2016-09-22 14:31

2016-09-22 14:31

101-oddsaren kan skriva historia

FOTBOLL: På söndag har den lilla Degerforsföreningen chansen att gå upp i division 4

Ängebäcks BK, som stod i 101 gånger pengarna i odds som seriesegrare i våras, kan på söndag för första gången någonsin ta sig upp i division 4.
– Det blir absolut inte lätt men vi har en mycket positiv känsla. Vi vill göra något historiskt, säger spelande tränaren Dusan Milutinovic.

Och tar sikte på bortamatchen mot Hammarö.

För bara två år sedan spelade den lilla Degerforsklubben Ängebäcks BK i division 6. I fjol var laget nerflyttningshotat från femman. Och i år började det riktigt svagt då laget var i bottenstriden till att börja med.

”Blandade känslor”

– Nu är det blandade känslor, säger Milutinovic med ett leende.

Han är i grunden mycket förväntansfull och tycker att det ska bli väldigt roligt både för laget och klubben att spela en avgörande match och ha allt i egna händer.

– Samtidigt är det en stor press vi har på oss. Hammarö är ett bra lag. Det är vi också. Jag hoppas och tror att vi kommer att göra en stark insats och gå upp, men visst är det en pirrande och samtidigt skön känsla inför matchen, säger Ängebäcks spelande tränare.

Tillgång till alla

Hans tränarkollega Kent Karlsson tillägger:

– Vi har tillgång till alla spelare så vi kommer att ställa upp med ett riktigt starkt lag. När vi har skaffat oss det här läget är det bara att gå ut och ha roligt och köra på, och då inte tänka på att det är en så viktig match för laget och för hela föreningen.

101-oddsare

När oddsen från spelbolaget Nordicbet släpptes under försäsongen stod Ängebäck i 101 gånger pengarna. Då blev det tvåsiffriga förlustsiffror. Och då var det inget, för en utomstående, som tydde på en säsong som kunde få ett succéslut.

– I det här sammanhanget måste verkligen vår President nämnas, tycker Karlsson.

Och får direkt medhåll av lagkaptenen Mikael ”Shpetim” Torensjö när det gäller klubbens starke man Reuf Jahic, President i Ängebäck.

– Vi har fått in riktigt bra spelare under säsongen, och vi har fått ihop det till ett fungerande lag.

Det uppmärksammades efterhand allt mer tydligt av det redan nämnda spelbolaget som snart hade Ängebäck som storfavoriter i alla matcher, och inför höststarten sänkt oddset på Degerforsklubben som då stod i lägst odds av alla.

Krokig väg

Det har annars varit en allt annan rak än rak väg fram till det utgångsläge som Ängebäck skaffat sig inför den 22:a och sista omgången. Inledningsvis låg laget i botten på serien. Via tio raka segrar togs serieledningen över men den tappades då det blev 3–3 hemma mot toppkonkurrenten Skattkärr. När Hamdija Dzaferovic i 90:e minuten i söndags satte 1–0 mot Rävåsens IK Karlskoga samtidigt som Norrstrand och Skattkärr spelade 0–0 var Ängebäck åter i toppen.

Några spelare har höjt sig över mängden under året. Framför allt mittfältaren Anel Alibasic, seriens bäste spelare, och ”Hamo” Dzaferovic, som gjort 27 mål – inte minst det avgörande förra helgen – och med största säkerhet blir skyttekung i serien. Båda har redan den här säsongen provspelat med Degerfors IF.

Hyllar Laget

– Men det är hela laget tillsammans som gjort att det blivit så här bra, poängterar tränaren Milutinovic som fortfarande håller hög division 5-klass som mittback när vi hälsar på i samband med en av veckans tre träningar.

– Vi har gått ner i träningsmängd på sistone för att ha så pigga ben som möjligt till matcherna, fortsätter Torensjö.

Med det uttalandet understryker han att Ängebäck redan i år som division 5-lag tränat för att vara förberett för en högre nivå inför framtiden, redan inför nästa säsong om det blir som alla i klubben drömmer om.

För bara två år sedan spelade den lilla Degerforsklubben Ängebäcks BK i division 6. I fjol var laget nerflyttningshotat från femman. Och i år började det riktigt svagt då laget var i bottenstriden till att börja med.

”Blandade känslor”

– Nu är det blandade känslor, säger Milutinovic med ett leende.

Han är i grunden mycket förväntansfull och tycker att det ska bli väldigt roligt både för laget och klubben att spela en avgörande match och ha allt i egna händer.

– Samtidigt är det en stor press vi har på oss. Hammarö är ett bra lag. Det är vi också. Jag hoppas och tror att vi kommer att göra en stark insats och gå upp, men visst är det en pirrande och samtidigt skön känsla inför matchen, säger Ängebäcks spelande tränare.

Tillgång till alla

Hans tränarkollega Kent Karlsson tillägger:

– Vi har tillgång till alla spelare så vi kommer att ställa upp med ett riktigt starkt lag. När vi har skaffat oss det här läget är det bara att gå ut och ha roligt och köra på, och då inte tänka på att det är en så viktig match för laget och för hela föreningen.

101-oddsare

När oddsen från spelbolaget Nordicbet släpptes under försäsongen stod Ängebäck i 101 gånger pengarna. Då blev det tvåsiffriga förlustsiffror. Och då var det inget, för en utomstående, som tydde på en säsong som kunde få ett succéslut.

– I det här sammanhanget måste verkligen vår President nämnas, tycker Karlsson.

Och får direkt medhåll av lagkaptenen Mikael ”Shpetim” Torensjö när det gäller klubbens starke man Reuf Jahic, President i Ängebäck.

– Vi har fått in riktigt bra spelare under säsongen, och vi har fått ihop det till ett fungerande lag.

Det uppmärksammades efterhand allt mer tydligt av det redan nämnda spelbolaget som snart hade Ängebäck som storfavoriter i alla matcher, och inför höststarten sänkt oddset på Degerforsklubben som då stod i lägst odds av alla.

Krokig väg

Det har annars varit en allt annan rak än rak väg fram till det utgångsläge som Ängebäck skaffat sig inför den 22:a och sista omgången. Inledningsvis låg laget i botten på serien. Via tio raka segrar togs serieledningen över men den tappades då det blev 3–3 hemma mot toppkonkurrenten Skattkärr. När Hamdija Dzaferovic i 90:e minuten i söndags satte 1–0 mot Rävåsens IK Karlskoga samtidigt som Norrstrand och Skattkärr spelade 0–0 var Ängebäck åter i toppen.

Några spelare har höjt sig över mängden under året. Framför allt mittfältaren Anel Alibasic, seriens bäste spelare, och ”Hamo” Dzaferovic, som gjort 27 mål – inte minst det avgörande förra helgen – och med största säkerhet blir skyttekung i serien. Båda har redan den här säsongen provspelat med Degerfors IF.

Hyllar Laget

– Men det är hela laget tillsammans som gjort att det blivit så här bra, poängterar tränaren Milutinovic som fortfarande håller hög division 5-klass som mittback när vi hälsar på i samband med en av veckans tre träningar.

– Vi har gått ner i träningsmängd på sistone för att ha så pigga ben som möjligt till matcherna, fortsätter Torensjö.

Med det uttalandet understryker han att Ängebäck redan i år som division 5-lag tränat för att vara förberett för en högre nivå inför framtiden, redan inför nästa säsong om det blir som alla i klubben drömmer om.

ÄBK:s placeringar säsong för säsong

2016: leder division 5 inför sista omgången

2015: åtta i division 5

2014: etta i division 6

2013: tolva i division 5

2012: fyra i division 5

2011: femma i division 5

2010: etta i division 6

2009: femma i division 6

2008: sexa i division 6

2007: fyra i division 6

2006: trea i division 6

2005: elva i division 6

2004: tvåa i division 7

 

Toppstriden

Inför den 22:a och sista omgången i fotbollens division 5 östra har tre lag chansen att vinna serien: Ängebäck, Norrstrand och Skattkärr. Vinnaren går direkt upp i division 4. För tvåan väntar kval dit. Karlskogaklubben Bråten, som är nykomlingslag i serien, har chansen att bli tvåa och få kvala.

Tabelläget:

1) Ängebäck 43 poäng och 70–38 i målskillnad

2) Norrstrand 42 poäng och 53–33 i målskillnad

3) Skattkärr 41 poäng och 66–28 i målskillnad

4) Bråten 39 poäng och 49–32 i målskillnad

Sista omgången – lördag 24 september: Immetorp–Bråten, söndag 25 september: Sommarro–Filipstad, Strömtorp B–Skoghall, Hammarö–Ängebäck, Rävåsens IK Karlskoga–Norrstrand, Skattkärr–Åtorp.

 

Bottenstriden

Det är redan klart att Sommarro och Filipstad åker ur serien. Det är tre lag som kämpar om att undvika kval för att få stanna kvar i serien: Rävåsens IK Karlskoga, Immetorp och Strömtorp B.

Tabelläget:

8) Rävåsens IK Karlskoga 29 poäng och 32–31 i målskillnad

9) Immetorp 28 poäng och 43–36 i målskillnad

10) Strömtorp B 26 poäng och 42–44 i målskillnad