2015-06-24 17:00

2015-06-24 17:00

Skyttekung klar för spel i Karlskoga IB

INNEBANDY: Meriterade Kristinehamnsprodukten Tony Carlsson förstärker lagets division 2-satsning

För fyra säsonger sedan gjorde han 24 mål på 21 division 1-matcher i KIB-tröjan. Nu återvänder Tony Carlsson till klubben efter två säsonger som spelande tränare i Kristinehamn.
– Det här betyder jättemycket för oss. Tony var en av de första spelarna vi kontaktade och ville ha, säger Peter Åhling, sportchef i KIB.

KIB fortsätter att förstärka offensiven med tunga namn. Efter att Emil Eriksson, som förra förra säsongen vann poängligan i Värmlandstvåan, anslutit från Lesjöfors/Filipstad är nu även Tony Carlsson klar som en meriterad värvning i föreningens satsning mot övre halvan i division 2.

30-årige Carlsson noterades för 24 fullträffar och 12 passningspoäng i KIB under division 1-säsongen 2010-2011 och återvänder nu till laget efter två säsonger som spelande tränare i Kristinehamn.

– Det känns riktigt bra. Tony var en av de första spelarna vi kontaktade och ville ha hit. Jag bjöd in honom till testträning mest för att Hecihe (Mikael, KIB:s huvudtränare) skulle få se honom i action. Han sa direkt att ”han vill jag ha”, säger KIB-sportchefen Peter Åhling.

Vad hoppas ni att han ska kunna bidra med på planen?

– Dels kommer han bidra med en del poäng, det är jag rätt övertygad om. Sen är han en riktigt jobbig spelare att möta. Han gör mycket mål framför kassen, är tuff och rejäl och blandar det med teknik. Han är duktig på att ”Zorra” också, han har de spetsegenskaperna.

Åhling ser även Carlsson, som också uppvaktades av Karlskogas seriekonkurrent Degerfors, som en ledartyp som bidrar starkt defensivt.

Vid sidan av Tony Carlsson har KIB även förlängt med Jonathan Ek, Filip Palosaari och Martin Wallin. Föreningen är även muntligt överens med den gångna säsongens poängkung Stefan Zethelius.

Om även han skriver på är forwardssidan helt klar – med en reservation. Karlskogaprodukten Jesper Parmhed, som förra säsongen spelade i division 1-laget Sjöstad, är nämligen tillbaka i Karlskoga efter att ha bott i Karlstad det senaste året och uppvaktas av både KIB och Degerfors, som han spelade i innan han flyttade till Karlstad.

– Vi vet precis vad Jesper går för och han passar klockrent in i gänget. Det skulle spetsa till det ännu mer.

På backsidan återstår däremot lite mer jobb. Nuvarande backklippan Marcus Persson och KIB-produkten Tim Edström, som spenderade fjolårssäsongen i allsvenska aspiranten Hagfors, väljer mellan KIB och division 1-spel i Lockerud.

Ledningen hoppas dessutom kunna knyta till sig Storfors backstjärna Marcus Staahl och på en fortsättning för veteranen Joakim Eriksson.

– ”Jocke” har lite problem med ryggen, men har sagt att han ska göra ett försök och rehaba. Det var vi helat hela tiden och vi hoppas det ska fungera.

KIB fortsätter att förstärka offensiven med tunga namn. Efter att Emil Eriksson, som förra förra säsongen vann poängligan i Värmlandstvåan, anslutit från Lesjöfors/Filipstad är nu även Tony Carlsson klar som en meriterad värvning i föreningens satsning mot övre halvan i division 2.

30-årige Carlsson noterades för 24 fullträffar och 12 passningspoäng i KIB under division 1-säsongen 2010-2011 och återvänder nu till laget efter två säsonger som spelande tränare i Kristinehamn.

– Det känns riktigt bra. Tony var en av de första spelarna vi kontaktade och ville ha hit. Jag bjöd in honom till testträning mest för att Hecihe (Mikael, KIB:s huvudtränare) skulle få se honom i action. Han sa direkt att ”han vill jag ha”, säger KIB-sportchefen Peter Åhling.

Vad hoppas ni att han ska kunna bidra med på planen?

– Dels kommer han bidra med en del poäng, det är jag rätt övertygad om. Sen är han en riktigt jobbig spelare att möta. Han gör mycket mål framför kassen, är tuff och rejäl och blandar det med teknik. Han är duktig på att ”Zorra” också, han har de spetsegenskaperna.

Åhling ser även Carlsson, som också uppvaktades av Karlskogas seriekonkurrent Degerfors, som en ledartyp som bidrar starkt defensivt.

Vid sidan av Tony Carlsson har KIB även förlängt med Jonathan Ek, Filip Palosaari och Martin Wallin. Föreningen är även muntligt överens med den gångna säsongens poängkung Stefan Zethelius.

Om även han skriver på är forwardssidan helt klar – med en reservation. Karlskogaprodukten Jesper Parmhed, som förra säsongen spelade i division 1-laget Sjöstad, är nämligen tillbaka i Karlskoga efter att ha bott i Karlstad det senaste året och uppvaktas av både KIB och Degerfors, som han spelade i innan han flyttade till Karlstad.

– Vi vet precis vad Jesper går för och han passar klockrent in i gänget. Det skulle spetsa till det ännu mer.

På backsidan återstår däremot lite mer jobb. Nuvarande backklippan Marcus Persson och KIB-produkten Tim Edström, som spenderade fjolårssäsongen i allsvenska aspiranten Hagfors, väljer mellan KIB och division 1-spel i Lockerud.

Ledningen hoppas dessutom kunna knyta till sig Storfors backstjärna Marcus Staahl och på en fortsättning för veteranen Joakim Eriksson.

– ”Jocke” har lite problem med ryggen, men har sagt att han ska göra ett försök och rehaba. Det var vi helat hela tiden och vi hoppas det ska fungera.