2016-03-17 16:37

2016-03-18 10:55

Starka prestationer i SM

STYRKELYFT: Flera SM-guld under helgens tävling i Örebro

(UPPDATERAD) SM i styrkelyft avgjordes i helgen i Örebro. Både Västa AK och Degerfors AK lyfte hem flera SM-guld till Värmland.
– Det inte utan att man är stolt över vår lilla men starka förening, säger VAK:s ordförande Jan Östlund

Ulrika Johansson som tävlar i klass -72 kilo Master 1 hade en otroligt lyckad dag i Örebro. Inte nog med att hon tog SM-guld så satte hon fyra nya svenska rekord. I knäböj med 185 kilo, bänkpress 112,5 kilo och på marklyftet lyfte hon 163 kilo. Detta gjorde att det sammanlagda rekordet slogs på 460,5 kilo.

– Ulrika gjorde sitt livs bästa tävling, berömmer ordföranden Östlund.

Även Lars Höglander från Västa AK tog SM-guld i sin klass -93 kilo Master 2. Han lyfte totalt 660 kilo. Knäböj 245 kilo, bänkpress 170 kilo och 245 kilo i marklyftet. SM-gulden kommer att firas med tårta i klubblokalen.

– Han lyfte på ett smart sätt. På ett SM handlar det om att ta guld och inte slå personliga rekord, säger Östlund.

VM i sikte

Till hösten väntar VM för de tidigare Europamästarna Ulrika Johansson och Lars Höglander. Även Örjan Dahl kommer att åka på VM i bänkpress i Danmark nu i april.

– Han har tränat bra och ser stark ut. En topp fem placering är målsättningen, säger Östlund.

Även föreningens ungdomar ska ut på äventyr. De kommer att åka på ungdoms- och junior-SM i Eskilstuna i maj.

Starka veteraner

Även Degerfors AK hade stora framgångar i Örebro. De ställde upp enbart med veteraner, det vill säga tävlande över 40 år. De fick med sig totalt sex medaljer. Kjell-Arne Nilsen, Håkan Fransson och Leif Jounssou tog alla guld i sina klasser. Tomas Johansson och Jan-Erik ”Bison” Bäckström tog båda silver och Nicklas Nilsson åkte hem med en bronspeng.

Ulrika Johansson som tävlar i klass -72 kilo Master 1 hade en otroligt lyckad dag i Örebro. Inte nog med att hon tog SM-guld så satte hon fyra nya svenska rekord. I knäböj med 185 kilo, bänkpress 112,5 kilo och på marklyftet lyfte hon 163 kilo. Detta gjorde att det sammanlagda rekordet slogs på 460,5 kilo.

– Ulrika gjorde sitt livs bästa tävling, berömmer ordföranden Östlund.

Även Lars Höglander från Västa AK tog SM-guld i sin klass -93 kilo Master 2. Han lyfte totalt 660 kilo. Knäböj 245 kilo, bänkpress 170 kilo och 245 kilo i marklyftet. SM-gulden kommer att firas med tårta i klubblokalen.

– Han lyfte på ett smart sätt. På ett SM handlar det om att ta guld och inte slå personliga rekord, säger Östlund.

VM i sikte

Till hösten väntar VM för de tidigare Europamästarna Ulrika Johansson och Lars Höglander. Även Örjan Dahl kommer att åka på VM i bänkpress i Danmark nu i april.

– Han har tränat bra och ser stark ut. En topp fem placering är målsättningen, säger Östlund.

Även föreningens ungdomar ska ut på äventyr. De kommer att åka på ungdoms- och junior-SM i Eskilstuna i maj.

Starka veteraner

Även Degerfors AK hade stora framgångar i Örebro. De ställde upp enbart med veteraner, det vill säga tävlande över 40 år. De fick med sig totalt sex medaljer. Kjell-Arne Nilsen, Håkan Fransson och Leif Jounssou tog alla guld i sina klasser. Tomas Johansson och Jan-Erik ”Bison” Bäckström tog båda silver och Nicklas Nilsson åkte hem med en bronspeng.

  • Villegas Petterson

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.