2016-03-15 18:07

2016-03-15 18:07

Oriontjejerna som ska fixa serieseger

VOLLEYBOLL: Seger krävs i avgörande matchen

På onsdagskvällen spelar Degerforslaget Orion en avgörande match om vilket lag som ska vinna division 2 och gå upp i ettan.

Hemma i Stora vallahallen tar sig Orion an Lindesberg B. Inför sista matchen leder Orion serien en poäng före just Lindesberg B. Orion har hittills vunnit 27 set och förlorat 14. Motsvarande siffror för motståndarlaget är 29–18.

Om Lindesberg B vinner med 3–2 hamnar lagen på samma poäng, 25. Dessutom har båda lagen då +12 när det gäller vunna/förlorade set.

– I så fall vinner Lindesberg B serien genom fler vunna matcher som räknas efter poäng, informerar Orions tränare Per Green.

– För vår del är det inget annat än seger och tre poäng som gäller, tillägger han.

Inte spelat bra

Orion vann hemma mot Lindesberg B med 3–0 men har förlorat bortamatcherna med 1–3 respektive 0–3.

– Dels har vi mött ett väldigt bra lag som gjort oss sämre än vi normalt sett är, och dels har vi inte kommit upp i den standard som vi kan hålla i de här matcherna, kommenterar Oriontränaren.

Även om det är ungefär en månad sedan hans lag senast spelade, 3–1-vinst borta mot Karlstad, hoppas och tror han att formen är bra.

– Några av våra spelare har varit sjuka men förhoppningsvis har vi tillgång till alla tjejer inför den här seriefinalen där jag anser att vi inte har favorittrycket på oss, säger Green som är mycket förväntansfull inför avgörandet i serien.

Truppen

Han presenterar följande spelartrupp till seriefinalen där en Orionseger, alltså, krävs för att laget ska kvalificera sig för division 1-spel till nästa säsong: Elin Johansson, Emma Lindbladh, Vilma Rosengren, Elin Eriksson, Lisa Pettersson, Lovisa Sundqvist, Andrea Dahlsberg, Saga Karlsson, Emelia Rådberg, Emelie Elvén, Jessica Wasserfaller och Linn Falk.

Hemma i Stora vallahallen tar sig Orion an Lindesberg B. Inför sista matchen leder Orion serien en poäng före just Lindesberg B. Orion har hittills vunnit 27 set och förlorat 14. Motsvarande siffror för motståndarlaget är 29–18.

Om Lindesberg B vinner med 3–2 hamnar lagen på samma poäng, 25. Dessutom har båda lagen då +12 när det gäller vunna/förlorade set.

– I så fall vinner Lindesberg B serien genom fler vunna matcher som räknas efter poäng, informerar Orions tränare Per Green.

– För vår del är det inget annat än seger och tre poäng som gäller, tillägger han.

Inte spelat bra

Orion vann hemma mot Lindesberg B med 3–0 men har förlorat bortamatcherna med 1–3 respektive 0–3.

– Dels har vi mött ett väldigt bra lag som gjort oss sämre än vi normalt sett är, och dels har vi inte kommit upp i den standard som vi kan hålla i de här matcherna, kommenterar Oriontränaren.

Även om det är ungefär en månad sedan hans lag senast spelade, 3–1-vinst borta mot Karlstad, hoppas och tror han att formen är bra.

– Några av våra spelare har varit sjuka men förhoppningsvis har vi tillgång till alla tjejer inför den här seriefinalen där jag anser att vi inte har favorittrycket på oss, säger Green som är mycket förväntansfull inför avgörandet i serien.

Truppen

Han presenterar följande spelartrupp till seriefinalen där en Orionseger, alltså, krävs för att laget ska kvalificera sig för division 1-spel till nästa säsong: Elin Johansson, Emma Lindbladh, Vilma Rosengren, Elin Eriksson, Lisa Pettersson, Lovisa Sundqvist, Andrea Dahlsberg, Saga Karlsson, Emelia Rådberg, Emelie Elvén, Jessica Wasserfaller och Linn Falk.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.