2015-12-11 22:50

2015-12-11 22:51

Sundells nya dubbel bakom Flyers seger

ISHOCKEY: Stark slutperiod säkrade femtonde raka segern

Han hade gjort ett mål inför onsdagens hemmamatch mot Forshaga. På fredagskvällen gjorde Andreas Sundell två mål för andra matchen i rad, vilket bidrog till en 5–1-seger borta mot topplaget NIK Karlstad.
– Det känns riktigt skönt, så klart. Vi spelade bra, säger Sundell.

Seriesuveränen Flyers saknade flera kuggar och 9.07 in i första satte hemmalagets Dan Lindahl 1–0. Men Flyers visade, som så många gånger förr under säsongen, stor moral i den här matchen.

Drygt två spelminuter senare kvitterade Mattias Andersson och med 17.53 på matchklockan gav Andreas Sundell sitt lag ledningen.

– Vi åkte ut för sex man på isen och jag kom direkt från utvisningsbåset. Haglund (Marcus) snappade upp pucken, gjorde ett snurrfintspass och jag fick öppen kasse, säger Sundell.

Omutlig målvakt

Den utvisningstäta mellanperioden förblev mållös, men i tredje var det inget snack om saken. Flyers gjorde starka skäl för sin serieseger och med 4.29 kvar av matchen fastställde Andreas Sundell slutresultatet till 5–1.

– Vi började lite trögt, men fortsatte att trumma på. Vi har ett riktigt bra lag och spelade bra, ”Sebban” (Weidenhag) var gudomlig i målet, säger Sundell.

Vad säger du om din egen målform, två mål för andra matchen i följd?

– Jag tycker det flyter på bra, jag börjar komma in i spelet. Jag har haft en del tur och framför allt bra lagkamrater som lägger fram pucken till mig. Det är skönt att vara inne i den här trenden nu inför AllTrean, säger Sundell.

Nyförvärvet nätade

AllTrean ja. Bortamatchen mot Säffle, som övertog tredjeplatsen från NIK efter fredagens matcher, nästa fredag är nu allt som står emellan Flyers och fortsättningsserien.

– Vårt mål är att gå obesegrade i föreningens första serie. Trummar vi på mot Säffle ska det inte vara några problem att stänga den matchen också.

Tränaren Anders Johansson tycker, precis som Sundell, att Flyers inledde trevande.

– Vi tog över efter halva första perioden, men det var ändå en jämn match. Sedan var det odiskutabelt i tredje. De började spela ganska vårdslöst och vi utnyttjade det och körde på dem rätt hårt, säger Johansson.

Mattias Andersson bidrog också med två fullträffar, 1–1 och 3–1. Färske värvningen Casper Boox, som förra säsongen vann poängligan i J20 elit som BIK-spelare och har spelat division 2-hockey i Filipstad i höst, gjorde det fjärde målet.

– Han gjorde en bra debut, säger Johansson som även framhåller forwardskämpen Marcus Haglunds insats.

Seriesuveränen Flyers saknade flera kuggar och 9.07 in i första satte hemmalagets Dan Lindahl 1–0. Men Flyers visade, som så många gånger förr under säsongen, stor moral i den här matchen.

Drygt två spelminuter senare kvitterade Mattias Andersson och med 17.53 på matchklockan gav Andreas Sundell sitt lag ledningen.

– Vi åkte ut för sex man på isen och jag kom direkt från utvisningsbåset. Haglund (Marcus) snappade upp pucken, gjorde ett snurrfintspass och jag fick öppen kasse, säger Sundell.

Omutlig målvakt

Den utvisningstäta mellanperioden förblev mållös, men i tredje var det inget snack om saken. Flyers gjorde starka skäl för sin serieseger och med 4.29 kvar av matchen fastställde Andreas Sundell slutresultatet till 5–1.

– Vi började lite trögt, men fortsatte att trumma på. Vi har ett riktigt bra lag och spelade bra, ”Sebban” (Weidenhag) var gudomlig i målet, säger Sundell.

Vad säger du om din egen målform, två mål för andra matchen i följd?

– Jag tycker det flyter på bra, jag börjar komma in i spelet. Jag har haft en del tur och framför allt bra lagkamrater som lägger fram pucken till mig. Det är skönt att vara inne i den här trenden nu inför AllTrean, säger Sundell.

Nyförvärvet nätade

AllTrean ja. Bortamatchen mot Säffle, som övertog tredjeplatsen från NIK efter fredagens matcher, nästa fredag är nu allt som står emellan Flyers och fortsättningsserien.

– Vårt mål är att gå obesegrade i föreningens första serie. Trummar vi på mot Säffle ska det inte vara några problem att stänga den matchen också.

Tränaren Anders Johansson tycker, precis som Sundell, att Flyers inledde trevande.

– Vi tog över efter halva första perioden, men det var ändå en jämn match. Sedan var det odiskutabelt i tredje. De började spela ganska vårdslöst och vi utnyttjade det och körde på dem rätt hårt, säger Johansson.

Mattias Andersson bidrog också med två fullträffar, 1–1 och 3–1. Färske värvningen Casper Boox, som förra säsongen vann poängligan i J20 elit som BIK-spelare och har spelat division 2-hockey i Filipstad i höst, gjorde det fjärde målet.

– Han gjorde en bra debut, säger Johansson som även framhåller forwardskämpen Marcus Haglunds insats.