2016-02-15 17:03

2016-02-15 20:38

Drömförstärkning för HC Flyers

ISHOCKEY: Målfarlige Philip Larsson ansluter från division 1

HC Flyers presenterade på måndagseftermiddagen en riktigt stark förstärkning inför det stundande division 2-kvalet: forwarden Philip Larsson, 21.

Som vi avslöjade tidigare under måndagen har Karlskogaklubben, som vann både grundserien och alltrean och nu siktar på att gå upp i division 2, jobbat intensivt för att låna in Philip Larsson från Mariestad.

– Nu är det klart, bekräftar HC Flyers ordförande Anders Johansson som även finns med i klubbens tränarstab tillsammans med Jan Weidenhag och Darko Pavlovic.

– Här får vi in en bra och produktiv division 1-spelare som kommer med ett högt tempo och alldeles säkert tillför oss spetskompetsens. Philip har spelat i klubben när vi hette Karlskoga HC och känner många av spelarna. Det är en positiv och entusiastisk kille som är utrustad med tydlig vinnarskalle. Det känns väldigt bra att ha rott det här i hamn, fortsätter Johansson.

Målkung som junior

Karlskogakillen Philip Larsson har känt på allsvenskt spel med BIK Karlskoga efter att ha varit målkung i klubbens juniorlag.

Inte minst har han utmärkt sig i division 1-sammanhang. Förra säsongen svarade han för 38 poäng (21 mål och 17 målgivande passningar) på 34 matcher i Kumla. Det här spelåret gjorde han 27 poäng (13+14) på 36 matcher med Mariestad.

Eftersom Larsson producerat så bra på division 1-nivå finns förstås mycket goda förutsättningar att han blir en ledande spelare i kvalet till division 2. Under onsdagen ansluter Larsson till HC Flyers och får därmed runt två veckor på sig att komma in i det nya laget.

Anders Johansson kommer med ytterligare en positiv nyhet när det gäller HC Flyers.

Åter efter skada

– Jonny Fermby, som inte spelat sedan i slutet av november på grund av en axelskada, är redo för comeback. Så även han kan mer eller mindre ses som ett nyförvärv till en redan stark trupp, säger Johansson.

Fermby är en spelare som kan användas på flera positioner.

Som vi avslöjade tidigare under måndagen har Karlskogaklubben, som vann både grundserien och alltrean och nu siktar på att gå upp i division 2, jobbat intensivt för att låna in Philip Larsson från Mariestad.

– Nu är det klart, bekräftar HC Flyers ordförande Anders Johansson som även finns med i klubbens tränarstab tillsammans med Jan Weidenhag och Darko Pavlovic.

– Här får vi in en bra och produktiv division 1-spelare som kommer med ett högt tempo och alldeles säkert tillför oss spetskompetsens. Philip har spelat i klubben när vi hette Karlskoga HC och känner många av spelarna. Det är en positiv och entusiastisk kille som är utrustad med tydlig vinnarskalle. Det känns väldigt bra att ha rott det här i hamn, fortsätter Johansson.

Målkung som junior

Karlskogakillen Philip Larsson har känt på allsvenskt spel med BIK Karlskoga efter att ha varit målkung i klubbens juniorlag.

Inte minst har han utmärkt sig i division 1-sammanhang. Förra säsongen svarade han för 38 poäng (21 mål och 17 målgivande passningar) på 34 matcher i Kumla. Det här spelåret gjorde han 27 poäng (13+14) på 36 matcher med Mariestad.

Eftersom Larsson producerat så bra på division 1-nivå finns förstås mycket goda förutsättningar att han blir en ledande spelare i kvalet till division 2. Under onsdagen ansluter Larsson till HC Flyers och får därmed runt två veckor på sig att komma in i det nya laget.

Anders Johansson kommer med ytterligare en positiv nyhet när det gäller HC Flyers.

Åter efter skada

– Jonny Fermby, som inte spelat sedan i slutet av november på grund av en axelskada, är redo för comeback. Så även han kan mer eller mindre ses som ett nyförvärv till en redan stark trupp, säger Johansson.

Fermby är en spelare som kan användas på flera positioner.