2015-09-25 15:21

2015-09-25 15:21

Rävåsen vill avsluta succésäsong starkt

FOTBOLL: division 1: Inför Rävåsen–Skoghall, lördag

Rävåsens IK:s damfotbollslag är på väg mot en succésäsong i division 1.
– Vårt mål är att bli bästa Värmlandslag och dessutom ta fjärdeplatsen, säger tränaren Stefan Pukari inför lördagsmatchen hemma mot Skoghall.

Mossen ligger fyra med 34 poäng. Rävåsen är en poäng efter. Skoghall ytterligare två efter. Och Skövde skuggar en poäng därbakom med 30. I avslutningsomgången ställs Rävåsen mot Gauthiod, som ligger trea med 42 poäng. Ledarlaget Holmalund har 47, tvåan Rössö 44.

Siktet för RIK:s del är att bli bästa Värmlandslag. Med tanke på att hårdsatsande Skoghall var en av förhandsfavoriterna inför seriestarten och nykomlingen Rävåsen inledde med fyra raka förluster vore det mycket överraskande, och mycket starkt från RIK.

Övervikt för RIK

Rävåsen och Skoghall har mötts två gånger tidigare i tävlingssammanhang under säsongen. I serien vann Rävåsen med 3–1 trots 0–1-underläge på bortaplan under våromgången. I DM-finalen drog RIK iväg och vann hemma på Kilsta med 4–0. Dessutom blev det 0–0 i en träningsmatch.

RIK:s trupp: Julia Lindén, Amandha Sjöberg, Jenny Tropp, Viktoria Ström, Anna Evans, Sofia Takamäki, Malin Hagvall, Sanna Carlsson, Josefin Ågren, Hanna Andersson, Hanna Reinholdsson, Rebecca Kristensen, Ronja Sundin och Kelsey Hodges.

– Båda lagen är klara för fortsatt division 1-spel. Jag tror på en underhållande match. För att vi ska vinna krävs en riktigt bra prestation, säger RIK-tränaren Stefan Pukari.

Det handlar om fri entré till lördagens match vilket gör att Rävåsen hoppas på storpublik.

Hoppas på storpublik

– När vi hade fri entré i våras kom 340 åskådare. Nu hoppas vi slå det och komma upp i 400. I så fall skulle det vara jättepositivt. Tack vare sponsorer, ungefär 35 företagare, som lägger mellan en och fem kronor får vi i så fall intäkter på 40 000 krönor. I våras var motsvarande summa nästan 30 000. För oss med en omsättning på runt två miljoner är det mycket pengar, säger klubbens vice ordförande Ronny Arkelius som varit en drivande kraft i den här satsningen.

Mossen ligger fyra med 34 poäng. Rävåsen är en poäng efter. Skoghall ytterligare två efter. Och Skövde skuggar en poäng därbakom med 30. I avslutningsomgången ställs Rävåsen mot Gauthiod, som ligger trea med 42 poäng. Ledarlaget Holmalund har 47, tvåan Rössö 44.

Siktet för RIK:s del är att bli bästa Värmlandslag. Med tanke på att hårdsatsande Skoghall var en av förhandsfavoriterna inför seriestarten och nykomlingen Rävåsen inledde med fyra raka förluster vore det mycket överraskande, och mycket starkt från RIK.

Övervikt för RIK

Rävåsen och Skoghall har mötts två gånger tidigare i tävlingssammanhang under säsongen. I serien vann Rävåsen med 3–1 trots 0–1-underläge på bortaplan under våromgången. I DM-finalen drog RIK iväg och vann hemma på Kilsta med 4–0. Dessutom blev det 0–0 i en träningsmatch.

RIK:s trupp: Julia Lindén, Amandha Sjöberg, Jenny Tropp, Viktoria Ström, Anna Evans, Sofia Takamäki, Malin Hagvall, Sanna Carlsson, Josefin Ågren, Hanna Andersson, Hanna Reinholdsson, Rebecca Kristensen, Ronja Sundin och Kelsey Hodges.

– Båda lagen är klara för fortsatt division 1-spel. Jag tror på en underhållande match. För att vi ska vinna krävs en riktigt bra prestation, säger RIK-tränaren Stefan Pukari.

Det handlar om fri entré till lördagens match vilket gör att Rävåsen hoppas på storpublik.

Hoppas på storpublik

– När vi hade fri entré i våras kom 340 åskådare. Nu hoppas vi slå det och komma upp i 400. I så fall skulle det vara jättepositivt. Tack vare sponsorer, ungefär 35 företagare, som lägger mellan en och fem kronor får vi i så fall intäkter på 40 000 krönor. I våras var motsvarande summa nästan 30 000. För oss med en omsättning på runt två miljoner är det mycket pengar, säger klubbens vice ordförande Ronny Arkelius som varit en drivande kraft i den här satsningen.