2015-07-09 15:29

2015-07-09 15:29

Amerikanskorna stannar i RIK säsongen ut

FOTBOLL: Glada nyheter för Rävåsens IK

Nu är det klart, den amerikansko duon Anna Evans och Kelsey Hodges stannar i Rävåsens IK säsongen ut.
– Det känns väldigt bra att vi har hittat en lösning för att behålla dem, säger sportchefen Ralf Sundhäll.

Nyckelspelarna Anna Evans och Kelsey Hodges hade bara ett avtal som sträckte sig vårsäsongen ut. Nu är det avtalet förlängt och amerikanskorna stannar säsongen ut. Mittbacken Hodges har varit en viktig kugge i försvaret medan mittfältaren och anfallaren Anna Evans har gjort åtta mål framåt.

– Skönt att vi kunde hitta en lösning, de ville väldigt gärna stanna kvar i föreningen, säger Sundhäll.

Och fortsätter:

– De har varit två nyckelspelare under våren och nu visar vi både sponsorer och övriga spelare i laget att vi satsar.

Topp fem i serien

Amerikanskorna själva ser fram emot höstsäsongen och säger så här till klubbens hemsida.

– Som lag gjorde vi en bra första halva av säsongen. Efter en trög start har vi nu kommit igång och även växt som lag. Jag lovar att göra allt jag kan för att Rävåsens framgångar ska fortsätta. Förhoppnings kan vi också få fler supportrar och jag kan sätta några fler bollar i nät, säger Anna Evans.

– Jag hoppas vi kan fortsätta på samma höga nivå som vi avslutade vårsäsongen på. Som lag grämer det oss ännu att vi förlorade de första fyra matcherna. Det räcker att tänka på det för att vi ska få energi och plocka flera vinster. Målsättningen är att hänga kvar men det är ingen omöjlighet att vi kan sluta topp fem i serien, säger Kelsey Hodges.

”Väldigt bra”

Sportchefen Ralf Sundhäll är nöjd med hur laget har presterat under vårsäsongen.

– Vi har gjort det väldigt bra, att ta 21 poäng på 12 matcher är klart godkänt som nykomling. Efter en tung start har spelet blivit bättre och bättre, laget har växt samman, säger Sundhäll.

Nyckelspelarna Anna Evans och Kelsey Hodges hade bara ett avtal som sträckte sig vårsäsongen ut. Nu är det avtalet förlängt och amerikanskorna stannar säsongen ut. Mittbacken Hodges har varit en viktig kugge i försvaret medan mittfältaren och anfallaren Anna Evans har gjort åtta mål framåt.

– Skönt att vi kunde hitta en lösning, de ville väldigt gärna stanna kvar i föreningen, säger Sundhäll.

Och fortsätter:

– De har varit två nyckelspelare under våren och nu visar vi både sponsorer och övriga spelare i laget att vi satsar.

Topp fem i serien

Amerikanskorna själva ser fram emot höstsäsongen och säger så här till klubbens hemsida.

– Som lag gjorde vi en bra första halva av säsongen. Efter en trög start har vi nu kommit igång och även växt som lag. Jag lovar att göra allt jag kan för att Rävåsens framgångar ska fortsätta. Förhoppnings kan vi också få fler supportrar och jag kan sätta några fler bollar i nät, säger Anna Evans.

– Jag hoppas vi kan fortsätta på samma höga nivå som vi avslutade vårsäsongen på. Som lag grämer det oss ännu att vi förlorade de första fyra matcherna. Det räcker att tänka på det för att vi ska få energi och plocka flera vinster. Målsättningen är att hänga kvar men det är ingen omöjlighet att vi kan sluta topp fem i serien, säger Kelsey Hodges.

”Väldigt bra”

Sportchefen Ralf Sundhäll är nöjd med hur laget har presterat under vårsäsongen.

– Vi har gjort det väldigt bra, att ta 21 poäng på 12 matcher är klart godkänt som nykomling. Efter en tung start har spelet blivit bättre och bättre, laget har växt samman, säger Sundhäll.