2015-04-13 18:32

2015-04-13 18:32

Drömstart för Sam Hallam

ISHOCKEY: BIK-profilen tre vinster från historiskt SM-guld efter inledande finalseger

Växjö bröt Skellefteås svit på 17 raka hemmasegrar i slutspelssammanhang. Nu är BIK-profilen Sam Hallam tre segrar från att leda föreningen till sitt första guld.

– Det är en glädje och njutning att vara med i de här matcherna. Men det är en otroligt lång väg kvar tills vi vunnit något, säger Hallam.

Stora problem med diskbråck tvingade strategiske BIK Karlskoga-centern Sam Hallam att avsluta spelarkarriären våren 2004. Planen var att inleda ett liv utanför hockeyn, men det förändrades när division 2-laget Karlskoga HC kort efteråt erbjöd honom rollen som tränare.

Elva år senare har tränarprofilen, som 2009-2010 förde BIK Karlskoga till playoff och två säsonger senare ledde laget till sin tredje kvalserie, skaffat sig en fin chans att skriva hockeyhistoria.

Detta sedan hans Växjö bortaslog Skellefteå med 2–1 i söndagens första SM-final och därmed bröt lagets svit på 17 raka hemmasegrar i slutspelssammanhang.

– Det var bra för oss så klart, att sno en match borta. Jag tycker vi hade en uppoffring och vilja som var fenomenal, säger Hallam.

Tre segrar från SM-guld

Trendbrottet innebär att stockholmaren, som kom till Karlskoga sommaren 2000, nu är tre finalsegrar från att leda Växjö till föreningens första guld.

– Vi som lever i den här bubblan dagligen tänker inte så. Det var match ett, det är först till fyra och vi möter ett otroligt bra lag. Vi är inställda och förberedda på att det kommer bli en riktig tuff serie. Skellefteå kommer titta på saker att förbättra och vi kan spela med bättre struktur i vårt spel.

För dig som kommer från BIK och allsvenskan – hur är det att nu vara med i de här sammanhangen?

– Det är fantastiskt. Jag hade förmånen att få vara med om en kvalserie i Karlskoga och det var också en fantastisk upplevelse, där hela staden visade stolthet och strävade efter att gå så långt som möjligt, säger Hallam.

– En SM-final kanske är strået vassare, men det är ganska likartat. Alla vill vara med och spela de här matcherna på våren och nu är det bara två lag som fortfarande spelar hockey i Sverige. Det är en glädje och stor njutning att vara i den här fokusbubblan, säger Hallam som är inne på sin tredje säsong i Växjö och förde laget till sitt första slutspel i fjol.

Hur vore det att leda klubben till första guldet?

– Ärligt talat tror jag att det finns en strävan att vinna. Sen, om jag känner oss rätt som organisation, tror jag att vi nästan direkt skulle titta på vad vi gjorde bra och se vad vi kan göra ännu bättre för att vara med även nästa säsong. Det finns ett otroligt driv i Växjö och det vore så klart en milstolpe.

Hallam hoppas att hans lag kan komma ut och diktera villkoren i match två på hemmaplan i dag. Men samtidigt betonar han återigen att det är de dubbla regerande seriesegrarna och mästarna som står på andra sidan.

– Det är en otroligt lång väg kvar tills vi vunnit något och det blir bara brantare och brantare, säger BIK Karlskoga-profilen.

Stora problem med diskbråck tvingade strategiske BIK Karlskoga-centern Sam Hallam att avsluta spelarkarriären våren 2004. Planen var att inleda ett liv utanför hockeyn, men det förändrades när division 2-laget Karlskoga HC kort efteråt erbjöd honom rollen som tränare.

Elva år senare har tränarprofilen, som 2009-2010 förde BIK Karlskoga till playoff och två säsonger senare ledde laget till sin tredje kvalserie, skaffat sig en fin chans att skriva hockeyhistoria.

Detta sedan hans Växjö bortaslog Skellefteå med 2–1 i söndagens första SM-final och därmed bröt lagets svit på 17 raka hemmasegrar i slutspelssammanhang.

– Det var bra för oss så klart, att sno en match borta. Jag tycker vi hade en uppoffring och vilja som var fenomenal, säger Hallam.

Tre segrar från SM-guld

Trendbrottet innebär att stockholmaren, som kom till Karlskoga sommaren 2000, nu är tre finalsegrar från att leda Växjö till föreningens första guld.

– Vi som lever i den här bubblan dagligen tänker inte så. Det var match ett, det är först till fyra och vi möter ett otroligt bra lag. Vi är inställda och förberedda på att det kommer bli en riktig tuff serie. Skellefteå kommer titta på saker att förbättra och vi kan spela med bättre struktur i vårt spel.

För dig som kommer från BIK och allsvenskan – hur är det att nu vara med i de här sammanhangen?

– Det är fantastiskt. Jag hade förmånen att få vara med om en kvalserie i Karlskoga och det var också en fantastisk upplevelse, där hela staden visade stolthet och strävade efter att gå så långt som möjligt, säger Hallam.

– En SM-final kanske är strået vassare, men det är ganska likartat. Alla vill vara med och spela de här matcherna på våren och nu är det bara två lag som fortfarande spelar hockey i Sverige. Det är en glädje och stor njutning att vara i den här fokusbubblan, säger Hallam som är inne på sin tredje säsong i Växjö och förde laget till sitt första slutspel i fjol.

Hur vore det att leda klubben till första guldet?

– Ärligt talat tror jag att det finns en strävan att vinna. Sen, om jag känner oss rätt som organisation, tror jag att vi nästan direkt skulle titta på vad vi gjorde bra och se vad vi kan göra ännu bättre för att vara med även nästa säsong. Det finns ett otroligt driv i Växjö och det vore så klart en milstolpe.

Hallam hoppas att hans lag kan komma ut och diktera villkoren i match två på hemmaplan i dag. Men samtidigt betonar han återigen att det är de dubbla regerande seriesegrarna och mästarna som står på andra sidan.

– Det är en otroligt lång väg kvar tills vi vunnit något och det blir bara brantare och brantare, säger BIK Karlskoga-profilen.