2016-05-20 20:56

2016-05-20 22:24

Strömtorps B-lag slog Immetorp

FOTBOLL: division 5: Immetorp–Strömtorp B 0–2 (0–0)

(UPPDATERAD) Strömtorps B-lag följde upp tisdagens 1–1-match hemma mot Hammarö med att 2–0-besegra Immetorp på bortaplan på fredagskvällen.

Samtidigt som Tommie Ramqvist i målet höll nollan kunde SIK sätta två mål framåt. Rutinerade Niclas Mendritzki, numera mest känd som en av tränarna för Strömtorps A-lag som kvalade sig upp i division 3 till den här säsongen, gjorde första målet medan Oscar Molin fastställde slutresultatet.

Det var Molin som förarbetade på ett bra sätt till "Mendes" fullträff i 70:e minuten. Knappt tio minuter senare prickade Molin själv in det andra målet vilket Immetorp aldrig kunde resa sig efter.

- Efter att vi gjort en bra första halvlek kändes det som att matchen stod och vägde när vi tog ledningen. Våra spelare gjorde en stark insats överlag, med extra plusbetyg för Tommie Ramqvist, säger SIK-ledaren Daniel Thörn efter den viktiga trepoängaren.

"Borde avgjort"

Jonas Asklund i Immetorp var besviken över resultatet i en match där IBK:s spel gav signaler om att det borde finnas möjligheter att det vänder efter den blytunga inledningen på seriespelet.

- Vi skapade så många bra chanser innan Strömtorp gjorde sitt första mål att vi skulle ha avgjort matchen tidigare, tycker han.

Dels var Ramqvist i SIK-målet bra, och dels var Immetorps spelare för ineffektiva vilket straffade sig hårt.

Immetorp, som ramlade ur division 4 i höstas, ligger kvar under nerflyttningsstrecket. För Strömtorp B var det tre viktiga poäng som gör att laget stärkte sin ställning i kampen för att etablera sig i serien.

I nästa omgång får Immetorp ta sig an Sommarro i Karlstad medan SIK B möter topplaget Skattkärr på hemmaplan.

Samtidigt som Tommie Ramqvist i målet höll nollan kunde SIK sätta två mål framåt. Rutinerade Niclas Mendritzki, numera mest känd som en av tränarna för Strömtorps A-lag som kvalade sig upp i division 3 till den här säsongen, gjorde första målet medan Oscar Molin fastställde slutresultatet.

Det var Molin som förarbetade på ett bra sätt till "Mendes" fullträff i 70:e minuten. Knappt tio minuter senare prickade Molin själv in det andra målet vilket Immetorp aldrig kunde resa sig efter.

- Efter att vi gjort en bra första halvlek kändes det som att matchen stod och vägde när vi tog ledningen. Våra spelare gjorde en stark insats överlag, med extra plusbetyg för Tommie Ramqvist, säger SIK-ledaren Daniel Thörn efter den viktiga trepoängaren.

"Borde avgjort"

Jonas Asklund i Immetorp var besviken över resultatet i en match där IBK:s spel gav signaler om att det borde finnas möjligheter att det vänder efter den blytunga inledningen på seriespelet.

- Vi skapade så många bra chanser innan Strömtorp gjorde sitt första mål att vi skulle ha avgjort matchen tidigare, tycker han.

Dels var Ramqvist i SIK-målet bra, och dels var Immetorps spelare för ineffektiva vilket straffade sig hårt.

Immetorp, som ramlade ur division 4 i höstas, ligger kvar under nerflyttningsstrecket. För Strömtorp B var det tre viktiga poäng som gör att laget stärkte sin ställning i kampen för att etablera sig i serien.

I nästa omgång får Immetorp ta sig an Sommarro i Karlstad medan SIK B möter topplaget Skattkärr på hemmaplan.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.