2016-03-30 10:28

2016-03-30 11:08

Här ska Jörnevik spela nästa säsong

ISHOCKEY: Skrivit ettårskontrakt

Karlskogakillen Viktor Jörnevik, 25, har tecknat ett nytt ettårsavtal med Skövdes division 1-hockeylag.

Så här skriver klubbens General Manager Hans Ljunggren på hemsidan:

”Viktor är en snabbfotad ytterforward med potential att producera både mål och poäng. Förra säsongen, som var hans första i SIK-tröjan, noterades han för 13 mål och 10 assist. Viktor är en mycket seriös och träningsvillig spelare som med sin starka skridskoåkning och sina goda offensiva kvaliteter kommer att vara en betydelsefull spelare kommande säsong. Avtalet är skrivet på ett år.”

Jörnevik, som är uppväxt i Karlskoga och hockeyfostrad i ungdomsleden, gick hockeygymnasiet i Mora. Vid ett tillfälle fanns han då med i Moras allsvenska matchtrupp. Han har därefter spelat i division 1-lagen Sunne, Grästorp, Mariestad och Kumla innan han kom till Skövde.

Så här skriver klubbens General Manager Hans Ljunggren på hemsidan:

”Viktor är en snabbfotad ytterforward med potential att producera både mål och poäng. Förra säsongen, som var hans första i SIK-tröjan, noterades han för 13 mål och 10 assist. Viktor är en mycket seriös och träningsvillig spelare som med sin starka skridskoåkning och sina goda offensiva kvaliteter kommer att vara en betydelsefull spelare kommande säsong. Avtalet är skrivet på ett år.”

Jörnevik, som är uppväxt i Karlskoga och hockeyfostrad i ungdomsleden, gick hockeygymnasiet i Mora. Vid ett tillfälle fanns han då med i Moras allsvenska matchtrupp. Han har därefter spelat i division 1-lagen Sunne, Grästorp, Mariestad och Kumla innan han kom till Skövde.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.