2015-12-09 17:53

2015-12-09 17:53

Provspelare avskriven i KB

FOTBOLL: Påskrifter på ingång

KB har valt att inte skriva avtal med Ölmes Marcus Jonsson. Kristinehamnklubbens skyttekung Reza Shirazi och Grythyttans Daniel Strand Radziejewski är däremot fortsatt aktuella.
– Jag hoppas på ett par påskrifter inom den närmaste tiden, säger KB-tränaren Mark Selmer.

Marcus Jonsson, Reza Shirazi och Daniel Strand Radziejewski var på plats när KB drog i gång träningen den 16 november. Karlskogalaget har valt att inte gå vidare med den förstnämnde.

– Jag kände att de kvalitéerna redan fanns i vårt lag. Reza tränar med oss, men vill inte ta något besked än. Daniel tränar också med oss och jag tror vi kommer ta beslut kommande vecka, inom frimånaden, säger KB-tränaren Mark Selmer.

Den fria övergångsmånaden avslutas nästa torsdag. Att innan dess få en påskrift av Björn Lönnberg, den tidigare KB-mittfältaren som under den gångna säsongen starkt bidrog till Strömtorps efterlängtade division 3-avancemang, skulle Selmer se som väldigt positivt.

– Jag har haft några samtal med Björn och han ska träffa styrelsen i morgon. Det får man väl se som lite positivt, att han inte är helt avskriven.

Bröderna Ahlman, Fredrik och Alexander som båda fick betydande med speltid i KB förra säsongen, har provtränat med Strömtorp under en tid.

I dag ska ytterkantsduon även träffa Fredric Zetterström, som tränade KB under säsongen men inte fick nytt förtroende och nu styr rodret i Ölme.

– Jag hoppas väl att de skriver på och stannar. Men gör de inte det får vi leva med det också, säger Selmer.

– De flesta befintliga spelarna har skrivit på. Det är några mer vi ska träffa i dagarna, fortsätter KB-tränaren som även hoppas på comeback av anfallaren Alexander Hjalmarsson som 2011 slutade tvåa i skytteligan i KB:s division 2-serie.

Marcus Jonsson, Reza Shirazi och Daniel Strand Radziejewski var på plats när KB drog i gång träningen den 16 november. Karlskogalaget har valt att inte gå vidare med den förstnämnde.

– Jag kände att de kvalitéerna redan fanns i vårt lag. Reza tränar med oss, men vill inte ta något besked än. Daniel tränar också med oss och jag tror vi kommer ta beslut kommande vecka, inom frimånaden, säger KB-tränaren Mark Selmer.

Den fria övergångsmånaden avslutas nästa torsdag. Att innan dess få en påskrift av Björn Lönnberg, den tidigare KB-mittfältaren som under den gångna säsongen starkt bidrog till Strömtorps efterlängtade division 3-avancemang, skulle Selmer se som väldigt positivt.

– Jag har haft några samtal med Björn och han ska träffa styrelsen i morgon. Det får man väl se som lite positivt, att han inte är helt avskriven.

Bröderna Ahlman, Fredrik och Alexander som båda fick betydande med speltid i KB förra säsongen, har provtränat med Strömtorp under en tid.

I dag ska ytterkantsduon även träffa Fredric Zetterström, som tränade KB under säsongen men inte fick nytt förtroende och nu styr rodret i Ölme.

– Jag hoppas väl att de skriver på och stannar. Men gör de inte det får vi leva med det också, säger Selmer.

– De flesta befintliga spelarna har skrivit på. Det är några mer vi ska träffa i dagarna, fortsätter KB-tränaren som även hoppas på comeback av anfallaren Alexander Hjalmarsson som 2011 slutade tvåa i skytteligan i KB:s division 2-serie.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.