2016-01-03 15:34

2016-01-03 15:34

Jatko i sitt livs målform

INNEBANDY: SSL-klubben Karlstad IBF bekräftar att man följer Karlskogasonens framfart i Norge

Robin Jatko stortrivs i sitt nya lag Grei och det är lätt att förstå varför. Jatkos målstim har bidragit till sex raka segrar och nu toppar han skytteligan i elitserien.
– Det är en liten överraskning får man väl säga, säger Jatko.

Grei inledde säsongen med fyra raka nederlag, men har nu fått upp ångan rejält och är uppe på femteplats i elitserien.

Oslolaget har tveklöst sin Karlskogason Robin Jatko att tacka för mycket. Tvåvägsforwarden har svarat för 17 mål i sitt lags sexa raka vinster.

– Jag känner mig inte som en målgörare direkt, jag har mer varit den som har spelat fram. Så det är en liten överraskning får man väl säga, säger Jatko.

Den tidigare KIB-kaptenen anslöt till norska elitserien och Sarpsborg i januari 2013. Jatko var väldigt starkt bidragande redan där och noterades offensivt för 105 poäng på två och en halv säsong i klubben.

Men flytten till Grei har utan tvekan medfört ytterligare ett kliv. Efter storformen i november och december leder glödhete Jatko nu elitseriens skytteliga med 29 fullträffar på 14 matcher.

– Självförtroende är på topp, får man ändå säga. Jag tar avsluten och till slut trillar bollarna in. Jag skjuter nog inte mer än tidigare, men det mesta sitter. Det är en skön känsla, så klart. Man behöver inte tänka så mycket, det går på automatik.

På väg mot rekord

Den 29-årige Karlskogasonen har även gjort 14 assist, vilket räcker till en tredjeplats i seriens totala poängliga.

Jatko har betryggande åtta matcher på sig att göra de sex poäng som krävs för att slå sin norska rekordnotering på 48 från i fjol.

– Jag är jättenöjd, så klart. Ser man till poäng har det varit riktigt bra. Jag kan inte säga att jag tränar hårdare än tidigare för det vore en lögn. Det är bara det att jag har flyt nu.

Hur ser du på tredjeplatsen i poängligan?

– Det här var inte vad jag trodde innan säsongen, även om man alltid hoppas. Jag försöker bara prestera och leverera så mycket jag kan.

På väg mot slutspel

Framfarten har inte passerat obemärkt. SSL-klubben Karlstads sportchef Michael Bergqvist bekräftar att man har följt Jatko under de senaste åren.

– Jag känner honom från tiden han var i Lesjöfors/Filipstad och har alltid haft lite koll på honom. Men nu har vi inte pratat sedan i somras, säger Bergqvist.

– Vi har mer sagt att om han flyttar till Karlskoga eller Karlstad så ska han höra av sig så att vi får chansen att prata med honom innan han tar ett beslut. Det är en duktig spelare och en kanonkille utanför planen som skulle passa in bra i vårt lag, fortsätter KIBF-sportchefen.

Hur ser du på att testa SSL någon gång i framtiden?

– Det känns lite passé. Det finns så många unga lovande spelare i Sverige så jag tror inte chansen är så stor, en snart 30-årig avdankad spelare från Norge. Men det hade varit kul att prova, det är inget snack om det.

Hur tänker du kring framtiden i dagsläget?

– Innebandymässigt tycker jag det är bra nivå i Norge. Det är rolig innebandy, full fart framåt. Men det blir Sverige någon gång, frågan är när. Det gäller att det passar socialt också och hela den biten.

Först och främst hägrar, av allt att döma, fjärde raka NM-slutspelet för Jatko som tidigare har berättat om sin starka vilja att vinna en norsk titel innan återkomsten till Sverige.

– Vi är ganska tunna, men sett till de tio som startar är vi starka. Håller laget sig skadefritt kan det nog bli spännande, beroende på vilka vi får möta i kvartsfinal, säger Karlskogas mest framträdande innebandyspelare.

Grei inledde säsongen med fyra raka nederlag, men har nu fått upp ångan rejält och är uppe på femteplats i elitserien.

Oslolaget har tveklöst sin Karlskogason Robin Jatko att tacka för mycket. Tvåvägsforwarden har svarat för 17 mål i sitt lags sexa raka vinster.

– Jag känner mig inte som en målgörare direkt, jag har mer varit den som har spelat fram. Så det är en liten överraskning får man väl säga, säger Jatko.

Den tidigare KIB-kaptenen anslöt till norska elitserien och Sarpsborg i januari 2013. Jatko var väldigt starkt bidragande redan där och noterades offensivt för 105 poäng på två och en halv säsong i klubben.

Men flytten till Grei har utan tvekan medfört ytterligare ett kliv. Efter storformen i november och december leder glödhete Jatko nu elitseriens skytteliga med 29 fullträffar på 14 matcher.

– Självförtroende är på topp, får man ändå säga. Jag tar avsluten och till slut trillar bollarna in. Jag skjuter nog inte mer än tidigare, men det mesta sitter. Det är en skön känsla, så klart. Man behöver inte tänka så mycket, det går på automatik.

På väg mot rekord

Den 29-årige Karlskogasonen har även gjort 14 assist, vilket räcker till en tredjeplats i seriens totala poängliga.

Jatko har betryggande åtta matcher på sig att göra de sex poäng som krävs för att slå sin norska rekordnotering på 48 från i fjol.

– Jag är jättenöjd, så klart. Ser man till poäng har det varit riktigt bra. Jag kan inte säga att jag tränar hårdare än tidigare för det vore en lögn. Det är bara det att jag har flyt nu.

Hur ser du på tredjeplatsen i poängligan?

– Det här var inte vad jag trodde innan säsongen, även om man alltid hoppas. Jag försöker bara prestera och leverera så mycket jag kan.

På väg mot slutspel

Framfarten har inte passerat obemärkt. SSL-klubben Karlstads sportchef Michael Bergqvist bekräftar att man har följt Jatko under de senaste åren.

– Jag känner honom från tiden han var i Lesjöfors/Filipstad och har alltid haft lite koll på honom. Men nu har vi inte pratat sedan i somras, säger Bergqvist.

– Vi har mer sagt att om han flyttar till Karlskoga eller Karlstad så ska han höra av sig så att vi får chansen att prata med honom innan han tar ett beslut. Det är en duktig spelare och en kanonkille utanför planen som skulle passa in bra i vårt lag, fortsätter KIBF-sportchefen.

Hur ser du på att testa SSL någon gång i framtiden?

– Det känns lite passé. Det finns så många unga lovande spelare i Sverige så jag tror inte chansen är så stor, en snart 30-årig avdankad spelare från Norge. Men det hade varit kul att prova, det är inget snack om det.

Hur tänker du kring framtiden i dagsläget?

– Innebandymässigt tycker jag det är bra nivå i Norge. Det är rolig innebandy, full fart framåt. Men det blir Sverige någon gång, frågan är när. Det gäller att det passar socialt också och hela den biten.

Först och främst hägrar, av allt att döma, fjärde raka NM-slutspelet för Jatko som tidigare har berättat om sin starka vilja att vinna en norsk titel innan återkomsten till Sverige.

– Vi är ganska tunna, men sett till de tio som startar är vi starka. Håller laget sig skadefritt kan det nog bli spännande, beroende på vilka vi får möta i kvartsfinal, säger Karlskogas mest framträdande innebandyspelare.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.