2016-04-29 21:30

2016-04-29 21:30

Ängebäck vann derby mot Strömtorp B

FOTBOLL: division 5: Ängebäck BK–Strömtorps IK B 2–0 (2–0)

Ängebäcks BK vann division 5-derbyt hemma mot Strömtorps IK:s B-lag med 2–0 (2–0).

Kent Karlsson i Ängebäcks tränarstab tycker att det var ett fall framåt jämfört med i premiären när ÄBK förlorade med 1–3 borta mot Immetorp.

– Jag är mycket nöjd med spelet men hade önskat mer skärpa i avsluten, säger han.

Petter Toivonen, A-lagstränaren i Strömtorp som fanns med på bänken nu när både Daniel Thörn och Henrik Lilja spelade, var däremot väldigt kritisk.

– Det är en av de sämsta division 5-matcher som jag har sett, det står jag för, säger han.

Två mål på kort tid

Den här chansrika drabbningen avgjordes i mitten av första halvlek. På kort tid gjorde då Ängebäck två mål. Först var det Anel Alibasic som sköt ett lobbskott över Linus Gullberg, som förvisso var på bollen men inte kunde stoppa den från att gå in i sitt vänstra hörn.

Strax efter slog Hamdija Dzaferovic till med ytterligare en fullträff.

Anel – planens bäste

För Strömtorp B, som förlorade premiären med 0–1 hemma mot Bråten, var det här andra förlusten i rad. Bästa spelare i SIK var Marcus Ljungqvist, Robin Johansson och Christoffer Collin. Den sistnämnde gjorde ett starkt inhopp efter uppehåll och såg till att planens bäste spelare Anel Alibasic inte fick dominera som i första halvlek då han låg bakom mycket av sitt lags offensiv.

– Vi är nöjda med alla våra spelare men Anel Alibasic stack ut, anser Kent Karlsson i Ängebäck.

I nästa omgång spelar Ängebäck borta mot Karlstadslaget Sommarro. För Strömtorp B väntar hemmamatch mot Norrstrand från Karlstad.

Kent Karlsson i Ängebäcks tränarstab tycker att det var ett fall framåt jämfört med i premiären när ÄBK förlorade med 1–3 borta mot Immetorp.

– Jag är mycket nöjd med spelet men hade önskat mer skärpa i avsluten, säger han.

Petter Toivonen, A-lagstränaren i Strömtorp som fanns med på bänken nu när både Daniel Thörn och Henrik Lilja spelade, var däremot väldigt kritisk.

– Det är en av de sämsta division 5-matcher som jag har sett, det står jag för, säger han.

Två mål på kort tid

Den här chansrika drabbningen avgjordes i mitten av första halvlek. På kort tid gjorde då Ängebäck två mål. Först var det Anel Alibasic som sköt ett lobbskott över Linus Gullberg, som förvisso var på bollen men inte kunde stoppa den från att gå in i sitt vänstra hörn.

Strax efter slog Hamdija Dzaferovic till med ytterligare en fullträff.

Anel – planens bäste

För Strömtorp B, som förlorade premiären med 0–1 hemma mot Bråten, var det här andra förlusten i rad. Bästa spelare i SIK var Marcus Ljungqvist, Robin Johansson och Christoffer Collin. Den sistnämnde gjorde ett starkt inhopp efter uppehåll och såg till att planens bäste spelare Anel Alibasic inte fick dominera som i första halvlek då han låg bakom mycket av sitt lags offensiv.

– Vi är nöjda med alla våra spelare men Anel Alibasic stack ut, anser Kent Karlsson i Ängebäck.

I nästa omgång spelar Ängebäck borta mot Karlstadslaget Sommarro. För Strömtorp B väntar hemmamatch mot Norrstrand från Karlstad.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.