2015-10-14 15:17

2015-10-14 15:17

Åke i topp på Sverigelistan

BÅGSKYTTE: Slog distriktsrekord

Inomhussäsongen har bara börjat men ändå toppar Karlskogas Åke Svensson bästa-listan över Sveriges bästa barebowskyttar. Svensson segrade i Värmlandsserien under helgen, resultatet var även ett nytt distriktsrekord.

I söndags avgjordes Värmlandsseriens första deltävling i Sporthallen i Fagerås. Tre bågskyttar från BK Fjädern ställde upp i tävlingen och bäst gick det för Åke Svensson, som för lite drygt två år sedan startade sin bågskyttekarriär.

Den nyss avslutade utomhussäsongen var fantastisk för hans del.

En guldmedalj i tuffast möjliga konkurrens i SM Tavla i juli följdes upp med det årsbästa resultatet i klassen när säsongens sista utomhustävling avgjordes i september

Distriktsrekord

När inomhussäsongen startade slog han till igen, med 539 poäng i helgens första omgång i Värmlandsserien slog han sitt egna distriktsrekord med tolv poäng.

I och med detta toppar han även bästa-listan i barebow-klassen inomhus.

Tittar man tillbaka på förra årets inomhussäsong så var det enbart tre välmeriterade landslagsskyttar som fick ihop ett högre resultat.

Personliga rekord

Två andra bågskyttar från BK Fjädern ställde upp i helgens tävling. Wilma Mossberg som skjuter i juniorernas compoundklass höjde sitt personliga rekord med 66 poäng vilket hon var mer än nöjd med. Anna Marija Trinkune är klubbens duktiga recurve-skytt som i denna första tävling för säsongen presterade under sin förmåga.

Värmlandsserien består av sex olika deltävlingar, 8 november är det Karlskoga som står som värd i Stråhallen.

I söndags avgjordes Värmlandsseriens första deltävling i Sporthallen i Fagerås. Tre bågskyttar från BK Fjädern ställde upp i tävlingen och bäst gick det för Åke Svensson, som för lite drygt två år sedan startade sin bågskyttekarriär.

Den nyss avslutade utomhussäsongen var fantastisk för hans del.

En guldmedalj i tuffast möjliga konkurrens i SM Tavla i juli följdes upp med det årsbästa resultatet i klassen när säsongens sista utomhustävling avgjordes i september

Distriktsrekord

När inomhussäsongen startade slog han till igen, med 539 poäng i helgens första omgång i Värmlandsserien slog han sitt egna distriktsrekord med tolv poäng.

I och med detta toppar han även bästa-listan i barebow-klassen inomhus.

Tittar man tillbaka på förra årets inomhussäsong så var det enbart tre välmeriterade landslagsskyttar som fick ihop ett högre resultat.

Personliga rekord

Två andra bågskyttar från BK Fjädern ställde upp i helgens tävling. Wilma Mossberg som skjuter i juniorernas compoundklass höjde sitt personliga rekord med 66 poäng vilket hon var mer än nöjd med. Anna Marija Trinkune är klubbens duktiga recurve-skytt som i denna första tävling för säsongen presterade under sin förmåga.

Värmlandsserien består av sex olika deltävlingar, 8 november är det Karlskoga som står som värd i Stråhallen.