2015-05-07 12:00

2015-05-07 12:00

Deilert lämnar Djurgården

ISHOCKEY: BIK:s tidigare nyckelback letar ny klubb

Alexander Deilert lämnade BIK för SHL-nykomlingen Djurgården inför den gångna säsongen. Nu går den offensive backen och Stockholmsklubben skilda vägar.

FoC Farsta-produkten Alexander Deilert, 26, anslöt till BIK från Asplöven inför säsongen 2013-2014 och visade sig direkt vara en stor tillgång. Den anfallsglade backen hade en stor roll i Karlskogas fjärdeplats och var med totalt 12 mål och 19 assist på 51 matcher lagets poängbäste back.

Det fina spelet ledde till att SHL-nykomlingen Djurgården, där Deilert sedan tidigare spelat sex säsonger, valde att satsa på honom i lagbygget.

Men den tidigare BIK-nyckelbacken fick desto mindre förtroende i Djurgården och noterades för blott en assist på 30 SHL-matcher.

Nu väljer parterna att gå skilda vägar.

– Han är i den delen av karriären att han är redo att ta nästa kliv i sin utveckling och spela i SHL. Han är spelskicklig i power play, men där kan vi inte i vårt lag ge den istid och utrymme han behöver för att ta klivet i sin utveckling, säger strategiska sportchefen Joakim Eriksson till Djurgårdens officiella hemsida.

– Även om Alexander inte hade en framträdande roll i fjol så vill jag framhålla att han hela tiden var professionell och träningsvillig. Vi önskar honom lycka till i fortsättningen.

FoC Farsta-produkten Alexander Deilert, 26, anslöt till BIK från Asplöven inför säsongen 2013-2014 och visade sig direkt vara en stor tillgång. Den anfallsglade backen hade en stor roll i Karlskogas fjärdeplats och var med totalt 12 mål och 19 assist på 51 matcher lagets poängbäste back.

Det fina spelet ledde till att SHL-nykomlingen Djurgården, där Deilert sedan tidigare spelat sex säsonger, valde att satsa på honom i lagbygget.

Men den tidigare BIK-nyckelbacken fick desto mindre förtroende i Djurgården och noterades för blott en assist på 30 SHL-matcher.

Nu väljer parterna att gå skilda vägar.

– Han är i den delen av karriären att han är redo att ta nästa kliv i sin utveckling och spela i SHL. Han är spelskicklig i power play, men där kan vi inte i vårt lag ge den istid och utrymme han behöver för att ta klivet i sin utveckling, säger strategiska sportchefen Joakim Eriksson till Djurgårdens officiella hemsida.

– Även om Alexander inte hade en framträdande roll i fjol så vill jag framhålla att han hela tiden var professionell och träningsvillig. Vi önskar honom lycka till i fortsättningen.