2016-08-01 17:02

2016-08-01 17:02

Wolves U11 vann Dukes Tourney.

AMERIKANSK FOTBOLL: Historisk seger för Karlskoga i Skövde.

Summering. Karlskoga Wolves åkte till Skövde med stora förväntningar. 49 spelare plus 15 ledare som representerade tre lag, U11, U15 och U17.

Med på resan var också några av cheerleading-tjejerna som stöttade lagen under matcherna

Så här gick det för samtliga lag:

U11

Var det första i klubbens historia och man spelade mot två lag i en serie som följdes av en final. Man började på fredag eftermiddag med en seger mot Täby Flyers med 19-0 för att senare på dagen möta Tyresö Royal Crowns. Där blev det förlust med 8–22.

Lördag eftermiddag var det dags att möta Tyresö igen och då hade värmlänningarna lärt sig hur man skulle spela mot dem och tog en säker seger med 28–0.

Söndag morgon mötte Wolves Täby igen och vann med 24–8 och blev då klara för final. I finalen mötte man Tyresö igen och säkrade guldet efter en komfortabel vinst med 32–0.

U15

Spelade sin första match mot Stockholm Mean Machines. En match som blev spännande och avgjordes till Wolves fördel i matchens sista sekunder med siffrorna 12–8.

På lördag mötte Karlskogalaget Wäsby Warriors. Matchen var avgörande för om laget skulle nå A eller B-slutspel. Matchen slutade oavgjort, 6-6. Vilket innebar B-slutspel.

Semifinalen mot Limhamn vanns med 22–16 efter en stark avslutning. Tyvärr drabbades laget av flera skador under matchen.

Till finalen på söndagsmorgonen fattades flera spelare på grund av skador. Karlskoga kunde inte riktigt bjuda något motstånd utan matchen slutade 38–0 till Tyresö vilket gjorde att Wolves slutade sexa totalt.

Ett resultat man trots allt är nöjda med. Laget hade innan turneringen inte spelat en riktig tävlingsmatch eftersom serien startar den 14 augusti med hemmamatch mot Jönköping.

U17

Siktade högt och ville upprepa fjolårets seger i cupen. Man började på fredagskvällen med vinst mot Limhamn Griffins med 32–14. Tyvärr drabbades även U17 av skador. Först ut var en av lagets viktigaste spelare; Jonathan Gustavsson, som stukade foten och blev borta hela turnering.

Nästa match var mot Tyresö Royal Crowns som besegrades med 14–0.

Tredje matchen var avgörande för om laget skulle gå till final eller inte. Här mötte man Arlanda. Laget drabbades av fler skador och man kunde inte riktigt spela det spel som varit så framgångsrikt i serien. Karlskoga krigade trots allt mycket bra men nådde inte ända fram.

Arlanda vann tillslut med 22–6.

Wolves valde att inte spela matchen om 3:e pris då man bara hade 13 spelare att tillgå. Karlskoga ville inte riskera fler skador eftersom de flesta av spelarna även ska spela med U19 som har seriepremiär den 13:e augusti.

Nu siktar laget framåt och laddar för premiären lördag den 13:e augusti mot Carlstad Crusaders. Matchen spelas på Nobelstadion och klubben hoppas att alla tar chansen att för första gången se amerikansk fotboll där.

Mike Kohl och hans bror Mark fanns också med som stöttning. Mike var aktiv för 18 år sedan i Karlskoga Wolves seniorlag när laget spelade i superserien.

Med på resan var också några av cheerleading-tjejerna som stöttade lagen under matcherna

Så här gick det för samtliga lag:

U11

Var det första i klubbens historia och man spelade mot två lag i en serie som följdes av en final. Man började på fredag eftermiddag med en seger mot Täby Flyers med 19-0 för att senare på dagen möta Tyresö Royal Crowns. Där blev det förlust med 8–22.

Lördag eftermiddag var det dags att möta Tyresö igen och då hade värmlänningarna lärt sig hur man skulle spela mot dem och tog en säker seger med 28–0.

Söndag morgon mötte Wolves Täby igen och vann med 24–8 och blev då klara för final. I finalen mötte man Tyresö igen och säkrade guldet efter en komfortabel vinst med 32–0.

U15

Spelade sin första match mot Stockholm Mean Machines. En match som blev spännande och avgjordes till Wolves fördel i matchens sista sekunder med siffrorna 12–8.

På lördag mötte Karlskogalaget Wäsby Warriors. Matchen var avgörande för om laget skulle nå A eller B-slutspel. Matchen slutade oavgjort, 6-6. Vilket innebar B-slutspel.

Semifinalen mot Limhamn vanns med 22–16 efter en stark avslutning. Tyvärr drabbades laget av flera skador under matchen.

Till finalen på söndagsmorgonen fattades flera spelare på grund av skador. Karlskoga kunde inte riktigt bjuda något motstånd utan matchen slutade 38–0 till Tyresö vilket gjorde att Wolves slutade sexa totalt.

Ett resultat man trots allt är nöjda med. Laget hade innan turneringen inte spelat en riktig tävlingsmatch eftersom serien startar den 14 augusti med hemmamatch mot Jönköping.

U17

Siktade högt och ville upprepa fjolårets seger i cupen. Man började på fredagskvällen med vinst mot Limhamn Griffins med 32–14. Tyvärr drabbades även U17 av skador. Först ut var en av lagets viktigaste spelare; Jonathan Gustavsson, som stukade foten och blev borta hela turnering.

Nästa match var mot Tyresö Royal Crowns som besegrades med 14–0.

Tredje matchen var avgörande för om laget skulle gå till final eller inte. Här mötte man Arlanda. Laget drabbades av fler skador och man kunde inte riktigt spela det spel som varit så framgångsrikt i serien. Karlskoga krigade trots allt mycket bra men nådde inte ända fram.

Arlanda vann tillslut med 22–6.

Wolves valde att inte spela matchen om 3:e pris då man bara hade 13 spelare att tillgå. Karlskoga ville inte riskera fler skador eftersom de flesta av spelarna även ska spela med U19 som har seriepremiär den 13:e augusti.

Nu siktar laget framåt och laddar för premiären lördag den 13:e augusti mot Carlstad Crusaders. Matchen spelas på Nobelstadion och klubben hoppas att alla tar chansen att för första gången se amerikansk fotboll där.

Mike Kohl och hans bror Mark fanns också med som stöttning. Mike var aktiv för 18 år sedan i Karlskoga Wolves seniorlag när laget spelade i superserien.

  • Jonas Griberg

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.