2016-02-04 22:03

2016-02-04 22:03

Tränaren tog fram motorsågen

VOLLEYBOLL: division 2 damer: Lindesberg B–Orion 3–0 (25–12, 25–18, 25–18)

Oriondamerna blev av med serieledningen i division 2 när Lindesberg B vann med 3–0 (25–12, 25–18, 25–18) på torsdagskvällen.
– Det var inte volleyboll vi höll på med, mer sudoku, säger tränaren Per Green som tog fram motorsågen efter det här bottennappet.

Han gör en liknelse:

– Vårt lag var som en hög med tennsoldater som bara föll ihop.

Orionspelarna, som hade vunnit sex av sina åtta inledande matcher, gick inte att känna igen nu.

– Vi kan så mycket mer. Nu får alla, förstås även jag som är huvudansvarig som tränare men saknade förmåga att få fram det spelarna egentligen går för, ta sig en funderare över insatsen, säger Per Green som erkänner att ”jag gav spelarna riktigt med ovett för den här matchen”.

Även om han är mycket besviken efter 0–3-nederlaget tar han inte på något sätt ifrån Lindesbergstjejerna deras seger.

– Vi mötte ett riktigt bra lag men vi gjorde det för enkelt för våra motståndare, säger Green vars lag tidigare under säsongen mött Lindesbergs B vid två tillfällen: hemma i Stora vallahallen blev det seger med 3–0. I Lindesberg förlorade däremot Orion med 1–3.

Söndag 14 februari spelar Orion igen. Då handlar det om hemmamatch mot jumbon Örebro – och inte minst om möjlighet att revanschera sig för den svaga insatsen, då alldeles för många underpresterade, och det dåliga resultatet mot Lindesberg B.

Han gör en liknelse:

– Vårt lag var som en hög med tennsoldater som bara föll ihop.

Orionspelarna, som hade vunnit sex av sina åtta inledande matcher, gick inte att känna igen nu.

– Vi kan så mycket mer. Nu får alla, förstås även jag som är huvudansvarig som tränare men saknade förmåga att få fram det spelarna egentligen går för, ta sig en funderare över insatsen, säger Per Green som erkänner att ”jag gav spelarna riktigt med ovett för den här matchen”.

Även om han är mycket besviken efter 0–3-nederlaget tar han inte på något sätt ifrån Lindesbergstjejerna deras seger.

– Vi mötte ett riktigt bra lag men vi gjorde det för enkelt för våra motståndare, säger Green vars lag tidigare under säsongen mött Lindesbergs B vid två tillfällen: hemma i Stora vallahallen blev det seger med 3–0. I Lindesberg förlorade däremot Orion med 1–3.

Söndag 14 februari spelar Orion igen. Då handlar det om hemmamatch mot jumbon Örebro – och inte minst om möjlighet att revanschera sig för den svaga insatsen, då alldeles för många underpresterade, och det dåliga resultatet mot Lindesberg B.