2016-06-13 21:59

2016-06-13 21:59

Stjärnvärvning klar för Orion

VOLLEYBOLL: Lillemor Ingebrand är tillbaka

VK Orion presenterade under måndagen en riktig bomb. Lillemor Ingebrand har skrivit på ett ettårskontrakt för moderklubben.

– Det ska bli superkul att komma tillbaka till Orion igen och det känns spännande med den nya satsningen i en seriös klubb, sägen hon till klubbens hemsida.

Efter en tids frånvaro från Orion har Lillemor Ingebrand valt att skriva på för division 1-klubben igen och tar därmed plats i klubbens A-lag.

Den numera 32-årige veteranen kommer troligtvis få konkurera om en plats på passarpositionen, men hon kan även spela som servemottagare och ren defence libero.

Hon berättar själv vad hon hoppas tillföra mest till laget.

– Jag hoppas att kunna bidra med lite rutin i ett annars ganska så ungt lag. Det blir också utmanande och häftigt för mig att eventuellt få spela passare.

Klubbens tränare Per Green är otroligt nöjd över prestigevärvningen, som hade tänkt spela i Katrineholms elitserielag den gångna säsongen men fick tänka om när hon blev gravid i september, och hoppas nu att kunna sända skrämmande signaler till motståndarna i och med övergången.

– Lillemor är en supervärvning. Hon kommer göra stor skillnad i laget med sin rutin och erfarenhet. Hon har också en personlighet som jag verkligen gillar. Riktigt mycket vinnarskalle med en stor portion ödmjukhet, säger Green.

Efter en tids frånvaro från Orion har Lillemor Ingebrand valt att skriva på för division 1-klubben igen och tar därmed plats i klubbens A-lag.

Den numera 32-årige veteranen kommer troligtvis få konkurera om en plats på passarpositionen, men hon kan även spela som servemottagare och ren defence libero.

Hon berättar själv vad hon hoppas tillföra mest till laget.

– Jag hoppas att kunna bidra med lite rutin i ett annars ganska så ungt lag. Det blir också utmanande och häftigt för mig att eventuellt få spela passare.

Klubbens tränare Per Green är otroligt nöjd över prestigevärvningen, som hade tänkt spela i Katrineholms elitserielag den gångna säsongen men fick tänka om när hon blev gravid i september, och hoppas nu att kunna sända skrämmande signaler till motståndarna i och med övergången.

– Lillemor är en supervärvning. Hon kommer göra stor skillnad i laget med sin rutin och erfarenhet. Hon har också en personlighet som jag verkligen gillar. Riktigt mycket vinnarskalle med en stor portion ödmjukhet, säger Green.

  • Jonas Griberg

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.