2016-08-03 19:54

2016-08-03 19:54

Ängelholm undviker konkurs – spelar året ut

FOTBOLL

Superettanklubben Ängelholm undviker konkurs, skriver Helsingborgs Dagblad.

– Det är löst, vi fick precis besked. Han (Ängelholms ordförande Sten-Inge Fredin) berättade att vi kommer att lösa det säsongen ut, säger den hårt prövade klubbens lagkapten Marcus Bergholtz till hd.se.

Spelarna hade krävt att få julilönen betald senast på onsdag. Om så inte skedde, skulle de lämna in en konkursansökan till tingsrätten.

Enligt Bergholtz har pengarna inte kommit in, men att klubbens ordförande lovat att pengarna kommer inom kort.

– Det är det beskedet vi ville ha, vi är väldigt glada, säger Bergholtz.

Det innebär att lördagens match mellan Degerfors och Ängelholm spelas som planerat. (TT/KK)

– Det är löst, vi fick precis besked. Han (Ängelholms ordförande Sten-Inge Fredin) berättade att vi kommer att lösa det säsongen ut, säger den hårt prövade klubbens lagkapten Marcus Bergholtz till hd.se.

Spelarna hade krävt att få julilönen betald senast på onsdag. Om så inte skedde, skulle de lämna in en konkursansökan till tingsrätten.

Enligt Bergholtz har pengarna inte kommit in, men att klubbens ordförande lovat att pengarna kommer inom kort.

– Det är det beskedet vi ville ha, vi är väldigt glada, säger Bergholtz.

Det innebär att lördagens match mellan Degerfors och Ängelholm spelas som planerat. (TT/KK)

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.