2015-10-08 20:45

2015-10-08 20:45

Ralf Sundhäll positiv tillfortsättning i Rävåsen

FOTBOLL: RIK-sportchefen ser möjligheter att kunna utmana om en elitettanplats på sikt

Hans första säsong som sportsligt ansvarig slutade med en imponerande femteplats.
Nu medger Ralf Sundhäll att han är klart intresserad av en fortsättning.

– Finns det intresse från föreningen så vill jag vara kvar. Men då gäller det även att föreningen vill fortsätta satsa, säger Sundhäll.

Sundhäll blev klar som ny sportchef i Rävåsen i oktober och åkte på en tuff start. Först valde tränaren Fredric Zetterström, som tillsammans med Niklas Christensson förde upp laget till division 1, att tacka ja till chansen att bli ny huvudtränare i KB.

Sedan tog förstamålvakten Lisa Andersson uppehåll på grund av motivationsbrist och väl framme vid seriespelet inledde hans lag med fyra raka förluster.

Men sedan vände det – och det rejält. I lördags kunde sportchefen summera en slutplacering som femma, vilket var över alla förväntningar.

– Det har varit en krokig resa, upp och ner, med en tuff start. Det var tufft att rekrytera en ny tränare direkt, det var jag inte beredd på. Men sedan lyckades vi bygga en trupp som blev väldigt bra, säger Sundhäll.

Sportchefen hade all anledning att vara glad i helgen, men redan i måndags eskalerade arbetet med nästa säsongs ledarstab och spelartrupp.

– Klart att jag helst skulle vilja ha allt klart i morgon, men det gäller att inte gripas av panik. Vi ska titta på det och försöka spetsa till och bredda truppen. Men än en gång – det är när serien börjar i mitten av april som vi ska vara som bäst.

Vill se ny konstgräsplan

Vid sidan av de här frågorna har Sundhäll, naturligtvis, även funderat på sin egen framtid.

– Finns det intresse från föreningen så vill jag vara kvar. Men då gäller det även att föreningen vill fortsätta satsa.

Vad har du för vision med Rävåsen?

– Det är egentligen en fråga för föreningen. Men jag tror att laget har potential till att vara ett topplag nästa säsong om man tränar ännu hårdare och på sikt tror jag att Karlskoga skulle kunna ha ett lag i den näst högsta divisionen.

– Men då måste lagen på damsidan gå samman och även kommunen stå bakom. Vi behöver bättre träningsmöjligheter i så fall, en konstgräsplan på så många lag räcker inte.

Ronny Arkelius, vice ordförande i Rävåsens IK, är mån om att behålla Sundhäll.

– Han har gjort ett jättejobb, det finns inget annat att säga än att vi är jättenöjda, säger Arkelius.

– Vi har inte hunnit sätta oss ner än bara, han jobbar och sliter för klubbens bästa just nu och får jobba färdigt med det först. Han säger till när han har tid så ska vi sätta oss. Men vi har sagt att vi är beredda att fortsätta och att vi vill ha kvar honom.

Vad har styrelsen för visioner på sikt?

– Vår vision är att bli ett etablerat division 1-lag. Skulle det sedan räcka till att hamna i toppen i ettan är det bara positivt. Vi ska inte sätta några käppar i hjulet för tjejerna. Vill de vinna division 1 i framtiden – så okej. Sen gäller det att klubben och organisationen också blir bättre, det är inte bara laget som måste utvecklas utan även allt runt omkring.

Sundhäll blev klar som ny sportchef i Rävåsen i oktober och åkte på en tuff start. Först valde tränaren Fredric Zetterström, som tillsammans med Niklas Christensson förde upp laget till division 1, att tacka ja till chansen att bli ny huvudtränare i KB.

Sedan tog förstamålvakten Lisa Andersson uppehåll på grund av motivationsbrist och väl framme vid seriespelet inledde hans lag med fyra raka förluster.

Men sedan vände det – och det rejält. I lördags kunde sportchefen summera en slutplacering som femma, vilket var över alla förväntningar.

– Det har varit en krokig resa, upp och ner, med en tuff start. Det var tufft att rekrytera en ny tränare direkt, det var jag inte beredd på. Men sedan lyckades vi bygga en trupp som blev väldigt bra, säger Sundhäll.

Sportchefen hade all anledning att vara glad i helgen, men redan i måndags eskalerade arbetet med nästa säsongs ledarstab och spelartrupp.

– Klart att jag helst skulle vilja ha allt klart i morgon, men det gäller att inte gripas av panik. Vi ska titta på det och försöka spetsa till och bredda truppen. Men än en gång – det är när serien börjar i mitten av april som vi ska vara som bäst.

Vill se ny konstgräsplan

Vid sidan av de här frågorna har Sundhäll, naturligtvis, även funderat på sin egen framtid.

– Finns det intresse från föreningen så vill jag vara kvar. Men då gäller det även att föreningen vill fortsätta satsa.

Vad har du för vision med Rävåsen?

– Det är egentligen en fråga för föreningen. Men jag tror att laget har potential till att vara ett topplag nästa säsong om man tränar ännu hårdare och på sikt tror jag att Karlskoga skulle kunna ha ett lag i den näst högsta divisionen.

– Men då måste lagen på damsidan gå samman och även kommunen stå bakom. Vi behöver bättre träningsmöjligheter i så fall, en konstgräsplan på så många lag räcker inte.

Ronny Arkelius, vice ordförande i Rävåsens IK, är mån om att behålla Sundhäll.

– Han har gjort ett jättejobb, det finns inget annat att säga än att vi är jättenöjda, säger Arkelius.

– Vi har inte hunnit sätta oss ner än bara, han jobbar och sliter för klubbens bästa just nu och får jobba färdigt med det först. Han säger till när han har tid så ska vi sätta oss. Men vi har sagt att vi är beredda att fortsätta och att vi vill ha kvar honom.

Vad har styrelsen för visioner på sikt?

– Vår vision är att bli ett etablerat division 1-lag. Skulle det sedan räcka till att hamna i toppen i ettan är det bara positivt. Vi ska inte sätta några käppar i hjulet för tjejerna. Vill de vinna division 1 i framtiden – så okej. Sen gäller det att klubben och organisationen också blir bättre, det är inte bara laget som måste utvecklas utan även allt runt omkring.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.