2016-09-08 10:46

2016-09-08 10:46

Förändringari Vita Hästen

ISHOCKEY: BIK-profiler som tränarpar

När Vita Hästen avslutade samarbetet med assisterande tränaren Pär Hellenberg hoppade även huvudtränaren Mikael Johansson av.
Kristinehamnaren Fredrik ”Grizzly” Eriksson lyfts upp som assisterande tränare och sportchefen Niklas Czarnecki blir tillfällig huvudtränare.

Tidigare BIK-målvakten Fredrik ”Grizzly” Eriksson har jobbat som målvaktstränare i Vita Hästen sedan han avslutade spelarkarriären i samma klubb efter säsongen 2010-2011. På grund av klubbens omfattande förändringar får BIK-profilen nu en större roll.

– Vi har beslutat att lyfta ”Grizzly” till assisterande tränare i kombination med rollen som målvaktstränare. Samtidigt väljer vi att avsluta samarbetet med Pär Hellenberg, då vi har vitt skild syn på hur ledarskapet i Vita Hästen ska se ut, kommenterar Vita Hästens VD Fredrik Jensen till klubbens hemsida.

Huvudtränaren Mikael Johansson valde att kliva av på grund av uppbrottet. Sportchefen Niklas Czarnecki, tidigare huvudtränare i BIK, tar steget tillbaka in i båset medan klubbledningen söker efter en ny tränare.

Tidigare BIK-målvakten Fredrik ”Grizzly” Eriksson har jobbat som målvaktstränare i Vita Hästen sedan han avslutade spelarkarriären i samma klubb efter säsongen 2010-2011. På grund av klubbens omfattande förändringar får BIK-profilen nu en större roll.

– Vi har beslutat att lyfta ”Grizzly” till assisterande tränare i kombination med rollen som målvaktstränare. Samtidigt väljer vi att avsluta samarbetet med Pär Hellenberg, då vi har vitt skild syn på hur ledarskapet i Vita Hästen ska se ut, kommenterar Vita Hästens VD Fredrik Jensen till klubbens hemsida.

Huvudtränaren Mikael Johansson valde att kliva av på grund av uppbrottet. Sportchefen Niklas Czarnecki, tidigare huvudtränare i BIK, tar steget tillbaka in i båset medan klubbledningen söker efter en ny tränare.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.