2015-11-19 20:55

2015-11-19 20:55

Hemmatävling för judoklubben

JUDO: Fyra Karlskogautövare kommer att prisas för deras insatser i Pokaljakten

En av årets höjdpunkter är här för Karlskoga judoklubb. Rekordmånga 13 lokala tävlande utmanar om poängen i Pokaljaktens sjätte och sista deltävling i Bergslagshallen på söndag.
– Det blir spännande och bra det här, säger karlskogingen Kenneth Eriksson, pokaljaktsansvarig i distriktet.

När Karlskoga judoklubb gjorde sin första insats i Pokaljakten för fyra år sedan ställde föreningen upp med sex tävlande.

Under veckan har 13 utövare mellan sex och tolv år förberett sig för årets hemmatävling.

– 13 stycken anmälda är det mesta vi har haft sedan vi började för fyra år sedan. Det är ju dubbelt så många nu, det ser bra ut, säger Kenneth Eriksson.

120 deltagare totalt

Kenneth, som är pappa till Sveriges förbundskapten Robert Eriksson och har varit involverad i Karlskogajudon i årtionden och numera är pokaljaktsansvarig i distriktet, gläds över klubbens positiva trend.

– Jag är mycket här uppe och det kommer mer och mer, det börjar bli bra. De var 20 stycken på nybörjarträningen den här veckan.

Karlskoga judoklubb har inte bara utmärkt sig kvantitetsmässigt under säsongen. På söndag får kvartetten Samuel Hellqvist, Valentin Weiner, Barnabas Geczi och Kevin Tang pokal för deras fina placeringar under säsongen. Killarna gäller, så klart, även som hemmahopp på söndag.

– Det är kul faktiskt. Jag är ju här väldigt ofta och har följt dem från början, då var de lite ostadiga. Men de har vuxit in i det väldigt bra. Det är inte bara dem, utan även andra har blivit väldigt duktiga.

Totalt kommer runt 120 entusiastiska utövare till Bergslagshallen på söndag.

– Det är väldigt bra faktiskt. Det blir spännande och bra det här, säger Eriksson.

När Karlskoga judoklubb gjorde sin första insats i Pokaljakten för fyra år sedan ställde föreningen upp med sex tävlande.

Under veckan har 13 utövare mellan sex och tolv år förberett sig för årets hemmatävling.

– 13 stycken anmälda är det mesta vi har haft sedan vi började för fyra år sedan. Det är ju dubbelt så många nu, det ser bra ut, säger Kenneth Eriksson.

120 deltagare totalt

Kenneth, som är pappa till Sveriges förbundskapten Robert Eriksson och har varit involverad i Karlskogajudon i årtionden och numera är pokaljaktsansvarig i distriktet, gläds över klubbens positiva trend.

– Jag är mycket här uppe och det kommer mer och mer, det börjar bli bra. De var 20 stycken på nybörjarträningen den här veckan.

Karlskoga judoklubb har inte bara utmärkt sig kvantitetsmässigt under säsongen. På söndag får kvartetten Samuel Hellqvist, Valentin Weiner, Barnabas Geczi och Kevin Tang pokal för deras fina placeringar under säsongen. Killarna gäller, så klart, även som hemmahopp på söndag.

– Det är kul faktiskt. Jag är ju här väldigt ofta och har följt dem från början, då var de lite ostadiga. Men de har vuxit in i det väldigt bra. Det är inte bara dem, utan även andra har blivit väldigt duktiga.

Totalt kommer runt 120 entusiastiska utövare till Bergslagshallen på söndag.

– Det är väldigt bra faktiskt. Det blir spännande och bra det här, säger Eriksson.