2016-03-15 17:44

2016-03-15 17:44

Omid Sulefani byts ut

FOTBOLL: Tränarbyte kort tid innan seriestarten

Omid Sulefani från Karlskoga får kort tid innan seriestarten lämna tränarjobbet i elitettanlaget Älta.

Så här skriver klubben på sin hemsida där nyheten avslöjas under tisdagen:

”Älta IF byter tränare för damlaget i elitettan. Elaine Estrela Lokko (tidigare Mauro) tar över efter Omid Sulefani som lämnar uppdraget efter ett och ett halvt år som huvudtränare för laget. Omid lyckades med en liten spelartrupp och knappa marginaler hålla Älta IF kvar i elitettan 2015. Men inför seriestart 2016 bedömer klubben att det behövs ett nytt ledarskap för att få in ny energi och locka fler spelare till truppen”.

– Omid har gjort ett bra arbete i Älta IF med de knappa resurser vi lever efter. Tyvärr befinner vi oss åter i en situation med en för liten spelartrupp och det är att utmana ödet lite väl mycket. En förändring behövs trots att den kommer sent på försäsongen, säger Christof Borgström, som är ordförande i Älta IF, till klubbens hemsida.

Den nya tränaren, som närmast kommer från rollen som assisterande tränare för Djurgårdens damlag, har blivit femfaldig svensk mästare, flerfaldig pan- och sydamerikansk mästare och har även tagit OS-silver.

Så här skriver klubben på sin hemsida där nyheten avslöjas under tisdagen:

”Älta IF byter tränare för damlaget i elitettan. Elaine Estrela Lokko (tidigare Mauro) tar över efter Omid Sulefani som lämnar uppdraget efter ett och ett halvt år som huvudtränare för laget. Omid lyckades med en liten spelartrupp och knappa marginaler hålla Älta IF kvar i elitettan 2015. Men inför seriestart 2016 bedömer klubben att det behövs ett nytt ledarskap för att få in ny energi och locka fler spelare till truppen”.

– Omid har gjort ett bra arbete i Älta IF med de knappa resurser vi lever efter. Tyvärr befinner vi oss åter i en situation med en för liten spelartrupp och det är att utmana ödet lite väl mycket. En förändring behövs trots att den kommer sent på försäsongen, säger Christof Borgström, som är ordförande i Älta IF, till klubbens hemsida.

Den nya tränaren, som närmast kommer från rollen som assisterande tränare för Djurgårdens damlag, har blivit femfaldig svensk mästare, flerfaldig pan- och sydamerikansk mästare och har även tagit OS-silver.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.