2015-06-30 06:00

2015-06-30 06:00

Lyckad sommarskola för Bats

BASEBOLL: Barn fick prova på sporten under två veckor hos Karlskoga Bats

Karlskoga Bats har i två veckor haft basebollskola för barn och det har varit uppskattade dagar.
– Vi är jättenöjda, det har varit tillströmning, säger Bats-ledaren Hannah Wolfer.

Karlskoga Bats sommarskola i baseboll har gett tjejer och killar en ordentlig chans att såväl prova på sporten som att utveckla sig ytterligare. De som har varit med har varit både nybörjare och sådana som spelar baseboll i Karlskoga-klubbens träningsverksamhet.

– Vi har haft ett snitt på 15 stycken varje dag de här två veckorna. Det har varit bra spridning med både killar och tjejer, och även åldersmässigt. Den yngsta är fem och ett halvt år och den äldsta fjorton, säger Hannah Wolfer.

Hon har varit en av skolans ledare tillsammans med Parker Talbert och Kevin Kias.

– Det har varit väldigt kul. Vi tar emot alla med öppna armar och är jätteglada över att barnen är nöjda och vill fortsätta. Det blir nog ett stort gäng till hösten och det känns verkligen roligt, säger Wolfer.

Lärt sig mycket

Några av barnen var med båda veckorna medan andra har varit med kortare tid. Oavsett tiden har de deltagande barnen hunnit med en hel del.

– De har fått lära sig jättemycket och vi har sett väldigt stora framsteg. De har lärt sig säkerhet, spelet och regler, men också respekt för varandra och att ta ansvar. De som kan mer hjälper till att lära ut till de som är yngre.

Steg för steg

Viktiga moment har varit att få lära sig grunderna i pitching (kasta) och catching (fånga).

– Det är A och O i baseboll och att kunna det är viktigt för säkerheten och spelet. Vi har gått igenom steg för steg hur de ska hålla bollen och hur de ska kasta, säger Wolfer.

Hon berättar att man varvat teori och praktik.

– Vi går igenom övningen och sedan får de träna på det. Att få slå är det som de flesta tycker är roligast, medan teorin kanske inte är lika rolig. Men de märker sedan i övningarna att ”det där behövde jag”.

Uppskattad match

I fredags var det avslutningsdag för årets sommarskola och då blev barnen uppdelade i två lag som fick mötas i en avslutningsmatch innan det till sist var dags för att äta grillat tillsammans.

– Matchen uppskattas verkligen. Vi gjorde det ordentligt med domare, ljud, scoreboard och matchkläder och barnen har varit jätteglada över att få spela på riktigt. De fick välja en egen låt som spelades när de skulle upp och fick använda nya slagträn och handskar som vi just fått, säger Wolfer.

Karlskoga Bats sommarskola i baseboll har gett tjejer och killar en ordentlig chans att såväl prova på sporten som att utveckla sig ytterligare. De som har varit med har varit både nybörjare och sådana som spelar baseboll i Karlskoga-klubbens träningsverksamhet.

– Vi har haft ett snitt på 15 stycken varje dag de här två veckorna. Det har varit bra spridning med både killar och tjejer, och även åldersmässigt. Den yngsta är fem och ett halvt år och den äldsta fjorton, säger Hannah Wolfer.

Hon har varit en av skolans ledare tillsammans med Parker Talbert och Kevin Kias.

– Det har varit väldigt kul. Vi tar emot alla med öppna armar och är jätteglada över att barnen är nöjda och vill fortsätta. Det blir nog ett stort gäng till hösten och det känns verkligen roligt, säger Wolfer.

Lärt sig mycket

Några av barnen var med båda veckorna medan andra har varit med kortare tid. Oavsett tiden har de deltagande barnen hunnit med en hel del.

– De har fått lära sig jättemycket och vi har sett väldigt stora framsteg. De har lärt sig säkerhet, spelet och regler, men också respekt för varandra och att ta ansvar. De som kan mer hjälper till att lära ut till de som är yngre.

Steg för steg

Viktiga moment har varit att få lära sig grunderna i pitching (kasta) och catching (fånga).

– Det är A och O i baseboll och att kunna det är viktigt för säkerheten och spelet. Vi har gått igenom steg för steg hur de ska hålla bollen och hur de ska kasta, säger Wolfer.

Hon berättar att man varvat teori och praktik.

– Vi går igenom övningen och sedan får de träna på det. Att få slå är det som de flesta tycker är roligast, medan teorin kanske inte är lika rolig. Men de märker sedan i övningarna att ”det där behövde jag”.

Uppskattad match

I fredags var det avslutningsdag för årets sommarskola och då blev barnen uppdelade i två lag som fick mötas i en avslutningsmatch innan det till sist var dags för att äta grillat tillsammans.

– Matchen uppskattas verkligen. Vi gjorde det ordentligt med domare, ljud, scoreboard och matchkläder och barnen har varit jätteglada över att få spela på riktigt. De fick välja en egen låt som spelades när de skulle upp och fick använda nya slagträn och handskar som vi just fått, säger Wolfer.