2016-03-16 11:01

2016-03-16 11:01

Tidigare BIK-back ratas

ISHOCKEY

Före detta BIK-backen Mathias Porseland, 29, erbjuds inte nytt kontrakt med SHL-klubben Brynäs.

Sportchefen Stefan Bengtzén från Karlskoga, han som i många år hade samma roll i BIK, meddelade på klubbens hemsida efter att Gävle tidigare under veckan åkte ur SM-slutspelet i åttondelsfinalen mot Djurgården att sex spelare inte kommer att få nya kontraktsförslag.

Förutom Porseland rör det sig om målvakten Bernhard Starkbaum, backen Mattias Nörstebö samt anfallarna Sondre Olden, Petr Vrana och Adam Brodecki.

Sportchefen Stefan Bengtzén från Karlskoga, han som i många år hade samma roll i BIK, meddelade på klubbens hemsida efter att Gävle tidigare under veckan åkte ur SM-slutspelet i åttondelsfinalen mot Djurgården att sex spelare inte kommer att få nya kontraktsförslag.

Förutom Porseland rör det sig om målvakten Bernhard Starkbaum, backen Mattias Nörstebö samt anfallarna Sondre Olden, Petr Vrana och Adam Brodecki.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.