2016-06-21 21:26

2016-06-21 21:26

Han blir ny tränare i HC Flyers

ISHOCKEY: Återvänder till Karlskoga från Kumla

HC Flyers har klart med ny tränare till sitt division 2-hockeylag. Adam Ignell, 29, blir huvudansvarig.

– Det är en ung, ambitiös och jätteseriös tränare som dessutom har rötterna här i Karlskoga. Precis en tränare i föreningens anda, säger Claes Boox i HC Flyers-ledningen sedan han på tisdagskvällen kommit överens med Ignell.

Den nye tränaren har framgångsrikt förflutet som juniortränare i BIK Karlskoga. De senaste säsongerna har han varit juniortränare i Kumla.

– Det ska bli riktigt spännande, något vi ser fram emot, säger Boox vars lag är nykomling i tvåan kommande säsong.

Vem som ska assistera Adam Ignell ber han att få återkomma till. Det ska även i det fallet röra sig om en ung förmåga, om det blir som HC Flyers-ledningen vill.

Förra säsongen bestod klubbens tränartrojka av Jan Weidenhag, Darko Pavlovic och Anders Johansson.

Förutom att HC Flyers gjorde klart med ny huvudtränare under tisdagen fick laget till en viktig kontraktsförlängning på spelarsidan. Peter Virtanen skrev då på ett nytt avtal och följer med upp till division 2.

– Det är en ung, ambitiös och jätteseriös tränare som dessutom har rötterna här i Karlskoga. Precis en tränare i föreningens anda, säger Claes Boox i HC Flyers-ledningen sedan han på tisdagskvällen kommit överens med Ignell.

Den nye tränaren har framgångsrikt förflutet som juniortränare i BIK Karlskoga. De senaste säsongerna har han varit juniortränare i Kumla.

– Det ska bli riktigt spännande, något vi ser fram emot, säger Boox vars lag är nykomling i tvåan kommande säsong.

Vem som ska assistera Adam Ignell ber han att få återkomma till. Det ska även i det fallet röra sig om en ung förmåga, om det blir som HC Flyers-ledningen vill.

Förra säsongen bestod klubbens tränartrojka av Jan Weidenhag, Darko Pavlovic och Anders Johansson.

Förutom att HC Flyers gjorde klart med ny huvudtränare under tisdagen fick laget till en viktig kontraktsförlängning på spelarsidan. Peter Virtanen skrev då på ett nytt avtal och följer med upp till division 2.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.