. Det var klasskillnad, men jag tycker ändå att vi vek ner oss för lätt i början. Speciellt i början av andra, vi tappade tre mål på en minut.

Tomasson målskytt

Degerfors laddar nu om för bortamatch mot Grums nästa helg.

– Grums är också bra, men jag skulle bli förvånad om de höll klassen med Väse. Det gäller att vi håller kämparglöden i 60 minuter.

Vid sidan av Per Carlsson får även 19-årige backen Hugo Larsson, som assisterade till Christoffer Parmheds 3–13-reducering, beröm.

– Jag tror han kommer blomma ut i år. Han kämpar, en duktig och stor back med bra räckvidd.

Prestigevärvningen Magnus Tomasson gjorde Degerfors andra mål, framspelad av Tobias Larsson.