2015-12-14 14:40

2015-12-14 14:40

Perfekt slut för Åhling

INNEBANDY: Peter Åhling flyttar till Mariestad efter 21 år som KIB-ledare: "Ingen överdrift att jag har ägnat mitt liv åt det här"

Han blev ledare 1994 och har vissa år tränat fyra-fem lag samtidigt. Nu lämnar Peter Åhling, som har varit tränare i A-laget sedan 2010, KIB och flyttar till Mariestad.
– Det är skönt att lämna i det här läget, det är ordning och reda i föreningen, säger Peter Åhling.

Publiken i Karlbergshallen fick se en spektakulär KIB-insats mot Nilsby, tre ”Zorromål” av prestigevärvningen Emil Eriksson och en odiskutabel 12–3-seger.

Efter matchen stannade folkmassan kvar. Två av föreningens huvudpersoner skulle avtackas och det blev en hyllning värd namnet.

Föreningsrepresentanter och spelare överräckte gåvor och konstaterade att det inte skulle finnas något Karlskoga IB utan Peter och Åsa Åhling.

– Jag stod fan och grinade, jag fick bita mig i läppen. Sen är jag blödig så in i helvete, men jag fick verkligen bita ihop, säger en tagen Peter Åhling och skrattar.

Det var känslosamma minuter och det är lätt att förstå. Åhling, 35, började spela i KIB som junior och blev ledare redan 1994.

”Jäkligt tufft vissa år”

Nu slutar Peter och Åsa Åhling att jobba för föreningen och flyttar till Mariestad, där barnen Marcus och Malin spelar division 1-innebandy respektive går på gymnasiet.

– Det är lite svårt att slita sig, men samtidigt... Jag vet inte riktigt vad jag ska säga. Klart det är lite svårt, men samtidigt behöver jag göra något nytt för att utvecklas, säger Åhling.

– Och spelarna behöver klara sig utan mig. Det är som ”Krilla” (Kristoffer Dietmann, KIB-forward som höll tal) sa. En del började med mig när de var sex år och har varit med sedan dess, fortsätter trotjänaren som blev A-lagstränare inför säsongen 2010-2011.

Hur har de här åren varit?

– Det har varit jäkligt varierande. Ibland har man varit så trött så man kräkts på det. Men ofta har det varit väldigt roligt också och när säsongen väl drar i gång gör man inget annat, det går inte att hålla sig borta. Men det har varit tufft också. Dels är det som det är, innebandy är inte direkt någon prioriterad sport i Karlskoga, säger Åhling.

– Det har varit svårt att jobba, man har fått hitta lösningar på saker för att göra det möjligt. Vi har varit kort om folk och man har fått trolla för att få ihop det, ibland har man varit med i fyra-fem lag för att alla ska få spela innebandy. Det har varit jäkligt tufft vissa år.

Åhling berättar att han, trots sitt enorma engagemang, har fått en hel del kritik genom åren.

– Ibland har det varit välförtjänt. Men det är ingen som har sett det andra man har gjort och det har jag tyckt har varit lite tråkigt, säger Åhling.

Hakar på toppen

Åsa och Peter träffades år 2000 och Åsa började med tiden jobba i föreningen även hon. Sedan 2011 har hon verkat som KIB:s kassör.

– Hon har gjort grejer som inte synts. Hon startade med minus 300 000 kronor i eget kapital och har styrt upp allt.

Peter Åhling vill även lyfta fram Lars Berggrens och ”Henka” Johanssons enorma betydelse för Karlskoga IB.

– Hade inte vi lagt ner tiden vi gjort hade det inte funnits någon förening i dag, det är sanningen, säger Åhling.

– Nu har vi jobbat in mycket folk och många som är med i styrelsen nu har varit med och haft mindre roller tidigare. De har förstått hur mycket tid och engagemang man har lagt ner nu, det är ingen överdrift att jag har ägnat mitt liv åt det här.

Segern mot Nilsby förde upp KIB, som förra året slutade sexa i Värmlandstvåan, på andraplats.

– Det var första gången jag varit med de senaste åren som vi helt enkelt har sprungit ifrån motståndaren i en match. Det var kul att stå i båset, en skön avslutning.

– Det känns verkligen som vi är på rätt väg. Det är ordning och reda i föreningen och det händer grejer i hallen. Fan, vi är med och slåss nu. Tre poäng upp, sex om GS slår Skattkärr nästa helg. Det är inte helt kört med division 1 än, det vore ju hur kul som helst om vi klarade av det.

Och Peter Åhlings 21-åriga KIB-resa kanske inte är helt slut än. Eldsjälen har, som konstaterat, svårt att slita sig.

– Vi får väl se, vi slutar jobba för föreningen så. Men jag vet att ”Micke” (Heiche, KIB:s huvudtränare) gärna vill att jag försöker fullfölja och vara med på så många matcher som möjligt säsongen ut. Vi får väl se lite, jag får ärligt säga att jag inte vet hur det kommer bli än, säger Peter Åhling.

Publiken i Karlbergshallen fick se en spektakulär KIB-insats mot Nilsby, tre ”Zorromål” av prestigevärvningen Emil Eriksson och en odiskutabel 12–3-seger.

Efter matchen stannade folkmassan kvar. Två av föreningens huvudpersoner skulle avtackas och det blev en hyllning värd namnet.

Föreningsrepresentanter och spelare överräckte gåvor och konstaterade att det inte skulle finnas något Karlskoga IB utan Peter och Åsa Åhling.

– Jag stod fan och grinade, jag fick bita mig i läppen. Sen är jag blödig så in i helvete, men jag fick verkligen bita ihop, säger en tagen Peter Åhling och skrattar.

Det var känslosamma minuter och det är lätt att förstå. Åhling, 35, började spela i KIB som junior och blev ledare redan 1994.

”Jäkligt tufft vissa år”

Nu slutar Peter och Åsa Åhling att jobba för föreningen och flyttar till Mariestad, där barnen Marcus och Malin spelar division 1-innebandy respektive går på gymnasiet.

– Det är lite svårt att slita sig, men samtidigt... Jag vet inte riktigt vad jag ska säga. Klart det är lite svårt, men samtidigt behöver jag göra något nytt för att utvecklas, säger Åhling.

– Och spelarna behöver klara sig utan mig. Det är som ”Krilla” (Kristoffer Dietmann, KIB-forward som höll tal) sa. En del började med mig när de var sex år och har varit med sedan dess, fortsätter trotjänaren som blev A-lagstränare inför säsongen 2010-2011.

Hur har de här åren varit?

– Det har varit jäkligt varierande. Ibland har man varit så trött så man kräkts på det. Men ofta har det varit väldigt roligt också och när säsongen väl drar i gång gör man inget annat, det går inte att hålla sig borta. Men det har varit tufft också. Dels är det som det är, innebandy är inte direkt någon prioriterad sport i Karlskoga, säger Åhling.

– Det har varit svårt att jobba, man har fått hitta lösningar på saker för att göra det möjligt. Vi har varit kort om folk och man har fått trolla för att få ihop det, ibland har man varit med i fyra-fem lag för att alla ska få spela innebandy. Det har varit jäkligt tufft vissa år.

Åhling berättar att han, trots sitt enorma engagemang, har fått en hel del kritik genom åren.

– Ibland har det varit välförtjänt. Men det är ingen som har sett det andra man har gjort och det har jag tyckt har varit lite tråkigt, säger Åhling.

Hakar på toppen

Åsa och Peter träffades år 2000 och Åsa började med tiden jobba i föreningen även hon. Sedan 2011 har hon verkat som KIB:s kassör.

– Hon har gjort grejer som inte synts. Hon startade med minus 300 000 kronor i eget kapital och har styrt upp allt.

Peter Åhling vill även lyfta fram Lars Berggrens och ”Henka” Johanssons enorma betydelse för Karlskoga IB.

– Hade inte vi lagt ner tiden vi gjort hade det inte funnits någon förening i dag, det är sanningen, säger Åhling.

– Nu har vi jobbat in mycket folk och många som är med i styrelsen nu har varit med och haft mindre roller tidigare. De har förstått hur mycket tid och engagemang man har lagt ner nu, det är ingen överdrift att jag har ägnat mitt liv åt det här.

Segern mot Nilsby förde upp KIB, som förra året slutade sexa i Värmlandstvåan, på andraplats.

– Det var första gången jag varit med de senaste åren som vi helt enkelt har sprungit ifrån motståndaren i en match. Det var kul att stå i båset, en skön avslutning.

– Det känns verkligen som vi är på rätt väg. Det är ordning och reda i föreningen och det händer grejer i hallen. Fan, vi är med och slåss nu. Tre poäng upp, sex om GS slår Skattkärr nästa helg. Det är inte helt kört med division 1 än, det vore ju hur kul som helst om vi klarade av det.

Och Peter Åhlings 21-åriga KIB-resa kanske inte är helt slut än. Eldsjälen har, som konstaterat, svårt att slita sig.

– Vi får väl se, vi slutar jobba för föreningen så. Men jag vet att ”Micke” (Heiche, KIB:s huvudtränare) gärna vill att jag försöker fullfölja och vara med på så många matcher som möjligt säsongen ut. Vi får väl se lite, jag får ärligt säga att jag inte vet hur det kommer bli än, säger Peter Åhling.