2016-06-10 17:46

2016-06-10 17:46

Kaptenen åter i DIF-laget

FOTBOLL: superettan: Inför Ljungskile–Degerfors, lördag

Degerfors IF:s lagkapten Tobias Solberg går in i startelvan igen när DIF på lördagseftermiddagen gästar Varberg för match i superettan.

Av fredagsträningen att döma blir det den enda ändringen i startupppställningen jämfört med förra lördagens 0–0-match hemma mot Ljungskile.

Solberg ersätter på det centrala mittfältet Andreas Holmberg som dels är avstängd, och dels är knäskadad.

Degerfors hade i senaste matchen ett klart övertag sett till bra målchanser, Ljungskile hade å sin sida en stolpträff. DIF fick ändå inte utdelning i form av mål vilket gjorde att kampen slutade 0–0 trots att Ljungskile drog på sig en utvisning tidigt i andra halvlek.

Ett oavgjort resultat var då ändå ett fall framåt med tanke på att DIF hade 0–9 i baken på två matcher innan dess.

– Många känner sig trygga och hemma i det, spelarna som varit här länge, medan det för andra är nytt. Vi får ge det lite tid men det kändes bra mot Ljungskile, säger Werner om att DIF återgick till en 4-2-3-1-uppställning i senaste matchen.

Hålla ihop laget

Då det handlar om Varberg är hans kommentar:

– Det är viktigt att vi håller ihop vårt lag då Varberg är bra i omställningsspelet. Vi vet att Varberg vill komma in bakom vår backlinje.

Mot Varberg har de fem senaste matcherna blivit oavgjorda. Tre av dem har varit mållösa, en har slutat 1–1 medan det blivit 2–2 vid ett tillfälle. Senast det blev en vinnare när lagen mötts var våren 2013. Då segrade hemmalaget DIF med 3–2.

Efter elva av 30 matcher i årets upplaga av superettan har tabellsexan Varberg tagit 16 poäng och noterats för 12–12 i målskillnad. DIF ligger på 14:e plats, på negativ kvalplats, med tio poäng. Målskillnaden är 10–23. Sett till spelbolagens odds är Varberg tydlig favorit att vinna det här mötet.

Startelvan

Startelvan utifrån hur det såg ut på fredagens träning – målvakt: Jesse Öst. Backar: Jonathan Azulay, Hampus Zackrisson, Christoffer Wiktorsson, Marcus de Bruin. Centrala mittfältare: Sebastian Ohlsson, Tobias Solberg – Ludvig Fritzson. Yttrar: Ronny Sabo, Amor Layouni. Forward: Peter Samuelsson.

Ersättare: Oscar Klasson, Erik Sachs, Boris Lumbana, Govend Haidar, Fuad Hyseni, Oliver Nilsson och Magnus Solum.

Skadeläget

– Vi hoppas att ”Adde” är i gång igen efter skadan, som han åkte på under en träning här i veckan, snart och tillgänglig inför nästa match, säger tränaren Patrik angående Andreas Holmberg.

Nästa match spelas mot Trelleborg hemma på Stora valla om en dryg vecka.

Emil Johansson har fått behandling under veckan och känner sig bättre efter ljumskproblemen som stoppat honom stora delar av året.

– I Emils fall är förhoppningen att han är med i truppen igen innan semestern. Han är knappast aktuell för spel från start förrän efter uppehållet, säger Werner.

Alexander ”Nutt” Andersson hoppade in senast men har haft knäproblem en tid och står över nu.

– Går det som vi hoppas tränar han igen nästa vecka, meddelar DIF-tränaren.

Lawal Ismail saknas sedan tidigare på grund av en långtidsskada.

Av fredagsträningen att döma blir det den enda ändringen i startupppställningen jämfört med förra lördagens 0–0-match hemma mot Ljungskile.

Solberg ersätter på det centrala mittfältet Andreas Holmberg som dels är avstängd, och dels är knäskadad.

Degerfors hade i senaste matchen ett klart övertag sett till bra målchanser, Ljungskile hade å sin sida en stolpträff. DIF fick ändå inte utdelning i form av mål vilket gjorde att kampen slutade 0–0 trots att Ljungskile drog på sig en utvisning tidigt i andra halvlek.

Ett oavgjort resultat var då ändå ett fall framåt med tanke på att DIF hade 0–9 i baken på två matcher innan dess.

– Många känner sig trygga och hemma i det, spelarna som varit här länge, medan det för andra är nytt. Vi får ge det lite tid men det kändes bra mot Ljungskile, säger Werner om att DIF återgick till en 4-2-3-1-uppställning i senaste matchen.

Hålla ihop laget

Då det handlar om Varberg är hans kommentar:

– Det är viktigt att vi håller ihop vårt lag då Varberg är bra i omställningsspelet. Vi vet att Varberg vill komma in bakom vår backlinje.

Mot Varberg har de fem senaste matcherna blivit oavgjorda. Tre av dem har varit mållösa, en har slutat 1–1 medan det blivit 2–2 vid ett tillfälle. Senast det blev en vinnare när lagen mötts var våren 2013. Då segrade hemmalaget DIF med 3–2.

Efter elva av 30 matcher i årets upplaga av superettan har tabellsexan Varberg tagit 16 poäng och noterats för 12–12 i målskillnad. DIF ligger på 14:e plats, på negativ kvalplats, med tio poäng. Målskillnaden är 10–23. Sett till spelbolagens odds är Varberg tydlig favorit att vinna det här mötet.

Startelvan

Startelvan utifrån hur det såg ut på fredagens träning – målvakt: Jesse Öst. Backar: Jonathan Azulay, Hampus Zackrisson, Christoffer Wiktorsson, Marcus de Bruin. Centrala mittfältare: Sebastian Ohlsson, Tobias Solberg – Ludvig Fritzson. Yttrar: Ronny Sabo, Amor Layouni. Forward: Peter Samuelsson.

Ersättare: Oscar Klasson, Erik Sachs, Boris Lumbana, Govend Haidar, Fuad Hyseni, Oliver Nilsson och Magnus Solum.

Skadeläget

– Vi hoppas att ”Adde” är i gång igen efter skadan, som han åkte på under en träning här i veckan, snart och tillgänglig inför nästa match, säger tränaren Patrik angående Andreas Holmberg.

Nästa match spelas mot Trelleborg hemma på Stora valla om en dryg vecka.

Emil Johansson har fått behandling under veckan och känner sig bättre efter ljumskproblemen som stoppat honom stora delar av året.

– I Emils fall är förhoppningen att han är med i truppen igen innan semestern. Han är knappast aktuell för spel från start förrän efter uppehållet, säger Werner.

Alexander ”Nutt” Andersson hoppade in senast men har haft knäproblem en tid och står över nu.

– Går det som vi hoppas tränar han igen nästa vecka, meddelar DIF-tränaren.

Lawal Ismail saknas sedan tidigare på grund av en långtidsskada.